TEST AKUMULATOROWEGO KLUCZA UDAROWEGO HITACHI WR36DA

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy akumulatorowy klucz udarowy Hitachi WR36DA o napięciu zasilania 36 V. Narzędzie oferuje moment obrotowy o wartości 1100 Nm dzięki zastosowaniu w nim najnowszych technologii zasilania akumulatorowego Multi-Volt i efektywnego bezszczotkowego silnika.

 

36-woltowy akumulatorowy klucz udarowy Hitachi WR36DA energię czerpie z 2-napięciowego, 45-watogodzinnego akumulatora Multi-Volt, którym można również zasilać 18-woltowe elektronarzędzia bezprzewodowe Hitachi. Jest to nowoczesna bateria Li-Ion wyposażona w system chłodzenia i inteligentną elektronikę, która rozpoznaje napięcie zasilania maszyny. W przypadku testowanego klucza udarowego Hitachi WR36DA jest to, jak już anonsowaliśmy, 36 V, co oznacza pojemność akumulatora Multi-Volt wynoszącą 2,5 Ah. Dla napięcia 18 V oferuje on

pojemność 5,0 Ah. W przypadku zasilania 36-woltowego umożliwia generowanie mocy wynoszącej ok. 1300 W, a więc może być użyty do zasilania elektronarzędzi mających duże zapotrzebowanie na energię, a właśnie takim urządzeniem jest testowany klucz udarowy Hitachi WR36DA.

W przypadku akumulatorowych kluczy udarowych, jak wiadomo, źródło zasilania o wysokiej jakości i efektywności to fundament sukcesu. Dlatego inżynierowie z Hitachi, konstruując klucz WR36DA, zastosowali w nim wydajny i niezawodny mechanizm napędowy. Stanowi go wysokosprawny i wydajny silnik bezszczotkowy. Współpracuje on z 1-biegową przekładnią planetarną i mechanizmem udarowym. W urządzeniu dzięki zastosowaniu rozbudowanej elektroniki sterującej mamy cztery elektroniczne biegi oraz płynną regulację prędkości pracy w głównym włączniku spustowym. Na czwartym biegu (tzw. wysoki tryb pracy) użytkownik otrzymuje maksymalny moment obrotowy o wartości aż 1100 Nm i obroty 1500/min oraz częstotliwość udarów 2900/min. Na trzecim biegu (tzw. średni tryb pracy) klucz oferuje mniejszą moc optymalną do prac nie wymagających wysokiego momentu dokręcenia, zaś drugie (niski tryb 2) i pierwsze (niski tryb 1) elektroniczne przełożenie służą do montażu śrub o niewielkiej średnicy.

Kluczem udarowym Hitachi WR36DA możemy realizować połączenia gwintowe M12-M30 (połączenia odpowiedzialne – M10–M24). Ze względu na dużą moc zastosowano w nim kwadratowy zabierak 3/4” służący do montażu nasadek udarowych.

Obsługa klucza udarowego Hitachi WR36DA jest dziecinnie prosta. Posługiwanie się testowanym sprzętem sprowadza się bowiem do wciskania włącznika spustowego i wyboru elektronicznego biegu za pomocą przycisku na panelu sterowania, który jest na obudowie mocowania akumulatora. Znajdujący się na nim wskaźnik 4-diodowy informuje o wybranym przełożeniu. Na panelu sterowania mamy też włącznik lampki LED służącej do oświetlania miejsca pracy.

Hitachi WR36DA to też wzór solidności wykonania akumulatorowego klucza udarowego i jego ergonomii. Znajdziemy w nim metalową obudowę przekładni i mechanizmu udarowego oraz części chwytowe pokryte miękką i przyjemną w dotyku antypoślizgową gumową wykładziną (soft grip). Testowany sprzęt ma konstrukcję „T” i jest perfekcyjnie wyważony. Jego masa to 3,8 kg.

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy, co faktycznie potrafi akumulatorowy klucz udarowy Hitachi WR36DA zasilany akumulatorem Multi-Volt (Li-Ion 36 V/2,5 Ah). W pierwszej próbie demontowaliśmy połączenie gwintowe M16 na czwartym biegu dokręcone z momentem ok. 900 Nm za pomocą odpowiednio wyskalowanego klucza udarowego. Poluzowanie połączenia trwało 0,31 s. Kolejnej próbie demontowaliśmy połączenie M30 zakręcone z siłą ok. 1050 Nm. Hitachi WR36DA na czwartym biegu poluzował je w 1,41 s. Następnie z użyciem trzeciego biegu montowaliśmy w belce sosnowej śrubę 11,5 x 375 mm. Operacja zajęła nam 49,99 s. Bezproblemowe mocowanie tak dużego wkrętu na trzecim, słabszym biegu pokazuje, że

Hitachi WR36DA jest w stanie sprostać bardzo trudnym i wymagającym energetycznie zadaniom montażowym.

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że Hitachi WR36DA dysponuje bardzo dużą mocą i należy do najsilniejszych akumulatorowych kluczy udarowych dostępnych na rynku. Z powodzeniem może zastąpić klucze pneumatyczne – nie ustępuje im siłą, jest znacznie bardziej mobilny i nie wymaga do działania kosztownej instalacji sprzężonego powietrza. Doskonale więc nadaje się do serwisów mechanicznych zajmujących się obsługą dużych maszyn, ciężarówek, kombajnów rolniczych itd., jak też do działów utrzymania ruchu zakładów przemysłowych.

pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Hitachi WR36DA

Obroty na biegu jałowym0-1500/min
Częstotliwość udarów0-2900/min
Maks. moment obrotowy1100 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychM12-M30
Zakres odpowiedzialnych obsługiwanych połączeń gwintowychM10-M24
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćMulti-Volt/36 V lub 18 V/2.5 lub 5.0 Ah
Masa3,8 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments