Taśmy pomiarowe Sola I klasy dokładności

Każda szanująca się firma produkująca narzędzia pomiarowe posiada w swojej ofercie sprzęt umożliwiający precyzyjne i bezbłędne mierzenie. Tak też jest z austriacką Solą, która w swoim portfolio ma duży wybór zwijanych taśm I klasy dokładności.

Głównym parametrem charakteryzującym każdą taśmę pomiarową jest oczywiście jej dokładność. Ta informacja mówi o tym, z jakim błędem wyznaczamy mierzone dystanse, a tym samym wskazuje, do jakich zadań można zastosować konkretny model miarki. Gdy porównamy parametry dokładnościowe taśm z poszczególnych klas, zauważymy, że modele z klasy I są dwa razy dokładniejsze od ich odpowiedników z klasy II i aż

cztery razy lepsze od podobnych taśm klasy III. Są to niebagatelne różnice, które sprawiają, że taśmy z klasy III nie da się zastosować w wymagających dużej precyzji pomiarach warsztatowych (np. w zakładach ślusarskich). Tylko właściwy wybór taśmy o odpowiedniej klasie dokładności gwarantuje poprawność wykonywanych obmiarów.

Przypomnijmy więc, że elastyczne przymiary wykonuje się w trzech klasach dokładności: I, II i III (firma Sola oferuje produkty tylko w I i II klasie dokładności). O zaklasyfikowaniu danego modelu do konkretnej grupy decydują błędy graniczne wynikające z różnicy dopuszczalnej długości nominalnej i długości odcinka podziałki przymiaru zawartego między dwoma dowolnymi nienastępującymi po sobie jej wskazami. Przy zatwierdzeniu typu i legalizacji pierwotnej nie powinny przekraczać wartości obliczonej według wzorów:

  • (0,1 + 0,1 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności I (L – długość odcinka podziałki przymiaru);
  • (0,3 + 0,2 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności II;
  • (0,6 + 0,4 L) mm – dla przymiarów klasy dokładności III.

A bardziej obrazowo – 10-metrowa taśma klasy I może mieć długość 10 m ± 1,1 mm, klasy II – 10 m ± 2,3 mm, klasy III – 10 m ± 4,6 mm.
Ale to nie wszystko. Przy definiowaniu klasy dokładności ważny jest też błąd graniczny dopuszczalny działki elementarnej „i” przymiaru. Dla taśmy z podziałką milimetrową rzeczywisty milimetr nie może się różnić od nominalnego o więcej niż:

  • 0,1 mm – dla przymiarów klasy dokładności I;
  • 0,2 mm – dla przymiarów klasy dokładności II;
  • 0,3 mm – dla przymiarów klasy dokładności III.

Wszystkie taśmy Sola – zarówno te o klasie dokładności I, jak i II – mają zatwierdzenia typu, czyli są oficjalnie dopuszczone do dystrybucji jako narzędzia spełniające odpowiednie normy. Na każdym modelu miarki zwijanej Sola znajdziemy więc nie tylko znak zatwierdzenia typu, ale także symbol z klasą dokładności. W ofercie austriackiej firmy mamy praktycznie każdy typ taśm mierniczych wykonanych w I klasie dokładności.

Najpopularniejszymi taśmami mierniczymi są oczywiście krótkie miary zwijane. Wstęgi w miarkach zwijanych Sola wykonane są ze stali i polakierowane na żółto. Na wstęgach naniesiona jest podziałka milimetrowa z czcionką w kolorze czarno-czerwonym. Taki kontrast ułatwia odczytywanie wyników pomiarów. Warto też wspomnieć, że powierzchnia wstęgi z podziałką pokryta jest dodatkowo warstwą antyrefleksyjną – matowość zapobiega odbiciom promieni słonecznych czy sztucznego oświetlenia i ułatwia pracę.

Początek wstęgi stanowią tzw. haki. Są one przytwierdzone do taśmy za pomocą nitów, ale jednocześnie ruchome. Dzięki temu można wykonywać pomiary „na zakładkę” i „od czoła” – w obu sytuacjach „0” będzie we właściwym miejscu.

Bardzo istotnym elementem w budowie każdej miarki jest oczywiście jej obudowa i ukryty w niej mechanizm zwijający wyposażony w hamulec. W taśmach Sola do konstrukcji obudowy zastosowano tworzywa sztuczne (ABS) – lekkie, odporne na korozję, a jednocześnie wytrzymujące dość surowe traktowanie na placu budowy. Tylko jedna miarka wykonana jest z metalu. W niektórych modelach producent dodał do obudowy specjalne zaczepy do mocowania miarki na pasku u spodni.

Jeśli chodzi o mechanizm zwijania, to austriaccy inżynierowie stosują specjalny system do pochłaniania

energii, która powstaje podczas uderzania zwijanej taśmy w obudowę. W miarkach Sola wstęga chowa się płynnie i delikatnie, co poprawia nie tylko komfort pracy, ale także wydłuża żywotność taśmy przy jednoczesnym zachowaniu jej parametrów dokładnościowych. W niektórych modelach miarek Sola inżynierowe zastosowali 2-stopniowy hamulec, który gwarantuje zatrzymanie taśmy z milimetrową dokładnością.

W ofercie firmy Sola znajdziemy miarki I klasy dokładności o długościach 3, 5, 8 i 10 m. Dla każdej długości dobrana jest odpowiednia szerokość, tak żeby osiągnąć jak największy wysięg bez podparcia. Chodzi o to, by wysunięta taśma się nie łamała.

Drugą dużą grupą przymiarów wstęgowych I klasy dokładności w ofercie Soli są taśmy stalowe o długościach 20, 30 i 50 m. Występują one w wersjach na zwijakach o otwartej konstrukcji (typowa taśma geodezyjna) bądź w tzw. puszkach wykonanych z odpornego plastiku chroniącego wstęgę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najważniejszą cechą tego typu taśm jest oczywiście konstrukcja samej wstęgi. Przymiary takie z reguły wykorzystuje się na dużych placach budowy, gdzie mierzy się dystanse na różnych nawierzchniach i w różnych warunkach pogodowych. Taśma taka musi być więc szczególnie odporna na ścieranie i korozję. Wstęgi taśm Soli wykonane są z wysokogatunkowej stali, którą pokryto dwiema dodatkowymi warstwami lakieru – kolorową (żółtą z naniesionym opisem milimetrowym lub centymetrowym w kolorze czerwonym) i bezbarwną. Na taśmie geodezyjnej znajdziemy też powłokę poliamidową Tufcote, która dodatkowo chroni wstęgę przed ścieraniem.

Warto też wspomnieć, że długie taśmy zwijane Sola I klasy dokładności są oferowane w dwóch różnych wersjach – A (z tzw. rozbiegówką, gdzie „0” znajduje się 10 cm za hakiem) i B (z „0” umieszczonym na połączeniu taśmy i haka).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments