Targi w Kantonie
W dniach od 15 do 19 maja 2012 r. odbyła się pierwsza faza 111. sesji „China Import and Export Fair”, znanych na całym świecie jako Targi Kantońskie. Jako wysłannik „Gazety Narzędziowej” miałem już drugi raz przyjemność odwiedzić te jedne z największych targów na świecie.
Organizatorem imprezy jest Chińskie Centrum Handlu Zagranicznego (China Foreign Trade Centre) pod kuratelą Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej (oficjalna strona to http://www.cantonfair.org.cn). Targi w Kantonie odbywają się dwa razy do roku. Już ten fakt świadczy o ich popularności. Dla przykładu jedne z największych w Europie targi Eisenwahremesse w Kolonii już
od wielu lat mają swoją odsłonę co dwa lata.Tradycyjnie każda sesja podzielona jest na trzy tematyczne fazy. Interesująca dla czytelników „Gazety Narzędziowej” jest oczywiście faza pierwsza z kategoriami produktów, takimi jak: narzędzia ręczne, elektronarzędzia, narzędzia ogrodowe, maszyny, sprzęt metalowy, materiały budowlane, produkty chemiczne, sprzęt AGD, oświetlenie, pojazdy i części zamienne. Kolejne etapy targów dotyczą takich kategorii, jak: produkty dla gospodarstwa domowego, materiały reklamowe, elementy dekoracyjne, obuwie, wyposażenie biura, produkty medyczne, żywność.
Dane udostępnione przez organizatorów imprezy potwierdzają kontynuację wzrostu liczby zarówno firm wystawiających się, jak i odwiedzających. W 111. sesji wzięło udział 24.644 wystawców, którzy wykupili 59.434 stoiska. Kupców zwiedzających było 210.000.
Osoby, które nigdy nie odwiedziły tych targów, powinny wiedzieć, że nie należy spodziewać się obecności znanych w Europie marek narzędziowych. Większość wystawców to chińskie fabryki lub firmy handlowe posługujące się własnymi markami. Nie lada wyzwaniem jest dojście do wniosku, czy potencjalny kontrahent jest producentem czy też pośrednikiem. Zawierając kontrakt z pośrednikiem, ryzykujemy brak stabilności produktu i jego jakości. Natomiast producenci wymagają wysokich minimalnych wartości zamówień oraz wąskiego asortymentu.
Według oficjalnych danych wartość zawartych kontraktów była mniejsza od zeszłorocznych. Z rozmów przeprowadzonych z wystawcami oraz kupcami wyciągnąłem następujące wnioski: najbardziej widoczny jest kryzys ekonomiczny, który wciąż spowalnia europejskie i światowe gospodarki. Niestabilna sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie także odzwierciedla spadek inwestycji i sprzedaży narzędzi w tamtym regionie. W takich czasach, niestety, najbardziej zyskuje branża zbrojeniowa.
Jeśli chodzi o ofertę produktów wystawianych, zauważa się coraz wyższą jakość oraz innowacyjność chińskich produktów. Niestety, idzie za tym nieustający wzrost cen mający przyczyny w ekspresowym rozwoju chińskiej gospodarki, powodującym rosnący kurs juana oraz coraz wyższe koszty pracy.
Podczas wizyty w Kantonie rozbieżności kulturowe także mogą być ważną kwestią. Rozmowy handlowe odbiegają znacznie od sposobu przeprowadzania ich w Europie. Formy grzecznościowe różnią się także od tych przyjętych u nas. Na przykład, aby odnieść się z szacunkiem do kontrahenta, należy otrzymując od niego wizytówkę, wziąć ją obiema rękami i od razu wnikliwie przeczytać. Nie zrobimy natomiast na nikim złego wrażenia, nie będąc ubranym w garnitur.
Inne ważne informacje dla odwiedzających to konieczność posiadania wizy. Wyrobienie jej nie jest żadnym problemem i odbywa się dość sprawnie. Do uzyskania wizy turystycznej wymagane jest potwierdzenie wykupionego przelotu, natomiast do wizy biznesowej potrzebujemy zaproszenie. Zaproszenie można uzyskać od organizatora targów poprzez stronę internetową. Proponuję skorzystać z ofert pośrednictwa przez polskie biura podróży w celu uzyskania wizy. Bezpośrednie loty z Polski odbywają się tylko do Pekinu, więc należy nastawiać się na trwającą kilkanaście godzin podróż z przesiadką.
Jak to zwykle bywa, hotele położone najbliżej targów mają najwyższe ceny, więc wielu biznesmenów korzysta z hoteli położonych kilkadziesiąt kilometrów od centrum targowego. Każdy hotel zapewnia codzienny transport na targi.
Podczas pierwszej wizyty należy się zarejestrować, aby otrzymać specjalną legitymację, którą cały czas nosimy w widocznym miejscu. Wyrabiamy ją tylko raz i używamy przy kolejnych odwiedzinach. 111. sesja Canton Fair potwierdziła swoim rozmachem czołowe miejsce zajmowane wśród międzynarodowych impreztargowych.