Technika wykonywania spoin metodą MIG

Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) polega na spawaniu elektrodą topliwą w postaci ciągłego gołego drutu w osłonie gazów obojętnych.

Przy spawaniu półautomatycznym elektrodą topliwą w osłonie gazów ochronnych metodą MIG ściegi układa się tak samo jak przy spawaniu elektrodą otuloną. Dla zapewnienia dobrej osłony gazowej (hel lub argon) odległość dyszy od jeziorka powinna wynosić nie więcej niż 10–15 mm. Zmniejszenie tej odległości powoduje szybsze zanieczyszczanie się dyszy odpryskami metalu. Zmniejsza się wówczas średnica dysz, a to powoduje zakłócenia w osłonie gazowej. Zbyt duża odległość dyszy od jeziorka ciekłego metalu powoduje zwiększenie wolnego wylotu

(odległość między dyszą prądową a materiałem spawanym), a to z kolei naraża spoinę na zbyt słabą osłonę gazową i powoduje jej porowatość. Łuk zasilany jest prądem stałym i elektroda podłączona jest do bieguna dodatniego. Tą metodą można spawać półautomatycznie lub automatycznie drutem o średnicy od 0,8 do 2,4 mm.

Wielkość natężenia prądu wynosi od 100 do 175 A na 1 mm średnicy elektrody. Praktycznie metodą MIG spawa się obecnie blachy powyżej 4 mm jednostronnie lub dwustronnie, ukosując na „V” lub „X”. Przy spawaniu dwustronnym można blach nie ukosować. Uchwyt należy prowadzić od strony lewej do prawej (dla osób praworęcznych, dla leworęcznych – odwrotnie), utrzymując go prawie prostopadle do powierzchni blach. Blachy o grubości do 4 mm w pozycji pionowej spawa się metodą z góry do dołu, natomiast powyżej 4 mm z dołu do góry. Spawanie w pozycji przymusowej należy dokonać łukiem krótkim, wykonując nieznaczne ruchy zakosowe od krawędzi do krawędzi blach. Spoiny pachwinowe w pozycji pionowej wykonuje się taką samą techniką jak spoiny czołowe blach grubych (zakosowo). Spoiny pachwinowe w pozycji nabocznej, jak i spoiny w pozycji naściennej wykonuje się ściegami prostymi i wąskimi, bez ruchów zakosowych. Spoiny punktowe mają zastosowanie przy montażu konstrukcji stalowych i w tym właśnie przypadku można zwiększyć natężenie prądu, celem wtopienia się w krótkim czasie w materiał poszycia blach aluminiowych. Spawanie metodą MIG jest w pełni docenioną i pod względem szybkości wykonania spoin znacznie korzystniejszą metodą niż metoda TIG. Wybór metody zależy od cech konstrukcji do spawania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Prawidłowy dobór agregatu prądotwórczego do odbiorników wrażliwych

Dobór agregatu do takich urządzeń, jak komputery lub sprzęt RTV, nie jest zadaniem prostym i często jest dokonywany w sposób nieprawidłowy. Trzeba pamiętać o tym, że wspomniane urządzenia elektroniczne wymagają bardzo wysokich parametrów napięcia, a przede wszystkim częstotliwości.

 

 

 

Jakość prądu wytwarzanego przez agregat prądotwórczy zależy w dużej mierze od prędkości obrotowej silnika i sprzężonego z nim alternatora. W przypadku nagłych zmian obciążenia (np. w momencie rozruchu odbiorników o dużej mocy) parametry napięcia, w tym przede wszystkim częstotliwości, znacznie różnią się od parametrów znamionowych, co

uniemożliwia chwilowo zasilanie czułych odbiorników elektronicznych.
Rozwiązanie tego problemu może być zrealizowane na kilka sposobów. Po pierwsze przez zastosowanie (dodatkowo) prawidłowego zasilacza bezprzerwowego UPS, tj. w topologii on-line lub (minimum) line-interactive. Napięcie generowane przez agregat przetwarzane jest przez układ elektroniczny UPS-a, dzięki czemu osiągamy parametry napięcia oraz częstotliwości o bardzo wysokiej jakości. Jest to rozwiązanie najbardziej skuteczne, w szczególności zalecane w przypadku zasilania bardzo czułych odbiorników oraz urządzeń o znacznej wartości materialnej, takich jak komputery, urządzenia diagnostyczne, kino domowe itp.
Po drugie, przez zastosowanie agregatu inwerterowego, w którym za parametry napięcia na wyjściu odpowiedzialny jest inwerter (przetwornik elektroniczny), dzięki któremu napięcie oraz częstotliwość uniezależnione są w znacznym stopniu od prędkości obrotowej silnika. Po trzecie, przez znaczne przewymiarowanie mocy agregatu w stosunku do mocy odbiorników elektronicznych z jednoczesnym zastosowaniem prądnicy oraz regulatora prędkości obrotowej silnika o wysokich parametrach. Czym większa moc agregatu, tym mniejszy wpływ na jego pracę ma nagłe uruchamianie odbiorników dużej mocy.
Podsumowując, pamiętajmy
o tym, że agregat nie jest urządzeniem stworzonym do bezpośredniego zasilania urządzeń elektronicznych. W szczególności w przypadku zasilania urządzeń o wysokiej wartości materialnej lub o wysokim znaczeniu technologicznym powinniśmy na zakup układu zasilania gwarantowanego (w tym agregatu prądotwórczego) spojrzeć w szerszymaspekcie.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu