TEST 2-OSTRZOWYCH WIERTEŁ SDS-PLUS MS5 TURBOKEIL

Marka Extreme Tools w swojej ofercie posiada profesjonalne wiertła SDS-plus
MS5 TURBOKEIL przeznaczone do wiercenia w twardych materiałach budowlanych: betonie, betonie zbrojonym, kamieniu, cegle, sztucznym kamieniu itd. Możliwości robocze tych narzędzi sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

wiertl_sds-plus_MS5_TURBOKEIL-1-ok

Wiertła MS5 TURBOKEIL to nowa generacja wierteł SDS-plus produkowanych w Niemczech przez KEIL Werkzeugfabrik. Opracowano je specjalnie do wykonywania ciężkich zadań wiertarskich i obróbki twardych materiałów budowlanych z użyciem młotowiertarek i młotków kombi SDS-plus. Głowica testowanych wierteł ma dwa ostrza z węglików spiekanych o zoptymalizowanej

geometrii z wyraźnie wyodrębnionym szpicem o kącie 150° służącym do punktowego zaczynania otworu i centrowania pracy narzędzia. Zastosowaną na ostrza płytkę widiową wykonano z wysokiej jakości węglika spiekanego, aby zapewnić wiertłom długą żywotność. Tak wykonana głowica wierteł MS5 TURBOKEIL zapewnia wysoką dokładność wymiarową oraz jakość otworów. Ponieważ ma ona płaski kształt, umożliwia szybkie usuwanie urobku ze strefy obróbki i transportowanie go na zewnątrz wykonywanego otworu. Służą do tego dwie duże spirale z helikalnymi fazkami. Należy tu odnotować, że jest to unikalne wykonanie spirali, które znacznie przyspiesza usuwanie urobku podczas wiercenia, zwiększając przez to jego efektywność, o czym przekonaliśmy się podczas testów. Tak wykonana spirala redukuje też skręcanie się i drganie wierteł podczas pracy oraz przez ich wzmocniony rdzeń umożliwia efektywniejszą transmisję energii udarowej do pola obróbki. Dzięki takiej konstrukcji wiertła MS5 TURBOKEIL charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, czym znacznie przewyższają standardowo wykonane narzędzia konkurentów.

 

wiertl_sds-plus_MS5_TURBOKEIL-3
Testowane wiertła SDS-plus MS5 TURBOKEIL mają uchwyty SDS-plus, co oznacza, że przeznaczone są do stosowania w młotkach kombi i młotowiertarkach SDS-plus. Dystrybuuje je firma Aurora, właściciel marki Extreme Tools. Wiertła MS5 TURBOKEIL dostępne są w średnicach 3,5–26 mm i długościach roboczych 35–950 mm (długość całkowita – 100–1000 mm). Podczas redakcyjnych testów wierteł SDS-plus MS5 TURBOKEIL do ich napędu użyliśmy akumulatorowej młotowiertarki Hitachi DH 18DBL (maks. obroty – 0–1050/min, maks. liczba udarów – 0-3950/min, zasilanie – akumulator Li-Ion 18 V/5.0 Ah). Próbom testowym poddaliśmy wiertła o średnicach 6, 8, 10, 12, 14 i 16 mm. Wiertłami 6, 8 i 10 mm wykonaliśmy otwory w twardym elemencie granitowym, uzyskując następujące czasy i prędkości wiercenia: 17,59 s i 5,69 mm/s (średnica otworu/głębokość: 6/100 mm), 16,59 s i 5,42 mm/s (8/90 mm) oraz 19,07 s i 4,98 mm/s (10/95 mm). W kolejnych próbach testowych wiertłami o średnicach 12, 14 i 16 mm wykonaliśmy otwory w bloczku z betonu C35/45. Osiągnęliśmy następujące czasy i prędkości wiercenia: 13,26 s i 6,18 mm/s (12/82 mm), 16,63 s i 5,71 mm/s (14/95 mm) i 16,3 s i 5,21 mm/s (16/85 mm). Podczas wykonanych prób wiertła szybko zagłębiały się w twardy granit i beton, umożliwiając wiercenie bez żadnego zwolnienia. Zauważyliśmy także bardzo szybkie odprowadzanie urobku na zewnątrz otworu, co niewątpliwie przyspiesza pracę. Po zakończonych operacjach wiercenia sprawdziliśmy dokładność wykonanych otworów. Mieściła się ona w granicach tolerancji, które określają normy stosowane w polskim budownictwie dla montażu kotew i kołków.

 

wiertl_sds-plus_MS5_TURBOKEIL-5
Testy pokazały, że 2-ostrzowe wiertła SDS-plus MS5 TURBOKEIL umożliwiają bardzo szybkie dokładne wiercenie i w twardych materiałach budowlanych, w tym w betonie klasy C35/45 i granicie. Naszym zdaniem należą one do najszybszych wierteł SDS-plus dostępnych obecnie na rynku (więc na: extremetools.pl).

pins

wiertl_sds-plus_MS5_TURBOKEIL-4

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar