Technika wykonywania spoin metodą MIG

Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) polega na spawaniu elektrodą topliwą w postaci ciągłego gołego drutu w osłonie gazów obojętnych.

Przy spawaniu półautomatycznym elektrodą topliwą w osłonie gazów ochronnych metodą MIG ściegi układa się tak samo jak przy spawaniu elektrodą otuloną. Dla zapewnienia dobrej osłony gazowej (hel lub argon) odległość dyszy od jeziorka powinna wynosić nie więcej niż 10–15 mm. Zmniejszenie tej odległości powoduje szybsze zanieczyszczanie się dyszy odpryskami metalu. Zmniejsza się wówczas średnica dysz, a to powoduje zakłócenia w osłonie gazowej. Zbyt duża odległość dyszy od jeziorka ciekłego metalu powoduje zwiększenie wolnego wylotu

(odległość między dyszą prądową a materiałem spawanym), a to z kolei naraża spoinę na zbyt słabą osłonę gazową i powoduje jej porowatość. Łuk zasilany jest prądem stałym i elektroda podłączona jest do bieguna dodatniego. Tą metodą można spawać półautomatycznie lub automatycznie drutem o średnicy od 0,8 do 2,4 mm.

Wielkość natężenia prądu wynosi od 100 do 175 A na 1 mm średnicy elektrody. Praktycznie metodą MIG spawa się obecnie blachy powyżej 4 mm jednostronnie lub dwustronnie, ukosując na „V” lub „X”. Przy spawaniu dwustronnym można blach nie ukosować. Uchwyt należy prowadzić od strony lewej do prawej (dla osób praworęcznych, dla leworęcznych – odwrotnie), utrzymując go prawie prostopadle do powierzchni blach. Blachy o grubości do 4 mm w pozycji pionowej spawa się metodą z góry do dołu, natomiast powyżej 4 mm z dołu do góry. Spawanie w pozycji przymusowej należy dokonać łukiem krótkim, wykonując nieznaczne ruchy zakosowe od krawędzi do krawędzi blach. Spoiny pachwinowe w pozycji pionowej wykonuje się taką samą techniką jak spoiny czołowe blach grubych (zakosowo). Spoiny pachwinowe w pozycji nabocznej, jak i spoiny w pozycji naściennej wykonuje się ściegami prostymi i wąskimi, bez ruchów zakosowych. Spoiny punktowe mają zastosowanie przy montażu konstrukcji stalowych i w tym właśnie przypadku można zwiększyć natężenie prądu, celem wtopienia się w krótkim czasie w materiał poszycia blach aluminiowych. Spawanie metodą MIG jest w pełni docenioną i pod względem szybkości wykonania spoin znacznie korzystniejszą metodą niż metoda TIG. Wybór metody zależy od cech konstrukcji do spawania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NARZĘDZIA FESTOOL W PRODUKCJI RZEMIEŚLNICZEJ DRZWI ZEWNĘTRZNYCH (CZĘŚĆ I)

W nowym cyklu „Festool radzi” zajmiemy się wykonaniem drzwi zewnętrznych z użyciem elektronarzędzi i systemowego osprzętu Festool. W pierwszym artykule o tej tematyce pokażemy, jak prawidłowo wykonać ramę drzwi.

 

Do wykonania ramy drzwi zewnętrznych z drewna sosnowego użyjemy ukośnicy Festool UG KS 120-Set Kapex, szlifierki taśmowej BS 75, frezarki do połączeń Domino DF 700, szlifierki oscylacyjnej RS 100 CQ, pilarki stolikowej CS 70 EB Precisio oraz odkurzacza przemysłowego CTM 26 E. Pierwszą operacją, którą wykonamy, jest wycinanie na wymiar klejonych ramiaków sosnowych. Przeprowadzamy ją na ukośnicy Festool UG KS 120-Set Kapex. Najpierw wykonujemy cięcie wyrównujące jedną krawędź ramiaka (fot. 1.) i

następnie tniemy na wymiar z użyciem dokładnie wypozycjonowanego zderzaka zamocowanego w rozszerzeniu UG Kapex (fot. 2.). Po docięciu próbnie przymierzamy wykonane ramiaki (fot. 3.) i przystępujemy do ich połączenia. W tym celu wyznaczamy miejsca połączeń zgodnie z wymaganiami systemu Domino (fot. 4. i 5.). Potem frezarką Festool Domino DF 700 wykonujemy gniazda na łączniki Domino o rozmiarze 14 x 140 mm. W tym celu montujemy w niej frez o średnicy 14 mm, co pozwala nam wykonać gniazda o szerokości 27,5 mm, i ustawiamy głębokość frezowania na 70 mm. Trzy ramiaki poprzeczne obustronnie frezujemy czołowo (fot. 6a, 6b i 7.). Natomiast w dwóch ramiakach pionowych gniazda na łączniki Domino wykonujemy w ich wewnętrznej bocznej krawędzi (fot. 8a i 8b).

 

Po wykonaniu gniazd przygotowujemy łączniki Domino. Wycinamy je na pilarce stolikowej Festool CS 70 EB Precisio (fot. 9.) z wytrzymałych i stabilnych wymiarowo prętów mahoniowych o długości 75 cm, znajdujących się w ofercie Festool. Następnie na szlifierce taśmowej Festool BS 75 fazujemy krawędzie wyciętych łączników Domino (fot. 10.), co pozwala nam na optymalne rozłożenie kleju w połączeniu ramiaków. Potem łączniki Domino umieszczamy w gniazdach (fot. 11.) wypełnionych klejem stolarskim i składamy ramę drzwi (fot. 12. i 13.). Ostatnią operacją obróbczą, która kończy montaż ramy drzwi, jest dokładne jej wyszlifowanie i wyrównanie (fot. 14). Wykonujemy to szlifierką oscylacyjną Festool RS 100 CQ wyposażoną w dużą prostokątną stopę szlifierską o wymiarach 225 x 115 mm, do której zamocowaliśmy na rzepy papiery ścierne Granat o granulacji P80-P120. Nadmieniamy, że do usuwania wiórów i pyłu używaliśmy odkurzacza przemysłowego Festool CTM 26 E, który współpracował ze wszystkimi wykorzystanymi do wykonania drzwi elektronarzędziami Festool. W następnym odcinku „Festool radzi” opowiemy o najnowszym odkurzaczu kompaktowym Festool CT 15. Zaś temat produkcji drzwi zewnętrznych będziemy kontynuowali w styczniowo-lutowym wydaniu „Gazety Narzędziowej”.

ST (Festool), pins

Fot. 1. Cięcie wyrównujące ramiaki ukośnicą Festool UG KS 120-Set Kapex

 

Fot. 2. Cięcie ramiaków na wymiar ukośnicą Festool UG KS 120-Set Kapex

 

Fot. 3. Prawidłowo i dokładnie wycięte ramiaki drzwi zewnętrznych

 

Fot. 4. Wyznaczenie osi połączeń Domino

 

Fot. 5. Prawidłowo wyznaczone osie połączeń Domino

 

 

Fot. 6a i 6b. Frezowanie

[sam_pro id="3_4" codes="true"][sam_pro id="3_3" codes="true"]
gniazd połączeń Domino w ramiakach poprzecznych z użyciem frezarki Festool Domino DF 700

 

Fot. 7. Prawidłowo wykonane gniazda na łączniki Domino w ramiakach poprzecznych

 

 

Fot. 8a i 8b. Frezowanie gniazd połączeń Domino w ramiakach pionowych z użyciem frezarki Festool Domino DF 700

 

Fot. 9. Docinanie łączników Domino na pilarce stolikowej Festool CS 70 EB Precisio

 

Fot. 10. Fazowanie krawędzi łączników Domino na szlifierce taśmowej Festool BS 75

 

Fot. 11. Montaż łączników Domino w wykonanych gniazdach

 

Fot. 12. Montaż ramy drzwi

 

Fot. 13. Prawidłowo zmontowana rama drzwi

 

Fot. 14. Szlifowanie i wyrównanie ramy drzwi z użyciem szlifierki oscylacyjnej Festool RS 100CQ

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu