Technologie RUBI do szlifowania i ukosowania glazury

Firma RUBI, hiszpański producent narzędzi do obróbki glazury, w swojej ofercie ma wiele innowacyjnych narzędzi, które można wykorzystać do szlifowania i ukosowanie glazury pod kątem 45°. Dlatego postanowiliśmy bliżej im się przyjrzeć.

Oferowane przez RUBI narzędzia do szlifowania i ukosowanie glazury pod kątem 45° można podzielić na dwie podstawowe grupy – na (1) sprzęt specjalistyczny i (2) akcesoria (tarcze diamentowe do cięcia i szlifowania) napędzane szlifierkami kątowymi klas 115 i 125 mm. Do pierwszej grupy należą system RUBI PRO-EDGER i zestaw TC -125, zaś do drugiej – tarcza diamentowa do cięcia i szlifowania TURBO VIPER – TGS, dyski polerskie

na sucho 100 mm, diamentowe dyski elastyczne, tarcza diamentowa ECD, tarcze diamentowe do szlifowania VDG i VDF. Omawianie tych produktów zaczniemy od systemu RUBI PRO-EDGER.

System RUBI PRO-EDGER i odkurzacz przemysłowy CLEAR M

RUBI PRO-EDGER to de facto ukosowarka do glazury, która składa się z: (1) korpusu z wrzecionem roboczym, osłoną frezu, mocowaniem napędzającej szlifierki kątowej, węża odkurzacza przemysłowego i z (2) zespołu ślizgowych prowadnic pionowych oraz poziomych. Co ważne, RUBI PRO-EDGER może współpracować z większością dostępnych na rynku szlifierek kątowych klas 115 lub 125 mm. W omawianej ukosowarce RUBI PRO-EDGER zastosowano regulację zagłębienia frezu poprzez zmianę pozycji (wysunięcie lub odsunięcie) prowadnic pionowych. Do ich ustawiania służy dźwignia z 5 ustawieniami blokowanymi śrubowo oraz dwie śruby z gałkami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Do przesuwania ukosowarki po materiale służą ślizgowe prowadnice i dwie wspomniane gałki śrub blokujących pełniące, jak łatwo zauważyć, funkcje uchwytów.

Omawiana ukosowarka (system RUBI PRO-EDGER) ma niewielkie gabaryty oraz masę (4,5 kg) i przeznaczona jest do obróbki na sucho krawędzi płytek ceramicznych, gresowych i z kamienia naturalnego o grubości 3-20 mm. Używa się w niej specjalnych frezów tarczowych o średnicach 150 lub 200 mm produkcji Rubi. Mają one lutowany próżniowo nasyp z ziarna diamentowego, które stanowi ich powierzchnię czynną. Można nimi fazować krawędzie pod kątem 45° lub zaokrąglać.

Ponieważ ukosowarka RUBI PRO-EDGER przeznaczona jest do pracy sucho, co wiąże się z powstawaniem dużych ilości szkodliwego dla zdrowia pyłu, należy podłączyć do niej wąż odkurzacza przemysłowego. Do współpracy z PRO-EDGERem RUBI zaproponowało skutecznie działający odkurzacz przemysłowy CLEAR M zoptymalizowany do współpracy z tym systemem i z elektronarzędziami o mocy nominalnej 2000 W, które można podłączyć do jego gniazdka. Ma on klasę filtracji M, a więc może być zgodnie z przepisami BHP użyty do usuwania mineralnych pyłów budowlanych. Zastosowano w nim wydajny napęd generujący podciśnienie powietrza 240 mbar i jego przepływ wynoszący 203 m³/h. Urządzenie wyposażono w układ otrząsania filtra, który dba o maksymalną wydajność odsysania nieczystości. Pracuje on, zgodnie z wymaganiami użytkownika, w trybie automatycznym lub ręcznym. Nieczystości zbierane są do 20-litrowego pojemnika. O całkowitym napełnieniu worka i konieczności opróżnienia pojemnika odkurzacza informuje wskaźnik świetlny. Co ważne, odkurzaczem można nie tylko zbierać nieczystości suche, ale także mokre.

Omawiany odkurzacz przemysłowy RUBI CLEAR M jest lekki i łatwy w obsłudze. Posiada wytrzymałą plastikową obudowę i duże koła, które umożliwiają jego przemieszczanie po placu budowy czy w odnawianych obiektach. Na jego wyposażeniu jest szeroka gama akcesoriów do sprzątania, które rozszerzają funkcjonalność tego sprzętu.

Przecinarka do glazury RUBI TC-125

Wykorzystuje do cięcia tarcze diamentowe o średnicach 115 lub 125 mm. Wyposażono ją w mocny 1250-watowy silnik, który generuje obroty do 13.800/min, jak też w różnicowo-prądowy (PRDC) włącznik zasilania. Do uruchamiania sprzętu służy włącznik główny z blokadą. Może

on pracować z chłodzeniem wodnym lub na sucho, współpracując z odkurzaczem przemysłowym. Przecinarkę obsługuje się za pomocą wygodnego uchwytu oraz pionowej rękojeści pomocniczej.
Przecinarka do glazury ma metalowo-plastikową osłonę tarczy i stopę roboczą wykonaną z twardej blachy stalowej. Podczas cięcia porusza się po prowadnicach SLIM CUTTER, które są niezbędne do pracy. Zapewniają one dokładnie liniowe cięcie i chronią obrabianą glazurę czy gres przed zarysowaniem. Stopa przecinarki TC-125 ma kanał prowadzący i łożyska pełniące funkcję kółek służących do jej przesuwania po prowadnicach SLIM CUTTER. W stopie przecinarki znajdziemy zarówno regulację głębokości cięcia, jak i jego skosu w zakresie 0-45°. Głębokość cięcia pod kątem 90° wynosi 20-25 mm (odpowiednio dla tarcz 115 i 125 mm), a pod 45° – 14 lub 18 mm. Należy wspomnieć, że wraz z zestawem 3 prowadnic SLIM CUTTER o długości 110 mm użytkownik przecinarki dostaje elementy łączące je, 2 przyssawki mocujące na płytkach, 2 ściski montujące np. do stołu roboczego i wkrętak oraz wzmocnioną nylonową torbę transportową.

Jak wiadomo, cięcie tarczami diamentowymi wymaga albo systemu odsysania pyłu, albo chłodzenia wodnego. Dlatego w pilarce Rubi TC-125 mamy zarówno króciec o średnicy 32 mm do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego, jak też system chłodzenia wodnego z szybkozłączką 16 mm do podłączenia węża wodnego i z zaworem regulującym przepływ wody. Gdy wykorzystujemy chłodzenie wodne, króciec do odkurzacza zaślepiamy gumową osłoną, która może pełnić także funkcję dodatkowej rękojeści.
Przecinarka do glazury TC-125 umożliwia precyzyjne wymiarowo cięcie płytek ceramicznych i gresowych, szczególnie o dużych rozmiarach, a w tym wielkoformatowych. Doskonale sprawdza się też w ich ukosowaniu pod kątem 45°, zapewniając bardzo dokładną i perfekcyjnie liniową obróbkę krawędziową. Jest szczególnie przydatna do płytek o dużych rozmiarach lub wielkoformatowych, które jest trudno dokładnie ukosować z ręki.

Tarcza diamentowa do cięcia i szlifowania RUBI TURBO VIPER – TGS

Dostępna jest w średnicach 115 lub 125 mm z otworem mocującym 22,23 mm i przeznaczona do napędu szlifierkami kątowymi. Wykonano ją w technologii spiekania segmentów diamentowych ze stalowym dyskiem. W tarczy zastosowano segment pierścieniowy o wysokości 25 mm i grubości 1,6 mm, ryflowany specjalnym wzorem. Na jego spoiwo wykorzystano specjalny stop, który umożliwia cięcie i szlifowanie ze znacznie wyższą prędkością obrotową. Dzięki jego użyciu tarcza odznacza się długą żywotnością.
Jak łatwo zauważyć, duża wysokość segmentu pierścieniowego tarczy TURBO VIPER – TGS pozwala wykorzystać ją nie tylko cięcia, ale także do szlifowania, fazowania, ukosowania krawędzi itp. Dysk przeznaczony jest do obróbki na sucho lub mokro granitu, łupków, gresu porcelanowego i rustykalnego, klinkieru czy konglomeratów kwarcowych. Uzyskamy nim bardzo dobre efekty jakościowe w postaci czysto przeciętych krawędzi i wysokiej gładkości szlifowanych lub fazowanych powierzchni. Tarcza należy do linii SUPERPRO, która grupuje narzędzia diamentowe RUBI przeznaczone do najbardziej wymagających prac.

Dyski polerskie RUBI do pracy na sucho

Mają średnicę 100 mm i przeznaczone są do stosowania ze szlifierkami kątowymi na tarcze 115 i 125 mm. Ich powierzchnia czynna przypomina plaster miodu, gdyż złożona jest z sześciokątnych wypukłych komórek. Wykonano je ze specjalnej mieszanki żywic syntetycznych zawierającej

wysokiej jakości ziarno diamentowe o granulacjach od 50 do 3000. Sześciokątne komórki naniesione są na krążek wykonany z mocnej włókniny. Na jego odwrotnej stronie znajdują się rzepy służące do mocowania tych narzędzi do gumowego talerza wsporczego, który z kolei montuje się na wrzecionie szlifierki kątowej.

Aby użytkownik mógł łatwo rozpoznać granulacje poszczególnych dysków, oznaczono je kolorami. Do obróbki krawędzi glazury i gresu, w tym fazowania pod kątem 45°, wykorzystywane są dyski polerskie o granulacjach 50 i 100. Szlifuje się nimi wykonane już fazy. Umożliwiają one precyzyjną korektę wymiarową ukosowanych krawędzi i w konsekwencji bardzo dokładne spasowanie glazury w narożnikach. Omawianymi dyskami polerskimi pracuje się z prędkością obrotową do 3000/min.

Diamentowe dyski elastyczne RUBI

To diamentowe ściernice listkowe przeznaczone dla szlifierek kątowych na tarcze 115 i 125 mm. Stosuje się je do szlifowania płytek ceramicznych, gresu porcelanowego, kamienia naturalnego i spiekanego. Oprócz szlifowania niewielkich powierzchni, wykonuje się nimi powierzchniową obróbkę krawędzi, w tym ukosowanych pod kątem 45°. Można nimi także ukosować pod kątem 45°. Na metalowych lamelkach dysków ziarno diamentowe naniesiono metodą powlekania elektrolitycznego. Ma ono charakterystyczny wzór plecionki. Jego granulacja wynosi 50/60, 100/120 lub 200 i determinuje przeznaczenie operacyjne tych narzędzi. Dyski z diamentami o granulacji 50/60 stosuje się do szlifowania zgrubnego, o granulacji 100/120 – do szlifowania międzyoperacyjnego, zaś mające ziarno diamentowe o wielkości 200 – do szlifowania dokładnego (wykończeniowego). Omawiane narzędzia wyposażone są w aluminiowe mocowanie z gwintem wewnętrznym M14, które nie tylko umożliwia ich montaż na wrzecionach szlifierek kątowych, ale także redukuje wibracje przenoszone do strefy obróbki, co jak wiadomo zwiększa dokładność szlifowania. Diamentowe dyski elastyczne RUBI dostępne są w średnicach 115 i 125 mm.

Tarcza diamentowa RUBI ECD

Wykonano ją w technologii powlekania elektrolitycznego. Ma ona ziarno diamentowe naniesione obustronnie i dlatego można ją zarówno ciąć, jak i szlifować płytki kamienne, ceramiczne oraz materiały syntetyczne. Można jej więc używać do wycinania krawędzi pod kątem 45°, jak też do ich obróbki szlifierskiej, w tym do wyrównania.
Wysokość obrzeża diamentowego tarczy RUBI ECD wynosi 5,6 mm. Omawianym narzędziem uzyskuje się bardzo dobre rezultaty pod względem jakości krawędzi oraz szybkości obróbki. Tarczę wyposażono w standardowe gwintowe mocowanie umożliwiające jej montaż na wrzecionach szlifierek kątowych. Dysk RUBI ECD dostępny jest w średnicach 115 i 125 mm.

Tarcze diamentowe do szlifowania RUBI VDG i VDF

Narzędzia te mają średnicę 100 mm i granulację zgrubną (VDG) oraz finalną (VDF). Na spodniej stronie ich stalowych korpusów znajduje się tzw. powierzchnia czynna (robocza) w postaci szerokich pierścieni pokrytych lutowanym próżniowo nasypem diamentowym. Tarcze przeznaczone są do szlifowania zgrubnego (VDG) i dokładnego (VDF) krawędzi kamieni naturalnych, wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych i

gresowych, powłok malarskich oraz epoksydowych itp. Tarczą VDG możemy ukosować krawędzie, w tym także pod kątem 45°, zaś wykonaną fazę wyszlifować dyskiem VDF.
Obie tarcze mają masywny i sztywny korpus stalowy w kształcie przypominającym talerz szlifierski. Wyposażono je w standardowy dla szlifierek kątowych otwór mocujący o średnicy 22 mm. Narzędzia te dostępne są w średnicach 100 mm. Stanowią one rozwiązanie ekonomiczne, przeznaczone do niewielkich prac lub np. wymiany uszkodzonych płytek ceramicznych itp.

Reasumując, firma RUBI oferuje duży wybór narzędzi do szlifowania i ukosowania glazury pod kątem 45°. Są one dostosowane do różnych potrzeb technologicznych i różnych wymiarów okładzin wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. Naszym zdaniem, każdy profesjonalista, w tym glazurnik, znajdzie wśród nich optymalne rozwiązanie dla siebie.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments