Technika wykonywania spoin metodą MIG

Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) polega na spawaniu elektrodą topliwą w postaci ciągłego gołego drutu w osłonie gazów obojętnych.

Przy spawaniu półautomatycznym elektrodą topliwą w osłonie gazów ochronnych metodą MIG ściegi układa się tak samo jak przy spawaniu elektrodą otuloną. Dla zapewnienia dobrej osłony gazowej (hel lub argon) odległość dyszy od jeziorka powinna wynosić nie więcej niż 10–15 mm. Zmniejszenie tej odległości powoduje szybsze zanieczyszczanie się dyszy odpryskami metalu. Zmniejsza się wówczas średnica dysz, a to powoduje zakłócenia w osłonie gazowej. Zbyt duża odległość dyszy od jeziorka ciekłego metalu powoduje zwiększenie wolnego wylotu

(odległość między dyszą prądową a materiałem spawanym), a to z kolei naraża spoinę na zbyt słabą osłonę gazową i powoduje jej porowatość. Łuk zasilany jest prądem stałym i elektroda podłączona jest do bieguna dodatniego. Tą metodą można spawać półautomatycznie lub automatycznie drutem o średnicy od 0,8 do 2,4 mm.

Wielkość natężenia prądu wynosi od 100 do 175 A na 1 mm średnicy elektrody. Praktycznie metodą MIG spawa się obecnie blachy powyżej 4 mm jednostronnie lub dwustronnie, ukosując na „V” lub „X”. Przy spawaniu dwustronnym można blach nie ukosować. Uchwyt należy prowadzić od strony lewej do prawej (dla osób praworęcznych, dla leworęcznych – odwrotnie), utrzymując go prawie prostopadle do powierzchni blach. Blachy o grubości do 4 mm w pozycji pionowej spawa się metodą z góry do dołu, natomiast powyżej 4 mm z dołu do góry. Spawanie w pozycji przymusowej należy dokonać łukiem krótkim, wykonując nieznaczne ruchy zakosowe od krawędzi do krawędzi blach. Spoiny pachwinowe w pozycji pionowej wykonuje się taką samą techniką jak spoiny czołowe blach grubych (zakosowo). Spoiny pachwinowe w pozycji nabocznej, jak i spoiny w pozycji naściennej wykonuje się ściegami prostymi i wąskimi, bez ruchów zakosowych. Spoiny punktowe mają zastosowanie przy montażu konstrukcji stalowych i w tym właśnie przypadku można zwiększyć natężenie prądu, celem wtopienia się w krótkim czasie w materiał poszycia blach aluminiowych. Spawanie metodą MIG jest w pełni docenioną i pod względem szybkości wykonania spoin znacznie korzystniejszą metodą niż metoda TIG. Wybór metody zależy od cech konstrukcji do spawania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podnośniki Faraone

Podczas pracy na wysokości należy zadbać o odpowiednią ochronę przed upadkiem. W celu zmniejszenia ryzyka zawodowego stosuje się techniczne środki ochronne, które ułatwiają prowadzenie tych prac, szczególnie w miejscach trudno dostępnych.

Do przemieszczania osób, materiałów pomocniczych i sprzętu operatorskiego wykorzystuje się m.in. ruchome podesty robocze. Ze względu na rodzaj wykorzystanego napędu można je podzielić na dwie grupy: spalinowe – umożliwiające ciągłą pracę w terenie otwartym, oraz elektryczne – wykorzystywane przy prowadzeniu prac montażowych i wykończeniowych w obiektach zamkniętych.
Kiedy już wiadomo, gdzie będą wykonywane prace: wewnątrz

czy na świeżym powietrzu, należy zastanowić się, na jakim podłożu będzie użytkowany podest, jakie będzie jego maksymalne obciążenie, wysokość robocza oraz wymiary przestrzeni, w której ma się on poruszać. Do wyboru mamy podnośniki nożycowe o znacznym udźwigu, ale podnoszące platformę tylko w pionie, typowo budowlane podesty teleskopowe oraz przegubowo-teleskopowe o dużym wysięgu bocznym, a także urządzenia masztowe, w których produkcji specjalizuje się firma FARAONE.
Bezpieczne i wygodne rozwiązania do pracy na wysokościach przy jednoczesnym poszanowaniu obowiązujących przepisów to główny atut włoskiej firmy, wiodącego producenta lekkich i kompaktowych podnośników elektrycznych wykonanych z aluminium. Dzięki budowie masztowej podesty FARAONE są dużo lżejsze od konstrukcji nożycowych, a tym samym umożliwiają pracę na stropach oraz podłożach o mniejszym dopuszczalnym nacisku i nośności. Kolejną ich zaletą są małe gabaryty sprawiające, że idealnie potrafią sprostać potrzebom utrzymania ruchu. Wybrane modele można transportować pomiędzy piętrami windą towarową o szerokości zaledwie 75 cm. Podest o wysokości roboczej 10 m można z łatwością przewieźć niewielką furgonetką, na którą wjedzie on, korzystając z własnego napędu. Urządzenie o wysokości podnoszenia 14 m bez problemu można transportować małym pickupem, a do tego może ono zostać załadowane/wyładowane przez jedną osobę.
W platformach FARAONE zastosowano szereg nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, które zwiększają wygodę i bezpieczeństwo pracy. Aluminiowy maszt stosowany w podnośnikach, wykonany na podstawie własnego projektu we współpracy z kilkoma włoskimi uniwersytetami, jest najlepszym i najbezpieczniejszym produktem w branży. Proces anodyzacji aluminium tworzy utwardzoną powierzchnię i zapewnia wysoką trwałość kolumny przez lata. Monolityczny cylinder masztu scalający jego poszczególne kolumny wykonany jest z chromowanej stali oraz aluminium. Trzpień typu „zanurzeniowego” o przekroju ponad 60 mm posiada podwójne uszczelnienie, gwarantujące długotrwałą i bezawaryjną pracę. System redukcji wibracji składający się z 12 regulowanych rolek zapewnia płynny przesuw elementów masztu, bez luzów. Wewnątrz kolumny znajdują się dwa łańcuchy o wysokiej wytrzymałości. Gdy jeden z nich wykaże nadmierne zużycie, system kontroli zablokuje podnoszenie platformy.
Podesty robocze FARAONE wyposażone są w różnego rodzaju ergonomiczne kosze: 1- bądź 2-osobowe, wydłużane czy obrotowe. Każdy z nich gwarantuje bezpieczną i komfortową pracę. Maksymalny udźwig to 2 osoby o łącznej wadze 200 kg. W koszu podnośnika znajduje się czytelny panel gwarantujący łatwy wybór poszczególnych funkcji, a więc proste sterowanie pracą podestu.
Podnośniki FARAONE z łatwością zdają testy na ich przewrócenie w sytuacjach ekstremalnych. Łagodną i płynną jazdę zapewniają dwa napędzane i samohamujące koła, sterowane przez zaawansowany układ elektroniczny. Dwa silniki o mocy 500 W pobierają energię zależnie od aktualnej prędkości, bez zbędnego jej rozpraszania. Układ kierowniczy wspomagany jest małym hydraulicznym urządzeniem absorbującym zaledwie 200 W. Ponadto urządzenia wyposażone są w przenośną ładowarkę akumulatorową, która po zakończeniu ładowania wyłącza się automatycznie. Podczas ładowania specjalny system uniemożliwia uruchomienie podnośnika, zabezpieczając akumulator przed uszkodzeniem.
Zakres zastosowania środków technicznych do pracy na wysokości jest zróżnicowany, a właściwe ich stosowanie pozwala na ograniczenie ryzyka zawodowego. Obowiązujące ogólne wymagania w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowania określają przepisy prawne i normy europejskie, które spełniają wszystkie urządzenia firmy FARAONE.

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vicy
Vicy
7 lat temu

pełna profeska, właśnie w takie sprzęty powinno się inwestować przy pracach na wysokościach.

copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu