Tarniki rotacyjne Proline

Niedawno marka Proline wprowadziła do swojej oferty tarniki rotacyjne przeznaczone do stosowania ze szlifierkami kątowymi.

Rodzaje tarcz tarnikowych Proline

Tarcze tarnikowe Proline, czyli tzw. tarnik rotacyjny, przeznaczone są do zgrubnej obróbki materiałów drewnianych, głównie drewna w różnych postaciach, a także elementów gumowych, z tworzyw sztucznych, a nawet racic czy kopyt końskich. Doskonale nadają do usuwania z drewna farb, lakierów, zbrudzeń, żywicy, kory itp. W zależności od ich średnicy napędza się je szlifierkami kątowymi klas 115, 125 lub 230 mm. Do montażu tych tarcz na wrzecionach tych elektronarzędzi służy otwór mocujący o średnicy 22,23 mm. Narzędzia te, pod

względem budowy, można podzielić na 5 podstawowych rodzajów. Mamy więc: (1) tarnik rotacyjny z ząbkami półokrągłymi znajdującymi się na powierzchni dysku, (2) tarnik rotacyjny z ząbkami półokrągłymi rozmieszczonymi na bocznej powierzchni ich zębów, (3) z ząbkami półokrągłymi na powierzchni dysku i z zębami pilarskimi na obwodzie, (4) z ząbkami półokrągłymi na pobocznicy i (5) z ząbkami półokrągłymi na pobocznicy i bocznej powierzchni dysku. Wszystkie omawiane tarniki rotacyjne Proline wykonano z wysokogatunkowej stali narzędziowej, którą odpowiednio obrobiono cieplnie, nadając jej dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na ścieranie.

Tarcze tarnikowe Proline z ząbkami półokrągłymi na powierzchni dysku

To najliczniejsza grupa tarcz tarnikowych Proline, na którą składa się 9 narzędzi (numery katalogowe: 86225, 86226, 86227, 86228, 86229, 86231, 86232, 86233, 86241, 86242, 86243). W katalogu nazwane są tarczami płaskimi tarnikami, tarczami wypukłymi tarnikami i tarczami skośnymi tarnikami. Przeznaczone są do zgrubnej obróbki ubytkowej, czyli zdzierania, szlifowania, frezowania, usuwania farb i lakierów, zabrudzeń itp. Na ich stalowym dysku rozmieszczono promieniowo w rzędach półokrągłe ząbki tarnikowe. Tarniki te różnią się liczbą i wielkością tych ząbków, co determinuje ich agresywność, a także formą powierzchni roboczej, która może być płaska, skośna lub lekko wypukła. Dzięki tak wykonanym powierzchniom roboczym narzędzia te możemy optymalnie dostosować do wymagań operacyjnych wykonywanych prac. Omawiane tarcze dostępne są w średnicach 125 lub 230 mm.

Tarcze pilarskie Proline z ząbkami półokrągłymi

Ma hakowe zęby stalowe, na których obu bocznych powierzchniach znajdują się duże ząbki tarnikowe. Dzięki temu tarczami tymi można nie tylko ciąć drewno, ale także wykonywać w nim rowki o dowolnej szerokości. Ich głębokość zależy od używanej szlifierki kątowej. Tarcze te dostępne są w średnicach 115, 125 i 230 mm i noszą w katalogu nazwę „tarcza płaska piła z tarnikiem” (numery katalogowe: 86221, 86222 i 86223).

Tarcze tarnikowe Proline z ząbkami półokrągłymi i zębami pilarskimi

Tarniki te łączą funkcjonalności omówionych tarcz tarnikowych z ząbkami półokrągłymi rozmieszczonymi na bocznej powierzchni dysku i tarcz pilarskich z ząbkami półokrągłymi. Można nimi więc ciąć, rowkować i wykonywać zgrubną obróbkę ubytkową. W ofercie marki Proline mamy dwa takie narzędzia. Zastosowano w nich zęby pilarskie na obwodzie o dużym dodatnim kącie natarcia. Na obu bokach każdego z nich mamy dodatkowo duży ząb tarnikowy. Zaś na obwodzie spodniej części ich dysku znajdują się promieniowo rozmieszczone rzędy zębów tarnikowych. Jedna z tarcz jest płaska i ma katalogową nazwę „tarcza płaska tarnik z piłą” (numery katalogowe: 86235, 86235 i 86237), a druga wypukła – jej nazwa to „tarcza wypukła tarnik z piłą” (86245 i 86245). Pierwsza z nich jest dostępna w średnicach 115, 125 i 230 mm, zaś druga – 115 i 125 mm.

Tarcze tarnikowe Proline z ząbkami półokrągłymi na pobocznicy

Mają kształt walcowy i ząbki rozmieszczone w rzędach na pobocznicy, której szerokość wynosi 20 mm, i dodatkowo wiele pojedynczych zębów tarnikowych na jej zaokrąglonym brzegu. Narzędzia te przeznaczone są do frezowania, nacinania

bruzd, rowków, zaciosów itp. Są dostępne w średnicach 90 i 120 mm. Ich katalogowa nazwa to „tarcza płaska tarnik frez czołowy”, zaś numery – 86252 i 86253

Tarcze tarnikowe Proline z ząbkami półokrągłymi na pobocznicy i bocznej powierzchni dysku

To odmiana narzędzi łączy funkcjonalności tarcz tarnikowych z ząbkami półokrągłymi na dysku i pobocznicy. Tarniki te mają więc na powierzchni swojego stalowego korpusu rozmieszczone promieniowo w rzędach półokrągłe ząbki tarnikowe i wiele pojedynczych tego typu zębów znajdujących się na jego obwodzie. Dysk tych tarcz ma albo formę płaską, albo wypukłą. Omawiane tarcze przeznaczone są więc do zgrubnej obróbki ubytkowej, czyli zdzierania, szlifowania, frezowania, a także do rowkowania i bruzdowania. Ich katalogowe nazwy to „tarcza płaska tarnik frez czołowy i boczny” (86255) i „tarcza wypukła tarnik frez czołowy i boczny” (86257). Narzędzia te mają średnicę 120 mm.

Reasumując, tarcze tarnikowe Proline rozszerzają znacznie funkcjonalność popularnych szlifierek kątowych i, wykorzystując ich dużą moc oraz wysokie obroty, zapewniają bardzo wydajną obróbkę zgrubną (cięcie, szlifowanie, frezowanie, rowkowanie itp.) elementów drewnianych, z gumy czy nawet tworzyw sztucznych. Co ważne, przyspieszają wydatnie budowę domów drewnianych, wznoszenie konstrukcji dachowych, montaż szalunków, podestów itd.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments