Test agregatu prądotwórczego YATO YT-85422

Test agregatu YATO YT-85422 przeprowadzony został na Wydziale Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Zbadaliśmy w nim jakość napięcia agregatu.

Badany agregat napędzany jest benzynowym 4-suwowym silnikiem o pojemności 105,68 cm3 i mocy 3 KM. Charakteryzuje się przede wszystkim kompaktowymi rozmiarami i niewielką masą własną (22 kg), co sprawia, że może być bez większego wysiłku transportowany w miejsca trudno dostępne dla dużych agregatów prądotwórczych. Niewielkie zużycie paliwa (1,13 l/h – przy 75-proc. obciążeniu) zapewnia pracę agregatu przez ponad 3 godz.
Jak wiadomo, jedną z ważniejszych cech agregatu prądotwórczego są

jego parametry elektryczne.

YT-85422 ma 1600 W mocy znamionowej (moc maksymalna 2000 W). Wyposażony jest w dwa gniazda napięcia zmiennego AC 230V o znamionowym prądzie obciążenia 6,96 A oraz gniazdo napięcia stałego DC 12V o obciążalności 7,5 A. Dodatkowo agregat ma inwerter zapewniający eliminację „falowania” obwiedni napięcia wyjściowego powodowanego nierównomierną pracą silnika spalinowego napędzającego generator. Powstające wtedy niewielkie zmiany wartości napięcia powodować mogą migotanie światła zasilanego z generatora. Zastosowanie inwertera eliminuje to niekorzystne zjawisko.

W teście wykorzystano analizator parametrów sieci Memobox 800 (pięciosekundowe interwały pomiarowe) oraz komputerowy układ pomiarowy wyposażony w karty pomiarowe pozwalające zarejestrować kształt przebiegu napięcia, widmo wyższych harmonicznych, wartość minimalną, maksymalną oraz skuteczną napięcia.

O jakości napięcia agregatu prądotwórczego świadczy zarówno wartość, jak i kształt krzywej napięcia. Na rys. 1. przedstawione zostały krzywa oraz widmo napięcia bez obciążenia agregatu odbiornikiem. Rys. 1. przedstawia całe piękno elektrotechniki – napięcie o idealnie sinusoidalnym kształcie i brak wyższych harmonicznych. Co jednak się stanie z tym napięciem, gdy do agregatu zostanie podłączony odbiornik? Nasz test miał dać odpowiedź na to pytanie.
Polegał on na obciążeniu agregatu silnikiem o prądzie ok. 0,22 A, odbiornikiem o charakterze rezystancyjnym o dwustopniowym poborze mocy: pierwszy stopień – prąd obciążenia 4,8 A, drugi stopień – prąd obciążenia 7,6 A. Dodatkowo z agregatu zasilono komputer stacjonarny – 0,66 A. Na rys. 2. przestawione zostały zmiany napięcia agregatu przy zmianie prądu obciążenia.

Okazuje się, że dla agregatu newralgicznym jest moment załączenia obciążenia. Przy znacznym obciążeniu obserwujemy obniżenie się napięcia. Trwa około kilkanaście okresów (rys. 3.). Dla zdecydowanej większości odbiorników zasilanych z agregatu czas ten jest na tyle krótki, że nie ma wpływu na ich poprawne działanie. Z uwagi na pewną inercję układu: silnik – generator – obciążenie agregatu musi mieć czas na odpowiednią reakcję. Wynosi ona kilkadziesiąt milisekund (rys. 3.), po których stabilizuje się napięcie generatora.
A co z kształtem krzywej napięcia? Dla użytkownika kupującego agregat prądotwórczy wydaje się, że najważniejsza jest wartość skuteczna napięcia. Powinna wynosić 230 V i najlepiej, gdy będzie stała przez cały czas, niezależnie od mocy przyłączonego odbiornika. Takich parametrów nie jest w stanie zapewnić nawet energetyka zawodowa. Dla odbiornika, zależnie od jego charakteru, ważne są wartość i kształt krzywej napięcia. Przykładowo, dla elektronarzędzi czas życia tych urządzeń przy THD napięcia (THD – współczynnik odkształcenia harmonicznymi) rzędu 10% zmniejsza się o ok. 32%. Należy wspomnieć, że najprostsze agregaty generują napięcie o kształcie zbliżonym do przebiegu prostokątnego.

A jak reaguje badany agregat? Na rys. 4. przedstawiony został przebieg współczynnika THD oraz prądu obciążenia agregatu. Dla sieci publicznych o napięciu znamionowym poniżej 1 kV współczynnik THD nie powinien przekraczać 8% (przez 95% czasu pomiaru). W przypadku badanego agregatu zmierzona wartość THD nie przekroczyła 2,3%. Na rys. 5. przedstawiona została krzywa, widmo harmonicznych, wartość maksymalna, minimalna (krzywej), skuteczna napięcia przy obciążeniu prądem obciążenia przekraczającym prąd znamionowy agregatu.
Jak należy ocenić test agregatu? Pod względem jakości napięcia wyjściowego – pełen pozytyw. Napięcie w całym zakresie zmian

prądu obciążenia zachowuje przebieg sinusoidalny. Zmiana wartości skutecznej mieści się w przedziale +10%Un. Urządzenie reaguje bardzo szybko na gwałtowne zmiany obciążenia. Mamy więc wszystko, czego można oczekiwać od wysokiej jakości agregatu wyposażonego w inwerter.

ZOBACZ TAKŻE

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grzegorz Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Grzegorz
Grzegorz

Bardzo dobry Agregat Polecam !