TEST 1700-WATOWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ FEIN WSG 17-125 P

W ofercie niemieckiej firmy FEIN znalazły się kompaktowe szlifierki kątowe klasy przemysłowej. Wśród nich są modele o dużej mocy 1700 watów. Sprawdziliśmy efektywność jednego z nich w redakcyjnym warsztacie.

W testowanej szlifierce kątowej FEIN WSG 17-125 P pracuje 1700-watowy silnik POWERtronic wspomagany elektroniką zapewniającą stałe obroty podczas zmiennego obciążenia. Wyposażono go w szczotki o przedłużonej o 30% żywotności. Silnik POWERtronic generuje obroty na biegu jałowym wynoszące 11.000/min, a więc optymalne do wszystkich zadań szlifierskich i operacji cięcia wykonywanych ściernicami o średnicy 125 mm. Do ich napędu przystosowano właśnie testowane elektronarzędzie.

W modelu FEIN WSG 17-125 P znajdziemy jednostkę napędową nie tylko o

zwiększonej mocy, ale też żywotności. Uzwojenie jej wirnika i stojana jest dokładnie zabezpieczone przed agresywnym działaniem pyłu szlifierskiego. O wysoką trwałość jednostki napędowej dba także elektroniczny system antyprzeciążeniowy. Oprócz niego mamy układ łagodnego rozruchu. Dzięki temu nie odczuwamy szarpnięcia podczas rozruchu maszyny, gdyż tarcza jest łagodnie rozpędzana. Układ ten zapobiega nagłym skokom napięcia w samej maszynie i w instalacji zasilającej, które często powodują zadziałanie bezpieczników oraz uciążliwe w pracy odłączenie zasilania.


W układzie napędowym WSG 17-125 P mamy również elektroniczne sprzęgło KickBack Stop, które wyłącza narzędzie w momencie zakleszczenia tarczy przez odcięcie jego zasilania. Wykorzystuje ono mikroprocesor, który zatrzymuje wrzeciono w momencie wykrycia skokowego zmniejszenia obrotów. W ten sposób zostało wyeliminowane ryzyko odbicia szlifierki od obrabianego materiału czy rozerwania ściernicy. Z kolei zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem zapobiega samoistnemu włączeniu się maszyny po nagłym zaniku napięcia w sieci zasilającej. W omawianej szlifierce pozycję metalowej osłony reguluje się beznarzędziowo dzięki systemowi zapadek pozycjonujących. Zastosowano też w niej mocną przekładnię kątową w wytrzymałej obudowie metalowej i zasilający kabel przemysłowy H07 o długość 4 m. Co ważne, szlifierka FEIN WSG 17-125 jest najlżejsza i najkrótsza w swojej klasie, a do tego odznacza się najniższym na rynku poziomem wibracji.

Reasumując, szlifierka kątowa FEIN WSG 17-125 P to bardzo bezpieczne i zaawansowane technicznie elektronarzędzie, a do tego – jak przystało na klasę jakościową premium – mające wysoką żywotność. Pod tymi wszystkimi względami reprezentuje najwyższy poziom na rynku. Warto tu też wspomnieć, że w ofercie kompaktowych szlifierek FEIN znajduje się model WSG 17-70 Inox o obniżonych, regulowanych obrotach w zakresie 2700–8500/min, specjalnie przystosowany do obróbki stali nierdzewnej.

Testy szlifierki kątowej FEIN WSG 17-125 P w redakcyjnym warsztacie rozpoczęliśmy od trudnego zadania przecięcia twardego pręta stalowego o średnicy 30 mm. Użyliśmy do tego tarczy 125 mm z ziarnem ceramicznym o granulacji 40 i grubości 1,0 mm. Zadanie zostało wykonane w czasie 15,92 s, a więc bardzo szybko. Maszyna oferuje więc poziom wydajności charakterystyczny dla dużych szlifierek kątowych o mocy 2000–2200 W. Podczas cięcia pracowała stabilnie bez żadnej zadyszki, generując stały duży snop iskier. W drugiej próbie szlifowaliśmy stalowy element przy użyciu agresywnej ściernicy listkowej o granulacji 40. Podczas 30-sekundowej obróbki szlifierką FEIN WSG 17-125 P usunęliśmy 22,5 g stali konstrukcyjnej, co potwierdziło wyniki uzyskane w pierwszym teście. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami podobnych urządzeń na www.portalnarzedzi.pl.

Reasumując redakcyjne testy szlifierki kątowej FEIN WSG 17-125 P, należy powiedzieć, że z najwyższą jakością jej wykonania idzie w parze topowa efektywność pracy. Jak wiadomo, ma to bardzo duże znaczenie w przemysłowych i profesjonalnych zastosowaniach tego typu maszyn.

pins

Dane techniczne szlifierki FEIN WSG 17-125 P

Moc nominalna/użyteczna1700/1000 W
Obroty na biegu jałowym11.000/min
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Elektroniczna stabilizacja obrotów+
KickBack Stop+
Zabezpieczenie przed ponownym rozruchem+
Waga2,3kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments