Technika wykonywania spoin metodą MIG

Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) polega na spawaniu elektrodą topliwą w postaci ciągłego gołego drutu w osłonie gazów obojętnych.

Przy spawaniu półautomatycznym elektrodą topliwą w osłonie gazów ochronnych metodą MIG ściegi układa się tak samo jak przy spawaniu elektrodą otuloną. Dla zapewnienia dobrej osłony gazowej (hel lub argon) odległość dyszy od jeziorka powinna wynosić nie więcej niż 10–15 mm. Zmniejszenie tej odległości powoduje szybsze zanieczyszczanie się dyszy odpryskami metalu. Zmniejsza się wówczas średnica dysz, a to powoduje zakłócenia w osłonie gazowej. Zbyt duża odległość dyszy od jeziorka ciekłego metalu powoduje zwiększenie wolnego wylotu

(odległość między dyszą prądową a materiałem spawanym), a to z kolei naraża spoinę na zbyt słabą osłonę gazową i powoduje jej porowatość. Łuk zasilany jest prądem stałym i elektroda podłączona jest do bieguna dodatniego. Tą metodą można spawać półautomatycznie lub automatycznie drutem o średnicy od 0,8 do 2,4 mm.

Wielkość natężenia prądu wynosi od 100 do 175 A na 1 mm średnicy elektrody. Praktycznie metodą MIG spawa się obecnie blachy powyżej 4 mm jednostronnie lub dwustronnie, ukosując na „V” lub „X”. Przy spawaniu dwustronnym można blach nie ukosować. Uchwyt należy prowadzić od strony lewej do prawej (dla osób praworęcznych, dla leworęcznych – odwrotnie), utrzymując go prawie prostopadle do powierzchni blach. Blachy o grubości do 4 mm w pozycji pionowej spawa się metodą z góry do dołu, natomiast powyżej 4 mm z dołu do góry. Spawanie w pozycji przymusowej należy dokonać łukiem krótkim, wykonując nieznaczne ruchy zakosowe od krawędzi do krawędzi blach. Spoiny pachwinowe w pozycji pionowej wykonuje się taką samą techniką jak spoiny czołowe blach grubych (zakosowo). Spoiny pachwinowe w pozycji nabocznej, jak i spoiny w pozycji naściennej wykonuje się ściegami prostymi i wąskimi, bez ruchów zakosowych. Spoiny punktowe mają zastosowanie przy montażu konstrukcji stalowych i w tym właśnie przypadku można zwiększyć natężenie prądu, celem wtopienia się w krótkim czasie w materiał poszycia blach aluminiowych. Spawanie metodą MIG jest w pełni docenioną i pod względem szybkości wykonania spoin znacznie korzystniejszą metodą niż metoda TIG. Wybór metody zależy od cech konstrukcji do spawania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OKULARY OCHRONNE OD MILWAUKEE – MAKSYMALNE BEZPIECZEŃSTWO DLA OCZU PROFESJONALISTÓW

Okulary ochronne to jeden z kluczowych środków ochrony indywidualnej dla osób pracujących w budownictwie, wykonujących obróbkę materiałów czy obsługujących maszyny na linii produkcyjnej. Firma MILWAUKEE® przygotowała cztery rodzaje okularów dla specjalistów, które zapewniają pełne bezpieczeństwo ich oczu podczas wykonywania ciężkich zadań. To niezbędny sprzęt dla osób pracujących w warunkach, w których oczy narażone są na takie czynniki, jak pył, odpryski materiałowe czy duże natężenie światła.

Dobór odpowiednich okularów i szkieł powinien być uzależniony od wykonywanych zadań i miejsca pracy. W ofercie MILWAUKEE®

dostępne są: klasyczne okulary ochronne, okulary ochronne odporne na zarysowania, okulary premium oraz model premium z uszczelką. Klasyczne okulary ochronne są niezwykle lekkie, ważą tylko 25 gram, dzięki czemu pracownik może je nosić przez cały dzień bez odczucia dyskomfortu. Ich elastyczne zauszniki nieuciskające głowy i pełna regulacja noska gwarantują wygodę noszenia (w tym z maską ochronną) przez cały dzień pracy. Wszystkie okulary ochronne dostępne są w wersjach ze szkłami bezbarwnymi oraz przyciemnianymi. Te drugie polecane są profesjonalistom, którzy pracują w intensywnym natężeniu światła zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Okulary ochronne premium są także dostępne ze szkłami bezbarwnymi i przyciemnianymi oraz posiadają elastyczne zauszniki i miękkie noski, które gwarantują użytkownikowi pełen komfort. Jednocześnie okulary premium wyposażone są w szkła niezaparowujące i odporne na zadrapania. Podobnie jak w przypadku klasycznych okularów, tego typu szkła są idealne dla osób pracujących w maskach oddechowych lub tych, które podczas pracy zmieniają jej miejsce z wewnętrznego na zewnętrzne.

Okulary ochronne premium wyposażone są w specjalną uszczelkę, dzięki czemu zapewniają użytkownikowi dodatkową ochronę przed odpryskami i odłamkami. W razie potrzeby uszczelka może być zdejmowana. Do tego modelu dołączane jest specjalne, miękkie etui. Z kolei model okularów ochronnych odporny na zarysowania wyposażony jest w wyjątkowo trwałe, odporne na zadrapania szkła, które jednocześnie nie zaparowują. Szkła można łatwo wyczyścić bez ich uszkodzenia i są bardzo lekkie, dzięki czemu zapewniają komfort podczas noszenia.


Wszystkie okulary ochronne dostępne w ofercie MILWAUKEE® są zgodne z normami zharmonizowanymi EN166 i EN170/EN172. Wkrótce do oferty dołączą również okulary ochronne z soczewkami powiększającymi, które także będą odporne na zarysowania i wyjątkowo lekkie. Okulary będą dawały możliwość wyboru powiększenia obrazu o jedną z czterech wartości: +1, +1,5, +2 i +2,5.

Bezpieczeństwo pracy to podstawa jej wykonywania. Szczególnie uważnie należy podejść do zabezpieczenia oczu, ponieważ ewentualny uraz oka może być niestety spowodować nieodwracalne ich uszkodzenie. Jeżeli w trakcie pracy oczy są narażone na odpryski materiałów (np. na tynk, opiłki metalu czy drzazgi), substancje chemiczne czy duże natężenie światła, to niezbędnym środkiem ochrony indywidualnej dla pracownika są dobre okulary ochronne. Warto zainwestować w takie, które spełniają normy i jednocześnie gwarantują komfort noszenia. Okulary ochronne MILWAUKEE® dzięki najwyższej jakości zapewniają pełne bezpieczeństwo oczu użytkownika podczas pracy.

MD (MILWAUKEE®)
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu