TARCZE PILARSKIE MAKITA EFFICUT

Makita niedawno rozszerzyła gamę innowacyjnych tarcz EFFICUT do pilarek ręcznych i ukośnic przeznaczonych do stosowania z tego typu elektronarzędziami akumulatorowymi. Teraz możemy je wykorzystać nie tylko w pilarkach tarczowych i zagłębiarkach klasy 165 mm, ale także w pilarkach i ukośnicach klas 190, 260 i 305 mm.

 

Inżynierowie z Makity optymalizują nie tylko elektronarzędzia akumulatorowe, ale także stosowany w nich osprzęt. Jak wiadomo, produktywność urządzeń bezprzewodowych na jednym cyklu pracy akumulatora zależy nie tylko od ich mocy i sprawności energetycznej, ale i od energochłonności akcesoriów. I tak Jeśli mają one duże zapotrzebowanie na energię, to usprawnienie samej technologii zasilania i napędów nie

da oczekiwanych rezultatów w postaci wyraźnego zwiększenia produktywności maszyn na jednym cyklu pracy akumulatora. Ten prosty fakt zauważyli inżynierowie z Makity i rozpoczęli pracę nad osprzętem o zmniejszonych wymaganiach energetycznych. Jednym z pierwszych znaczących rezultatów ich pracy są tarcze tnące EFFICUT, które w dużym stopniu wydłużają czas pracy pilarek akumulatorowych na jednym ładowaniu baterii. Najpierw światło dzienne ujrzały EFFICUTy o średnicy 165 mm specjalnie przeznaczone do stosowania z akumulatorowymi pilarkami-zagłębiarkami Makita DSP600 i DSP601. Japoński producent zachęcony ich dużym sukcesem rynkowym wprowadził w drugiej połowie 2018 r. kolejne modele o średnicach 190, 260 i 305 mm.

 

 

Aby dokładnie zrozumieć innowacyjność tarcz tnących EFFICUT, należy najpierw przyjrzeć się ich konstrukcji. Prezentowane narzędzia w porównaniu do węglikowych pił tarczowych przeznaczonych do bezprzewodowych pilarek ręcznych lub ukośnic mają bowiem w sposób istotny zmodyfikowaną konstrukcję uzębienia. W EFFICUTach zastosowano zęby naprzemianskośne o zmniejszonej grubości: do 1,45 mm w przypadku tarcz o średnicy 165 mm, do 1,5 mm dla tarcz 190 mm i do 2,15 mm dla tarcz 260 i 305 mm. W wypadku EFFICUTów o średnicach 165 i 190 mm zęby mają dość duży, agresywny kąt natarcia wynoszący 23°; dla tarcz o średnicach 260 i 305 mm wynosi on 10°. Aby zwiększyć ostrość zębów i zminimalizować opory cięcia, zmniejszono kąt skosu powierzchni przyłożenia ostrzy*. Skrócono też znacznie wysokość roboczą ostrza i tym samym zmniejszono jego wielkość, wyfrezowując między nim a podstawą zęba powierzchnię wklęsłą. Dlatego zęby EFFICUTów swoim kształtem przypominają ostry pazur. Taka geometria uzębienia, minimalizująca powierzchnię styku zęba z materiałem obrabianym, znacznie zwiększyła agresywność tarcz i efektywność odprowadzania wiórów, jak też zredukowała opory cięcia oraz zapotrzebowanie na energię od pilarki. Konsekwencją zmniejszenia grubości uzębienia było zastosowanie dysków o pomniejszonych grubościach do 1 mm dla tarcz o średnicach 165 i 190 mm oraz do 1,65 mm dla tarcz 260 i 305 mm. Wykonano je z wysokogatunkowej stali odpowiednio ulepszonej cieplnie. Dzięki temu mają równomierną twardość powierzchniową oraz wysoką sztywność. W dyskach wykonano laserowo i wypełniono żywicą epoksydową szczeliny dylatacyjne zmniejszające drgania i hałas. Korpusy pił tarczowych EFFICUT mają również pokrycie redukujące tarcie podczas cięcia i zabezpieczające je przed korozją.

 

 

Wykonane przez Makitę testy tarcz pilarskich EFFICUT o średnicy 165 mm z użyciem zagłębiarek Makita DSP600 i DSP601 pokazały, że są one 2,4-krotnie oszczędniejsze energetycznie od tarcz do pilarek akumulatorowych o grubości zęba 1,6 mm (2,4 więcej cięć na jednym cyklu pracy akumulatora Li-Ion 18 V/5 Ah) oraz że są 2,5-krotnie szybsze w cięciu. Zapewniają przy tym wysoką jego jakość zarówno w przypadku obróbki drewna litego, jak i laminatów. Omawiane tarcze EFFICUT są przeznaczone do cięcia twardego i miękkiego drewna litego, jak również płyt MDF i laminowanych (np. meblowych), w których najlepiej sprawdzi się model B-57320 (średnica – 165 mm, liczba zębów – 56). Liczba zastosowanych zębów w tarczach EFFICUT to: 25 (tarcza 165 mm),

56 (165 mm), 24 (190 mm), 45 (260 mm), 60 (260 mm), 80 (260 mm), 60 (305 mm), 80 (305 mm) i 100 (305 mm). EFFICUTy, jak już wspominaliśmy, zostały skonstruowane z myślą o pilarkach tarczowych, zagłębiarkach i ukośnicach Makity. I tak tarcze 165 mm japoński producent poleca do stosowania w zagłębiarkach DSP600 i DSP601, zaś 190 mm – w pilarce tarczowej DHS710, a 260 mm – w ukośnicy DLS111. Oczywiście, tarcze EFFICUT można stosować we wszystkich bezprzewodowych pilarkach tarczowych, zagłębiarkach i ukośnicach dostępnych na rynku. Warunkiem tego są odpowiednie parametry tych maszyn. W omawianych piłach tarczowych Makita zastosowała bowiem standardowe otwory mocujące o średnicy 20 mm (tarcze 165 mm) i 30 mm (190, 260 i 305 mm).

 

 

Naszym zdaniem tarcze Makita EFFICUT w znacznym stopniu zwiększają produktywność pilarek akumulatorowych pod względami liczby cięć wykonanych na jednym ładowaniu baterii oraz efektywności i jakości obróbki. Ich stosowanie jest więc bardzo opłacalne, gdyż dzięki nim możemy znacznie (co najmniej do 50%) zredukować koszty zakupu i eksploatacji akumulatorów. Podkreślić należy wysoką precyzję cięcia bez „strzępienia” obrabianych elementów nawet w przypadku materiałów laminowanych czy lakierowanych.

pins

* Porównanie to dotyczy węglikowych zębów naprzemianskośnych dotychczas stosowanych w ręcznych piłach tarczowych.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments