Test akumulatorowego klucza udarowego AEG BSS 18C12Z

AEG odnowiło swoją ofertę akumulatorowych kluczy udarowych, opracowując mocny model BSS 18C12Z. Możliwości robocze narzędzia sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Jak wiadomo, mocne klucze udarowe wymagają także odpowiednio efektywnego zasilania. Dlatego w AEG BSS 18C12Z zastosowano akumulator 18 V o dużej pojemności 4,0 Ah z linii PRO LITHIUM-ION. To najnowszy rodzaj ogniw w ofercie AEG oznaczony symbolem PRO. Baterie te mają niewielkie rozmiary i masę, świetne parametry prądowe oraz dużą użyteczność. Pozbawione są efektu pamięci, nie tracą nominalnej pojemności w kolejnych cyklach ładowania i można je doładowywać w każdym momencie bez konieczności całkowitego ich rozładowania. Działanie klucza i układu zasilania kontrolowane jest

przez elektroniczne systemy zabezpieczające i akumulator, i maszynę przed uszkodzeniami. Producent zastosował więc układ zapobiegający przeciążeniu, przegrzaniu ogniw i zbytniemu rozładowaniu baterii. W szybkiej ładowarce zastosowano dodatkowo system chroniący akumulator przed przeładowaniem. Bardzo użyteczne są umieszczone na obudowie akumulatora diody informujące o poziomie napełnienia energią. Pozwalają one łatwo zaplanować moment ładowania.

Testowany klucz AEG wyposażono w wydajny mechanizm napędowy. Stanowią go współpracujące ze sobą 2-biegunowy silnik prądu stałego, jednobiegowa przekładnia (obroty – 0-2900/min) i kowadełkowy mechanizm udarowy (0-3200 udarów/min). Tak skonstruowany napęd generuje maksymalny impulsowy moment obrotowy o wartości aż 360 Nm. To pozwala urządzeniem wykonywać połączenia gwintowe do M16. W testowanym kluczu zastosowano kwadratowy zabierak 1/2”, który pozwala przenosić duże siły. Mniejsze uchwyty, np. 3/8”, przy mocy 360 Nm – jak można się spodziewać – tego nie gwarantują.

AEG_BSS18C12Z_04

Klucz wykonano, stosując się do zasad ergonomii – ma on optymalne wyważenie, jego części chwytne pokryto materiałem miękką wykładziną (tzw. Soft grip). Wyposażono go lampkę złożoną z trzech diod LED, która dzięki dużej mocy bardzo dobrze oświetla miejsce montażu. Umieszczono ją na czole metalowej obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Mechanizmy (przekładnię i kowadełkowy mechanizm udarowy) wykonano z metalu, aby zapewnić narzędziu wysoką trwałość i możność generowania dużego momentu obrotowego. Obsługa klucza udarowego AEG, tak jak wszystkich podobnych narzędzi, jest banalna i sprowadza się do wciskania włącznika oraz prostego montażu i demontażu nasadek.

AEG_BSS18C12Z_03

 

AEG_BSS18C12Z_02

W testach sprawdziliśmy, co faktycznie potrafi udarowy klucz akumulatorowy AEG BSS 18C12Z. W pierwszej próbie wycinakiem 1-ostrzowym 54 mm  wykonaliśmy w belce sosnowej otwór o głębokości 87 mm (czas wiercenia – 32,9 s). W drugiej próbie mocowaliśmy w belce sosnowej wkręt 10 x 117 mm (niepełny gwint). Jego montaż zajął maszynie 6,94 s. W ostatniej próbie zrywaliśmy śrubę o średnicy 8 mm. BSS 18C12Z wykonał to zadanie błyskawicznie, gdyż potrzebował na nie tylko 0,17 s.

AEG_BSS18C12Z_01

Autor: LP, pins 

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego AEG BSS 18C12Z

Obroty na biegu jałowym2900/min
Częstotliwość udarów3200 min-1
Maksymalny moment obrotowy360 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychM16
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/ 4,0 Ah
Waga2,3kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments