TARGI AUTOSTRADA 2018

418 firm zajmujących 30 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej oraz 10 konferencji na temat budownictwa drogowego – tak w skrócie można opisać trwające od 8 do 10 maja targi Autostrada, MASZBUD oraz ROTRA.

Autostrada-2018-1

Wydarzenie, które po raz kolejny zgromadziło przedstawicieli firm z branży budownictwa drogowego, stało się już tradycją. Co roku w targowych halach prezentowane są m.in. najnowsze maszyny budowlane, samochody dostarczające kruszywa czy konstrukcje wzmacniające. Również w tym roku nie zabrakło przedstawicieli największych polskich i zagranicznych firm. Oprócz imponujących

rozmiarami i możliwościami maszyn na targach pokazano sprzęt, który na co dzień drogowcy używają do drobnych prac remontowych. Młoty elektryczne, minirozrabiarki do asfaltu czy koparki niewielkich rozmiarów czekały na zainteresowanych w cieniu maszyn o wielkich gabarytach.

O znaczeniu i randze wydarzenia świadczyć może także ilość konferencji oraz gości, którzy wzięli udział w panelach dyskusyjnych. Do najważniejszej z nich należała debata „Polska Droga do dobrobytu” z udziałem wiceministra w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Marka Chodkiewicza, zorganizowana przez tygodnik Wprost. Podczas konferencji dyskutowano o stanie polskich dróg oraz o funduszach przeznaczanych na remonty i renowację szos. Nie zabrakło także trudnych tematów: o ryzykownych umowach i potencjalnych zagrożeniach, dla firm podwykonawczych.

 

Autostrada-2018-2
Niezwykle ważne wnioski z raportu „O firmach drogowych” przedstawiono podczas spotkania „Firmy drogowe – ich kondycja, inwestycje, ryzyko i perspektywy”. Organizatorem spotkania była Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa wspólnie z firmą Arcata Partners. Raport wskazuje, że ostatnie lata to okres dynamicznych zmian w branży, a twórcy dodatkowo podkreślali ich pochodzenie i znaczenie. Autorzy zawarli w nim także zaktualizowaną prognozę rynku robót drogowych aż do roku 2025. Nie zabrakło także specjalistycznych konferencji: „Infrastruktura drogowo-kolejowa. Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość”, „Nowoczesna diagnostyka i naprawy nawierzchni drogowych”, „Bezpieczeństwo techniczne maszyn budowlanych i pojazdów”.

 

Autostrada-2018-3

 

Podczas targów odbyły się pokazy sprzętu budowlanego. Operatorzy tradycyjnie już stanęli w szranki w Konkursie Operatorów Maszyn Budowlanych BIG BAU MASTER. Przyszli, ale także pracujący już operatorzy mogli sprawdzić swoje umiejętności w specjalnych symulatorach maszyn budowlanych. Pod okiem instruktorów z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego nawet niedoświadczone osoby mogły wcielić się w rolę kierowcy koparki.

opr.HB

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments