TARGI SPOGA+GAFA 2020: TRENDY I NOWE PRODUKTY NA SEZON OGRODOWY

Ogród jako trwałe miejsce odosobnienia jest centralnym punktem nadchodzących targów spoga+gafa. W dniach od 6 do 8 września 2020 r. największe na świecie targi ogrodnicze ponownie w Kolonii zaprezentują aktualne trendy i obszary tematyczne w branży ogrodniczej.

Na targach spoga+gafa międzynarodowi wystawcy pokażą pionierskie rozwiązania ze świata ogrodu i zaoferują kompleksowy przegląd nowych produktów. Dzięki tegorocznemu programowi „Zrównoważone ogrody” spoga+gafa pisze scenariusze dla bardziej świadomego stylu życia. Temat kluczowy jest obecny we wszystkich segmentach. Różnorodność ofert sięga od mebli

ogrodowych i designu do wyposażenia ogrodów, poprzez urządzenia ogrodowe, kuchnie ogrodowe, BBY i zewnętrzne, aż po akcesoria dekoracyjne do życia na świeżym powietrzu.

Zbawienna zieleń – ogród jako miejsce odosobnienia

Ogród zawsze miał szczególne znaczenie jako miejsce relaksu i odpoczynku. Własna plama zieleni odgrywa ważną rolę zwłaszcza w czasach niepewności. Tutaj codzienna rutyna wydaje się być nietknięta. Praca w ogrodzie rozprasza uwagę i pomaga ludziom odpocząć. Świeże powietrze i rośliny sprzyjają zdrowiu i regeneracji. Ogród więc służy dziś jako poszerzona przestrzeń życiowa. Tendencja ostatnich lat do domowej aranżacji przestrzeni zewnętrznej jest więc trwała i nadal rośnie. Nowe meble ogrodowe łączą w sobie komfort mieszkania z wyjątkowo trwałymi materiałami na czynniki atmosferyczne. Zestawy wypoczynkowe i ich połączenia mogą tworzyć harmonijną aranżację miejsc wypoczynku. Dopasowane akcesoria, takie jak poduszki, dywany lub latarnie, zapewniają im domowy charakter. Zaś ludzie, którzy nie mają własnego ogrodu, nie są pozbawieni zieleni. Ogrodnictwo wewnętrzne staje się coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród mieszkańców miast. Donice z roślinami, miniszklarnie i półki z ziołami dodają balkonom i mieszkaniom odrobinę świeżej zieleni. Przyczynia się to nie tylko do stworzenia przytulnej atmosfery, ale także do samowystarczalności.

Dominujący trend zrównoważonego rozwoju: zielony przemysł staje się bardziej ekologiczny

Oprócz przezwyciężenia pandemii koronowirusa, ochrona klimatu ma najwyższy priorytet w skutecznym kształtowaniu przyszłości. W związku z tym nadchodzący program spoga+gafa kładzie nacisk na temat zrównoważonego rozwoju ogrodów. Przemysł ekologiczny bowiem nie tylko zajmuje się koncepcjami zrównoważonego rozwoju w dziedzinie produkcji, transportu, czy wykorzystania produktów, w tym także tych przeznaczonych dla ogrodów. Wystawcy spoga+gafa już od pewnego czasu oferują rozwiązania oszczędzające zasoby naturalne. Np. wysoka trwałość i żywotność odgrywa szczególną rolę w przypadku terenów zewnętrznych. Ze względu na zmiany klimatyczne obecne meble ogrodowe są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne i dzięki innowacyjnym materiałom mają długą żywotność. Zaś drewno pochodzące z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest często wykorzystywane do produkcji mebli. Ekologiczna alternatywa oferuje też ponowne wykorzystanie materiałów. Obecnie meble ogrodowe, dywany lub doniczki z roślinami często zawierają plastik z oceanów i butelki PET. Metale pochodzące z recyklingu i zużyte drewno z łodzi rybackich są również wykorzystywane do produkcji nowych mebli ogrodowych.

Kwitnące krajobrazy – ogrodnictwo naturalne

Wzrasta również świadomość w zakresie ochrony środowiska naturalnego w odniesieniu do prac ogrodowych. Powrót do natury jest więc mottem dla wielu obszarów zewnętrznych. Ogrodnictwo naturalne jest bardzo modne. Zamiast żwirowych pustyń, kwitnące oazy z roślinami i krzewami dla pszczół i innych owadów. Gleby doniczkowe i nawozy wykonane z regionalnych surowców zapewniają zrównoważony wzrost. Przyjazna dla pszczół ochrona roślin lub biodegradowalne środki pomocnicze do sadzenia i donice są elementami ekologicznej pielęgnacji ogrodu. „Zielona” iskra przyleciała też do sekcji BBQ. Nowe powłoki z materiałów organicznych do grillowania i kuchni zewnętrznych są wolne od materiałów toksycznych i szczególnie trwałe. Np. jednorazowy grill wykonany z naturalnych i biodegradowalnych materiałów, takich jak bambus i kamień lawowy,

to interesujący pomysł. Co ważne, nawet węgiel drzewny do grillowania jest produkowany w sposób zrównoważony i pochodzi z ekologicznych projektów np. ochrony krajobrazu.

Czysta radość z projektowania – prostota odkryta na nowo

Kolejne ważny trend charakteryzuje się również tęsknotą za bliskością natury. Bardziej świadomy styl życia promuje pragnienie posiadania autentycznych materiałów i prostego wzornictwa. W ten sposób projektanci nowych mebli ogrodowych często pozwalają sobie na inspirowanie się organicznymi kształtami i kolorami ze świata natury. Materiały takie jak drewno, rattan czy bambus również nawiązują do naturalnego środowiska ogrodu. Obecne kolekcje znajdują również wartość dodaną w redukcji estetycznej. Purystyczny design oznacza tu refren i linearność. Wiele nowych mebli i akcesoriów outdoorowych w swoim bezkompromisowym wzornictwie nabiera całkowicie minimalistycznego wyglądu. Filigranowe stelaże do stołów, krzeseł i leżanek ogrodowych niosą nowe powietrze lekkości. Zredukowane kształty sof i siedzisk zapewniają większą przejrzystość. Jasne kolory, które podkreślają klasyczne zewnętrzne odcienie, takie jak szarości i brązy, dodają lekkości. Kominki w formie pryzmatów, kominki zewnętrzne lub meble w kształcie sześcianu zapewniają prawdziwie ogrodowy klimat. Zapewniają nie tylko naturalne światło i ciepło, ale także nadają się do grillowania.

Grill staje się coraz bardziej wszechstronny

Ogólnie rzecz biorąc, różnorodność jest wymagana w sekcji BBQ – również w bardzo ograniczonych przestrzeniach. Dzięki temu nie trzeba już wybierać między węglem drzewnym a gazem. Hybrydowe grille mogą pracować na zmianę lub być napędzane przez oba paliwa jednocześnie. Przygotowanie potraw jest również elastyczne i zależne od akcesoriów. Łatwo wymienialne przystawki pozwalają na gotowanie, pieczenie, grillowanie, gotowanie na wolnym ogniu lub wędzenie potraw za pomocą jednego urządzenia. Ceramiczne grille są szczególnie cenione za ich wszechstronność. Z kolei modele w kształcie jajka w klasycznym japońskim stylu Kamado są również dostępne w formacie king-size. Są one sterowane przez wentylację, nadają się zarówno do pieczenia chleba, jak i do grillowania pośredniego i osiągają temperaturę do 800°C. Takie ekstremalne ciepło jest kolejnym punktem ciężkości w sezonie grillowym 2020. Dzięki nowym technologiom szybkie grillowanie steków jest możliwe nie tylko na grillu węglowym, ale również przy użyciu grilla gazowego i elektrycznego. Nowe wyświetlacze OLED umożliwiają tu precyzyjną regulację temperatury.

Zróżnicowanie przyjemności gotowania – różnorodność kuchni zewnętrznych

Producenci są również w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na różnorodność kuchni zewnętrznych. W ten sposób wyposażenie najnowszych modeli jest porównywalne z wyposażeniem małej kuchni. Poszczególne moduły do gotowania i przygotowywania potraw mogą być indywidualnie zestawiane na zasadzie modułowej. Zamiast ograniczać się do gazu lub węgla drzewnego, można zainstalować różne urządzenia do gotowania. Możliwości te są stale rozszerzane. Klasyczny wygląd kuchni zewnętrznych ze stali nierdzewnej jest dziś wzbogacony o okładziny z drewna tekowego i tekstylnego oraz blaty z lastriko. Elementy takie, jak kominek czy ruchome bary, posłużą do dekoracyjnego przygotowywania koktajli i nadadzą im domowego charakteru. Kompaktowe piece na drewno do użytku domowego, w których wypieczemy chleb czy pizzę itd., powiększają rozmaitość kulinarną kuchni na świeżym powietrzu.

Ergonomiczne urządzenia dla zdrowego ogrodnictwa

Temat „Zdrowie” jest zawsze aktualny. Producenci, mając na uwadze rosnącą grupę docelową 50+, oferują urządzenia, dzięki którym praca w ogrodzie

staje się coraz prostsza i bezpieczniejsza. Badania pokazują, że wielu ogrodników-hobbystów należy do grupy docelowej 70+. W związku z tym urządzenia ogrodowe stają się coraz bardziej przyjazne dla użytkowników i łatwiejsze w obsłudze. Systemy uruchamiające kosiarki ułatwiają ich obsługę, natomiast ultraciche, zautomatyzowane kosiarki same wykonują pracę.
Ergonomia nie jest już tylko motywem przewodnim pracy w biurze czy elektronarzędziami. W przypadku nowych urządzeń ogrodowych, aby odciążyć ramiona i stawy, ulepszono konstrukcję ich uchwytów i obniżono wagę. W tym celu zastosowano lekkie materiały, takie jak aluminium czy włókno szklane. Kilku producentów idzie nawet o krok dalej i oferuje klasyczne narzędzia ogrodowe, które poprawiają kondycję fizyczną. Co więcej, obecnie szybkie ładowanie akumulatorów, a także czujniki i aplikacje do projektowania ogrodu, nawadniania i jego pielęgnacji zapewniają dodatkowy komfort podczas jej wykonywania.

Kreatywność – więcej osobistej swobody w projektowaniu

Ogród będące częścią życia prywatnego projektuje się zgodnie z osobistymi, indywidulanymi preferencjami. Dlatego nowe, modułowe serie mebli umożliwiają tworzenie różnorodnych kombinacji. Np. konfigurowalne systemy stołów i sof można dostosować do własnych potrzeb. Zaś świeża gama kolorystyczna mebli i parasoli słonecznych zaspakaja pragnienie indywidualności. Poza tym można obecnie łączyć różne kolory i rozmiary, co nadaje projektowi indywidulanego wyglądu. Donice i elementy dekoracyjne również wyraźnie zachęcają użytkowników do łączenia różnych elementów i ich dopasowywania. Uwalniają więc kreatywność. Dzięki temu w ramach indywidualnych potrzeb można tworzyć nastrojowe przestrzenie zewnętrzne o niezwykle osobistym charakterze. Nadchodzące targi spoga+gafa pokażą, jak można zaprojektować własną przestrzeń outdorową, która rozszerza domową przestrzeń. Tutaj wystawcy z całego świata zaprezentują pełne spektrum nowych produktów i trendów – w unikalnej na skalę światową różnorodności. Przejrzyście ułożone sekcje: życie w ogrodzie, tworzenie i pielęgnacja ogrodu, bbq ogrodowy oraz garden unique służą jako orientacja i oferują obszerny przegląd. Tegoroczna edycja spoga+gafa skoncentrowana na „zrównoważonych ogrodach” i oferuje obiecującą perspektywę: świadomą, bardziej przyjazną dla środowiska i zdrową przyszłość.

HB (opr. matKoelnmesse)

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments