Targi ITM INDUSTRY EUROPE 2024

Trendy w automatyzacji i robotyzacji, interaktywne pokazy, najnowsze rozwiązania dla fabryk przyszłości, a także setki maszyn dla przedsiębiorstw produkcyjnych zdominowały w tym roku ekspozycję targów ITM INDUSTRY EUROPE zorganizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tegoroczną, czerwcową ich wystawę odwiedziło 14.726 osób, które zapoznały się z ofertą ponad 700 wystawców.

Gorące debaty, spektakularne pokazy i gratka dla „gamerów”

Jak przekonywać firmy do wdrożenia automatyzacji, jak obliczać ślad węglowy w przedsiębiorstwach, jak zbudować bliźniaka cyfrowego? – to tylko część pytań, na które odpowiadali eksperci

podczas dyskusji toczonych w trakcie ITM INDUSTRY EUROPE. Nie zabrakło też widowiskowych pokazów na stoiskach wystawców i w strefach specjalnych oraz warsztatów zakończonych certyfikatem.
Uczestnicy targów ITM INDUSTRY EUROPE mogli m.in. zaczerpnąć wiedzy na temat technologii jutra w Fabryce Przyszłości przygotowanej przez DBR77. Od wczesnych godzin rannych nie cichły także rozmowy na Scenie Tech. Słuchacze dowiedzieli się m.in., jak tworzy się bliźniaka cyfrowego, a także jak market place może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami. Poruszono także temat AI i wpływu sztucznej inteligencji na działalność fabryk. – Widocznym trendem jest stosowanie zrobotyzowanych procesów tam, gdzie wymagana jest szczególna precyzja, która przekracza możliwości człowieka – mówił podczas targów Tomasz Haiduk, prezes Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.
Niuanse współpracy robota i człowieka można było bliżej poznać w Strefie Robotów Współpracujących, która była nowością tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. W jednym miejscu i czasie przedstawiono ofertę niemal wszystkich kluczowych producentów cobotów. Spektakularnie pokazy towarzyszyły także Strefie Bezpieczeństwa, gdzie pięć wiodących firm działających w branży bezpieczeństwa przemysłowego połączyło siły, tworząc innowacyjne widowisko w postaci testów uderzeniowych.
Jednocześnie w innych salach w ramach przestrzeni wystawienniczej debatowano m.in. o bezpieczeństwie maszyn i ich wpływie na konkurencyjność a także obalano mity dotyczące AI i analityki w przemyśle. Eksperci TIDK zastanawiali się też, czy przemysł jest gotowy na AI i czy to już jest dobry moment na rozwijanie kompetencji w tym zakresie. Prawdziwa gratka czekała także w Strefie Pneumat.Game, gdzie można było wziąć udział w Turnieju Służb Utrzymania Ruchu, zagrać w wyjątkowe bo pneumatyczne piłkarzyki, przejść labirynt skonstruowany przez Politechnikę Krakowską lub zagrać we flippera.

Warsztaty z certyfikatem, czyli jak obliczać ślad węglowy

W przedsiębiorstwach produkcyjnych ślad węglowy powstaje bezpośrednio w działalności wytwórczej przedsiębiorstwa, ale też w procesach poprzedzających wytwarzanie produktów i wprowadzania ich na rynek. Jak obliczać ślad węglowy i jak nim zarządzać dla spełnienia wymagań regulacyjnych i zwiększenia konkurencyjności? Na to pytanie można było uzyskać odpowiedź podczas warsztatów odbywających się w trakcie targów. Warsztaty, kończyły się certyfikatem zaświadczających o kompetencjach w obliczaniu, zorganizowane zostały przez Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej we współpracy z Grupą Międzynarodowe Targi Poznańskie.
.

Przemysł wspierany przez naukę

Podczas targów Strefę Nauki i Startupów stworzyło 15 uczelni, które zaprezentowały aż 32 innowacyjne rozwiązania pod wspólnym hasłem „Nauka dla przemysłu ery cyfrowej”. Jej ważnym punktem programowym było spotkanie uczelnianych spółek celowych i centrów transferu technologii z Michałem Doligalskim, dyrektorem Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poświęcone rozwojowi styku nauka-biznes. – Spotkanie oceniam jako niezwykle udane. Wypracowaliśmy wspólnie 6 rekomendacji dla rozwiązań systemowych, w których środowisko transferu technologii może aktywnie pomóc. Dotyczą one m.in. rozwijania funduszy inwestujących w akademickie spółki spin-off i międzyresortowej współpracy na rzecz kreowania tzw. rynku beta – tak podsumował spotkanie dr inż. Jakub Jasiczak, przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych, koordynujący przygotowanie Strefy.

Spotkania kooperacyjne

112 spotkań na żywo dla ponad 100 uczestników z 13 krajów: Czech, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Indii, Włoszech, Litwy, Macedonii Północnej, Polski, Hiszpanii i Ukrainy. Tak w liczbach można podsumować tegoroczne spotkania

kooperacyjne w ramach targów SUBCONTRACTING odbywających się w trakcie ITM INDUSTRY EUROPE. Taka forma nawiązywania kontaktów biznesowych pozwala zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym spotkać się z partnerami, którzy oferują poszukiwany produkt i usługę.

Innowacyjne rozwiązania dla logistyki

Ekspozycja targów MODERNLOG umożliwiła zapoznanie się z najnowszymi technologiami logistycznymi, oferowanymi przez ponad 100 wystawców. W ramach wydarzenia odbyły się pokazy maszyn na żywo w strefie In4Log. W zainscenizowanym obiekcie logistycznym zostały zademonstrowane nowoczesne usprawnienia dla magazynu XXI wieku. Zadbano też o pokazanie procesów magazynowych z wykorzystaniem licznych nowości technologicznych. Podczas targów odbyła się także konferencja magazynowa Smart Warehouse, składająca się z 5 paneli dyskusyjnych i analiz case studies. Następna edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING zaplanowana jest przez Międzynarodowe Targi Poznańskie na 3-6 czerwca 2025 r.

opr. HB (mat. Międzynarodowe TargiPoznańskie)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments