TECHNOLOGIA MAKITA XGT: NOWY STANDARD MOCY, WYDAJNOŚCI I TRWAŁOŚCI ELEKTRONARZĘDZI BEZPRZEWODOWYCH. TEST UDAROWEJ WIERTARKO-WKRĘTARKI MAKITA HP001G Z LINII XGT 40VMAX

W br. Makita wprowadziła do swojej oferty akumulatorowe elektronarzędzia z linii XGT 40Vmax charakteryzujące najwyższym poziomem mocy i trwałości. Zastosowano w nich najnowszą technologię zasilania Li-Ion oraz cyfrową elektronikę sterującą zapewniającą komunikację między akumulatorem a ładowarką i zasilaną nim maszyną. Aby sprawdzić, co potrafią nowe elektronarzędzia Makita z linii XGT 40Vmax, do testów najpierw wybraliśmy wiertarko-wkrętarkę udarową HP001G.

Technologia XGT

Elektronarzędzia Makita z linii XGT 40Vmax, w tym testowana wiertarko-wkrętarka udarowa HP001G, zostały zaprojektowane do wykonywania bardzo trudnych zadań w

budownictwie, przemyśle i rzemiośle. Japoński producent opracował specjalnie dla nich technologię XGT, która łączy innowacyjną konstrukcję elektronarzędzi i akumulatorów o wysokiej mocy z najwyższą solidnością wykonania oraz wytrzymałością na ekstremalne obciążenia. Podstawowym składnikami technologii XGT są (1) programowalna cyfrowa elektronika sterująca, (2) najnowszej generacji akumulatory Li-Ion i (3) maszyny, w których zastosowano wysokosprawne silniki bezszczotkowe oraz zoptymalizowane rozwiązania mechaniczne, jak również wytrzymałe i szczelne obudowy z aluminium oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych.


Analizę technologii XGT rozpoczniemy od akumulatorów, gdyż to one odpowiadają za wysoką jej wydajność i produktywność. Ich obudowy kryją najnowszej generacji ogniwa Li-Ion. Dzięki nim baterie XGT generują maksymalne napięcie zasilania wynoszące 40 V (napięcie średnie – 36 V) i mają przy tym niewielkie rozmiary. Praktycznie bateria XGT 40 Vmax/4.0 Ah nie różni się pod tym względem od akumulatorów Li-Ion 18 V/4.0 lub 5.0 Ah. Jak łatwo zauważyć, generowane napięcie zasilania w akumulatorach XGT jest 2-krotnie podwyższone wobec najczęściej stosowanego standardu 18 V. Inżynierowie z firmy Makita wybrali więc preferowaną wcześniej metodę zwielokrotniania mocy elektronarzędzi bezprzewodowych przez podwyższanie ich napięcia zasilania. Dzięki temu zostały wyeliminowane wszystkie wady przewodzenia prądów o dużych natężeniach, m.in. szybkie nagrzewanie się do wysokiej temperatury przewodów, uzwojeń, styków itd., mające negatywny wpływ na produktywność i żywotność elektronarzędzi. Co więcej, akumulatory XGT zostały wyposażone w obudowy odporne na uszkodzenia mechaniczne, pył i wodę, mające wzmocnione uchwyty ogniw Li-Ion i specjalne przestrzenie amortyzujące wstrząsy. Ale na tym nie koniec – znajdujące się wewnątrz ogniwa są dodatkowo chronione trójwarstwową, wodoodporną strukturą złożoną warstwy izolującej, membrany i pierścienia.

W akumulatorach XGT zastosowano też styki zabezpieczone przed zwarciem ścianką ochronną, która nie dopuszcza do nich wody i pyłu. Japońscy inżynierowie zadbali też o wysoce trwałe mocowanie akumulatorów XGT w zasilanych nimi maszynach i wyposażyli je we wzmocnione oraz odporne na wstrząsy szyny mocujące. Aby użytkownicy mogli na bieżąco monitorować ilość dostępnej energii, baterie te mają 4-diodowe wskaźniki stanu naładowania. Jak widać, akumulatory XGT przygotowano do bardzo trudnych zadań – muszą one bowiem maszynom nie tylko dostarczać bardzo dużych ilości energii, ale także przy tym być odporne na ekstremalne warunki pracy: drgania, kurz, pył i wodę. Makita oferuje dwa systemowe akumulatory Li-Ion przeznaczone do zasilania elektronarzędzi z linii XGT 40Vmax: 2,5-amperogodzinny BL4025 i 4-amperogodzinny BL4040. Do napełniania ich energią służy szybka ładowarka DC40RA. Ładuje ona do pełna (100%) akumulator BL4025 w 28 min, zaś BL4040 – w 45 min. Ładowarki systemu XGT mogą również służyć do ładowania akumulatorów 18 V LXT przy zastosowaniu adaptera ADP10, zapewniając jednocześnie jeszcze szybsze ładowanie tej popularnej serii. W ładowarce DC40RA zastosowano system schładzania ogniw wykorzystujący dwa wydajne wentylatory. Nad pracą akumulatorów, ładowarki i maszyn z linii XGT 40Vmax czuwa spajająca je w jeden system narzędziowy wspomniana programowalna cyfrowa elektronika sterująca. Jak już wspominaliśmy, odpowiada ona za komunikację akumulatora i maszyny oraz akumulatora

i ładowarki. Jej główne funkcje to optymalizacja poboru energii i procesu ładowania, zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika oraz ogniw, niedopuszczenie do nadmiernego ich rozładowania, jak też sterowanie i regulacja pracy elektronarzędzi. Japoński producent poinformował, że elektronika zastosowana w linii XGT 40Vmax umożliwia adaptację przyszłych rozwiązań, co oznacza, że tworzony przez nią system elektronarzędziowy jest rozwojowy i otwarty na innowacje. Obecnie w skład linii XGT 40Vmax wchodzą: wkrętarka udarowa TD001G, wiertarko-wkrętarki DF001G i HP001G (udarowa), klucz udarowy TW001G, szlifierka kątowa GA005G, młotowiertarki HR002G i HR004G, pilarki tarczowe HS003G i HS004G oraz piły szablaste HS003G i HS004G. Linia ta ma być jednak bardzo intensywnie rozwijana i w najbliższych miesiącach będą pojawiać się kolejne elektronarzędzia rozbudowujące system, między innymi również maszyny do prac ogrodowych.

Parametry i cechy wiertarko-wkrętarki udarowej Makita HP001G

Zastosowano w niej najnowszej generacji bezszczotkowy silnik BLDC charakteryzujący się wysoką mocą i sprawnością (70-80%) i w konsekwencji niskim zużyciem energii. Jego pracą steruje wspomniana programowalna elektronika cyfrowa. Z silnikiem BLDC współpracuje 2-biegowa mechaniczna przekładnia planetarna mieszcząca się w solidnej obudowie metalowej. Wybór właściwego przełożenia (1. lub 2.) odbywa się przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. Użytkownik na 1. biegu ma do dyspozycji niską prędkość obrotową (0-650 obr./min) i wysoki moment obrotowym 140 Nm, zaś na 2. – wysokie obroty (0-2600/min) i niższy moment 68 Nm. Warto tu zauważyć, że maksymalny moment zbliżony do wartości 68 Nm, czyli nieco większy lub mniejszy (ok. ±5 Nm), generuje na 1. biegu wraz z obrotami rzędu 500-600/min większość profesjonalnych wiertarko-wkrętarek dostępnych na rynku. Testowana Makita HP001G więc pod względem efektywności pracy w zakresie momentów 60-70 Nm znacznie je przewyższa, bo do tego oferuje maksymalne obroty 2600/min. Gdy zaś porównamy wartość prędkości obrotowej na 2. biegu, to okazuje się, że 2-biegowe maszyny zbliżone parametrami technicznymi do testowanej wiertarko-wkrętarki Makita generują 2000-2100 obr./min. Pracuje więc ona na 2. biegu też znacznie szybciej od swojej bezpośredniej konkurencji. Zastosowany w niej mechanizm udarowy wytwarza 0-9750 (1. bieg) lub 0-39.000 uderzeń/min (2. bieg). Z kolei szybkość pracy na każdym z 2 biegów reguluje się płynie spustowym włącznikiem głównym.


Testowana wiertarko-wkrętarka udarowa Makita HP001G oferuje 3 tryby pracy: wiercenie, wiercenie z udarem mechanicznym i wkręcanie. Ustawia się je za pomocą pierścienia znajdującego się w przedniej części testowanego urządzenia. Do regulacji momentu obrotowego w trybie wkręcania służy nie sprzęgło mechaniczne, tak jak w większości wiertarko-wkrętarek dostępnych na rynku, lecz elektroniczne. Moment ustawia się pokrętłem znajdującym się na mocowaniu akumulatora. O wybranym momencie informuje cyfrowy wyświetlacz, który zlokalizowano obok pokrętła na panelu sterowania. Użytkownik ma do dyspozycji 62 ustawienia tego parametru (czyli o 30% więcej w stosunku do obowiązującego na rynku standardu): 41 na 1. przełożeniu (1-45 Nm) i 21 na 2. biegu (1-10 Nm). Aby ustawić moment obrotowy, trzeba najpierw zwolnić przyciskiem jego elektroniczną blokadę, o czym informuje nas migająca dioda.

Po regulacji naciskamy ten sam przycisk, aby zablokować wybrany moment, co sygnalizuje nam zgaśnięcie wspomnianej diody. Dzięki zastosowaniu blokady elektronicznej wyeliminowano możliwość przypadkowej zmiany wybranego momentu. Jak wiadomo, może się to zdarzyć podczas pracy lub obsługi narzędzia. Co więcej, wiertarko-wkrętarka udarowa Makita HP001G zapamiętuje ustawione ostatnio dwa momenty (po jednym dla każdego biegu). Przez to, naszym zdaniem, prawidłowe wykonywanie seryjnych operacji montażowych zostało znacznie ułatwione.


Tak sparametryzowaną wiertarko-wkrętarką Makita HP001G wykonamy w drewnie otwory o średnicy do 50 mm (wiertło, świder), 76 mm (sednik) i 152 mm (otwornica), w stali do 20 mm i murze do 20 mm. Zamontujemy nią wkręty o średnicy do 10 mm i śruby do M6. Jak widać, testowane urządzenie oferuje nam bardzo szeroki zakres możliwych do wykonania operacji i jest przygotowane do wykonywania najtrudniejszych zadań na placach budów i podczas prac instalacyjnych oraz ciesielskich.
Aby zapewnić bezpieczną pracę, w testowanej wiertarko-wkrętarce udarowej HP001G inżynierowie z firmy Makita zastosowali system Active Feedback Sensing (AFT). Jest to elektroniczne sprzęgło bezpieczeństwa, w którym elektronika stale czuwa zarówno nad obrotami silnika, jak i ich nagłymi zmianami, które pojawiają się np. w chwili zakleszczenia się wiertła. System AFT w takich sytuacjach natychmiast wyłącza silnik i tym samym zapobiega kontuzjom dłoni oraz ramion użytkowników.


Japoński producent zadbał też o bardzo solidne wykonanie wiertarko-wkrętarki HP001G i zastosował w niej wzmocnioną przekładnię mieszczącą się w wytrzymałej metalowej obudowie oraz solidny szybkomocujący uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 1,5-13 mm. Obudowa urządzenia została wykonana w technologii XPT, co oznacza podwyższoną jej odporność na pył i wilgoć. W urządzeniu znajdziemy też automatyczną blokadę wrzeciona pozwalającą wygodnie i pewnie mocować osprzęt (wiertła, koronki, otwornice, bity itp.) oraz szybki hamulec wrzeciona. Użytkownik ma też do dyspozycji przedłużany uchwyt boczny, który można zamontować po prawej lub lewej stronie maszyny. Pozwala on w pełni kontrolować wiertarko-wkrętarkę podczas aplikacji wysokich momentów obrotowych, czyli w trakcie wiercenia otworów o dużych średnicach czy montażu sporych rozmiarów wkrętów ciesielskich. Testowana wiertarko-wkrętarka została też wyposażona w 2 diody doświetlające miejsce wkręcania lub wiercenia. Umieszczono je razem nad włącznikiem głównym. Zapalają się automatycznie wraz z uruchomieniem maszyny i gasną w 10 s po jej wyłączeniu.


Pod względem ergonomii testowana udarowa wiertarko-wkrętarka Makita HP001G stanowi wzór do naśladowania. Ma bardzo krótki korpus (181 mm) dzięki zastosowaniu w niej silnika bezszczotkowego o wymiarach co najmniej 30% mniejszych od odpowiadających mu mocą jednostek komutatorowych prądu stałego i wyeliminowaniu z konstrukcji mechanicznego sprzęgła do ustawiania momentu obrotowego. Jest więc, jak na klasę maszyn przeznaczonych wykonywania bardzo trudnych zadań, urządzeniem kompaktowym. Do tego oferuje perfekcyjne wyważenie, zaś rękojeść i wszystkie części „chwytne”, stykające się z dłońmi, ma wyłożone miękką antypoślizgową wykładziną (soft grip).

Wyniki redakcyjnych testów
wiertarko-wkrętarki Makita HP001G

Udarową wiertarko-wkrętarkę Makita HP001G przetestowaliśmy bardzo gruntownie, wykonując 14 rodzajów prób testowych. Rozpoczęliśmy je od obróbki stali. Najpierw na 2. biegu w profilu stalowym o grubości 2 mm wykonaliśmy próbę wiercenia przelotowego przez dwie ścianki, uzyskując bardzo krótki czas operacji wynoszący 13,28 s. Zachęceni bardzo dobrym wynikiem 1. próby, zwiększyliśmy stopień trudności i na 2. biegu wykonaliśmy w profilu stalowym o grubości ścianki 4,4 mm wiertłem stopniowym otwór o średnicy 18 mm. Zadanie to zajęło nam tylko 21,12 s. W 3. próbie zdecydowaliśmy się więc przeprowadzić ekstremalny test i w tym samym profilu stalowym wywierciliśmy otwór o średnicy 30 mm, korzystając z wiertła stopniowego 4-30 mm oraz z 2. biegu (wstępne wiercenie przelotowe o średnicy 4 mm) i 1. biegu (wiercenie zasadnicze od 4 do 30 mm). To bardzo trudne zadanie wiertarko-wkrętarka Makita HP001G wykonała bezproblemowo w efektywnym czasie pracy wynoszącym 51,8 s.


Tematem kolejnej serii testów była obróbka drewna. Rozpoczęliśmy ją od bardzo trudnego testu wiercenia świdrem w drewnie sosnowym otworu o średnicy 32 mm i długości 140 mm. Zadanie to wykonaliśmy na 2. biegu w czasie 3,28 s, a więc z ekspresowym tempie pracy. Następnie, jeszcze je przyspieszając, na 2. biegu w tym samym bloczku sosnowym świdrem 40 mm wykonaliśmy w 3,08 s otwór o tej samej głębokości. Wobec tych bardzo dobrych wyników nie pozostało nam nic innego, jak zwiększyć znacznie stopień trudności zadania testowego. W uchwycie wiertarskim udarowej wiertarko-wkrętarki Makita HP001G zamocowaliśmy więc wycinak koronowy o średnicy 90 mm. W tej samej belce sosnowej na 1. biegu wykonaliśmy nim otwór o głębokości 97 mm w 12,68 s. Serię testów obróbki materiałów drewnianych zakończyliśmy przelotowym wierceniem w blacie kuchennym o grubości 30 mm bimetalową otwornicą 152 mm. Wykonanie tego trudnego zadania zajęło nam 12,28 s.


Sprawdzenie możliwości montażowych wiertarko-wkrętarki Makita HP001G rozpoczęliśmy od zamocowania wkrętu 5 x 100 m w belce modrzewiowej na 1. biegu i 7. ustawieniu momentu. Podczas tej operacji osiągnęliśmy precyzyjne zlicowanie łba wkrętu z powierzchnią belki. Aby sprawdzić, czy sprzęgło elektroniczne działa precyzyjnie, wykonaliśmy 10 takich prób, wszystkie zakończone bardzo dobry rezultatem jakościowym pod względem dokładności montażu. Naszym zdaniem, pod tym względem wiertarko-wkrętarka Makita HP001G nie ustępuje na rynku najlepszym tego typu maszynom. Następnie, korzystając z 1. biegu, zamocowaliśmy w tej samej belce modrzewiowej duży ciesielski wkręt 10 x 300 mm stosowany w budownictwie drewnianym. Zadanie to zajęło nam 7,32 s. Zachęceni bardzo dobrym wynikiem tej próby, postanowiliśmy zwiększyć stopnień trudności zadania testowego i wykonaliśmy próbę montażu śruby 11,5 x 300 mm we wspomnianej belce modrzewiowej. Trwała ona niewiele dłużej, bo 8,32 s.
W trzeciej i ostatniej części testów zajęliśmy się obróbką materiałów budowalnych. Rozpoczęliśmy ją od wiercenia udarowego na 2. biegu w cegle klinkierowej wiertłem widiowym 12 mm. Otwór o głębokości 90 mm wykonaliśmy w 31,12 s.

Następnie w bloczku fundamentowym z betonu C15/C20, korzystając też z 2. biegu, wywierciliśmy wiertłem widiowym 16 mm otwór o głębokości 90 mm. Operacja ta zajęła nam 14,36 s. W trzeciej udarowej próbie w uchwycie wiertarskim wiertarko-wkrętarki Makita HP001G zamocowaliśmy wiertło widiowe 20 mm i wykonaliśmy nim w 46,24 s na 2. biegu w tym samym bloczku betonowym otwór o głębokości 100 mm. Redakcyjne testy wiertarko-wkrętarki Makita HP001G zakończyliśmy wykonaniem koroną z zębami węglikowymi na 1. biegu otworu o średnicy 127 mm i głębokości 55 mm w bloczku z porothermu, co zajęło nam 16,88 s.


Redakcyjne testy pokazały, że udarowa wiertarko-wkrętarka Makita HP001G doskonale sprawdza się w bardzo trudnych i do tego znacznie zróżnicowanych zadaniach, oferując przy tym najwyższą dostępną obecnie efektywność ich wykonania. Łączy więc dużą wszechstronność z wysoką wydajnością pracy. Operuje się ją bardzo wygodnie, zaś system AFT daje operatorowi poczucie pełnego bezpieczeństwa podczas aplikacji dużych momentów obrotowych.
Reasumując redakcyjne testy, Makita, stosując konsekwentnie w swoich elektronarzędziach nowoczesne technologie, opracowała dla najbardziej wymagających profesjonalistów akumulatorowego giganta. Imponuje on nie tylko mocą, ale także wytrzymałością na ekstremalne obciążenia. Wiertarko-wkrętarka udarowa Makita HP001G to więc profesjonalne elektronarzędzie do wysoce efektywnego wykonywania najtrudniejszych zadań na placach budów, w zakładach przemysłowych, warsztatach itp.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki udarowej Makita HP001G

Napięcie znamionowe zasilania36 V-40 V maks.
Maks. średnica wiercenia w drewnie wiertłem krętym/wiertłem z samoczynnym posuwem/otwornicą50/76/152 mm
Maks. średnica wiercenia w stali/murze20/20 mm
Maks. średnica montowanych śrub/wkrętówM6/10 x 90 mm
Maks. moment obrotowy (I/II bieg)140/68 Nm
Maks. prędkość obrotowa I/II bieg0-650/0-2600 min-1
Maks. częstotliwość udarów I/II bieg9750/39.000 min-1
Uchwyt szybkomocujący+ (1,5-13 mm)
Typ akumulatora/maks. napięcie/pojemnośćLi-Ion/40 V/2,5 lub 4.0 Ah
Masa netto2,7-3,0 kg

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments