TEST 4-OSTRZOWYCH WIERTEŁ SDS-PLUS HÖGERT TECHNIK

Marka Högert Technik wprowadziła też do swojej oferty 4-ostrzowe wiertła SDS-plus. Narzędzia są przeznaczone do wiercenia z udarem w twardych materiałach budowlanych, m.in. w betonie zbrojonym i kamieniu.

 

Wiertła SDS-plus marki Högert Technik przeznaczone są do wiercenia udarowego za pomocą młotowiertarek i młotków kombi SDS-plus w cegle, betonie, betonie zbrojonym i kamieniu naturalnym oraz w innych materiałach ceramicznych. Narzędzia te mają średnice od 4 do 24 mm i długość całkowitą od 110 do 600 mm. Ich głowica zakończona jest 1-częściowym, 4-krawędziowym krzyżowym ostrzem wykonanym z supertwardego węglika wolframu. Jest ono głęboko osadzone w stalowej głowicy wiertła i przylutowane do niej, dzięki

czemu narzędzie osiąga maksymalną trwałość i żywotność.

HT6D213

Geometrię głowicy roboczej zaprojektowano tak, żeby wszystkie cztery krawędzie tnące pracowały efektywnie, kiedy narzędzie natknie się na twardą przeszkodę. Każde ostrze ma sfazowaną końcówkę, która zabezpiecza je przed wykruszeniem w przypadku natrafienia na pręt zbrojeniowy. W centralnej części głowicy udarowej znajduje się wystający wierzchołek z bardzo krótkim ścinem, który ułatwia rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie i pomaga w utrzymaniu okrągłości wierconego otworu. Zaostrzenie wierzchołka płytki stało się możliwe dzięki zastosowaniu bardziej wytrzymałego materiału. Skutkiem zastosowania takiej geometrii jest łatwiejsze zagłębianie się wiertła w obrabianym elemencie i kruszenie większej ilości materiału przez pojedynczy udar. Część robocza narzędzia ma wymiary nieco większe od spirali odprowadzającej urobek. Dzięki temu nie istnieje ryzyko zakleszczenia w wierconym otworze, a sam kształt wierconego otworu ma perfekcyjnie gładkie ścianki. Wiertło SDS-plus Högert Technik ma spiralę 2-zwojową. Specjalna geometria rowków o dużej głębokości umożliwia szybkie usuwanie dużych ilości urobku, co pozytywnie wpływa na szybkość wiercenia.

Hogert-Technik_wiertl_sds-plus-2

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy wiertła SDS-plus Högert Technik o średnicach 6, 10 i 12 mm. Do napędu testowanych narzędzi użyliśmy akumulatorowej młotowiertarki Hitachi DH 18DBL (obroty luzem – 1050/min, częstotliwość udarów – 0–3950/min) zasilanej z baterii Li-Ion 18 V/5,0 Ah. Wierciliśmy nimi otwory nieprzelotowe o głębokości 90 mm najpierw w bloczkach ze średnio twardego, a potem bardzo twardego betonu. W przypadku średnio twardego betonu otwory powstały w czasach 12,08 s (6 mm), 12,2 s (10 mm), 16,72 s (12 mm), zaś w wypadku twardego betonu – 13,11 s (6 mm), 16,91 s (10 mm) i 16,01 s (12 mm). Wrażenia z testów są bardzo pozytywne. Wiertła SDS-plus Högert Technik pracowały stabilnie i szybko zagłębiały się w twardy beton oraz efektywnie wydobywały z otworów urobek. Strefa obróbki była szybko i systematycznie oczyszczana z urobku, dzięki czemu głowica efektywnie pokonywała betonowy materiał.

Hogert-Technik_wiertl_sds-plus-4

Reasumując uzyskane wyniki, można powiedzieć, że wiertła SDS-plus Högert Technik zapewniają wysoką wydajność wiercenia w twardych materiałach betonowych. Naszym zdaniem są one doskonałą propozycją dla fachowców ceniących szybką i stabilną pracę.

pins

Hogert-Technik_wiertl_sds-plus-3

Hogert-Technik_wiertl_sds-plus-1

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar