TARCZE do AKUMULATOROWYCH SZLIFIEREK KĄTOWYCH od MAKITY

W ofercie Makity w ostatnim czasie pojawiły się tarcze zoptymalizowane do cięcia i szlifowania z użyciem akumulatorowych szlifierek kątowych. Można nimi obrabiać szeroką gamę materiałów stalowych, w tym INOX i aluminium.

Makita rozwija nie tylko ofertę elektronarzędzi akumulatorowych, ale także akcesoriów zwiększających produktywność tych maszyn i wydłużających czas ich pracy na jednym ładowaniu baterii. Kolejnym efektem prac rozwojowych prowadzonych przez japońskiego producenta są tarcze o spoiwie żywicznym przeznaczone przede wszystkim do stosowania w bezprzewodowych szlifierkach kątowych. Tarcze te mogą być również z powodzeniem wykorzystywane w szlifierkach kątowych zasilanych sieciowo. Na tę grupę składają się ekstracienkie tarcze tnące do cięcia stali i

stali nierdzewnej, cienkie tarcze do cięcia aluminium i tarcze do szlifowania i cięcia stali (tzw. 2 w 1).

 

 

Ekstracienkie tarcze Makita B-46947 i B-46953

Ich grubość to zaledwie 0,8 mm. Tarcze te są typu Z60T, co oznacza, że zastosowano w nich ziarno cyrkonowe o granulacji 60 i bardzo twarde spoiwo żywiczne wzmocnione mechanicznie. Omawiane narzędzia dostępne są w średnicach 115 i 125 mm oraz w wersji z obniżonym środkiem. Przeznaczone są specjalnie do stosowania w akumulatorowych szlifierkach kątowych 115 oraz 125 mm i cięcia stali oraz stali nierdzewnej. Ich wymiary to: 115 x 0,8 x 22,23 mm lub 125 x 0,8 x 22,23 mm.

 

Jak wykazały testy przeprowadzone przez Makitę, zapewniają one efektywność cięcia wyższą o 111% w porównaniu do korundowych tarcz o grubości 1 mm i o 11% w stosunku do tarcz płaskich Makity o grubości 0,8 mm. Na jednym ładowaniu akumulatora Li-Ion 18 V/4.0 Ah przetniemy nimi 63 razy pręt stalowy o średnicy 10 mm (62 cięcia tarczą płaską 0,8 mm). Ekstracienkie tarcze Makita B-46947 i B-46953 umożliwiają też wykonywanie dokładnych cięć prostoliniowych, w czym przewyższają tarcze płaskie. Możemy nimi ciąć też na większą głębokość niż tarczami płaskimi. Omawiane narzędzia generują podczas pracy niewielkie ilości pyłu. Ich użycie znacznie redukuje zapylenie w miejscu pracy. Wykonamy nimi też cięcia w sposób czysty: bez gratu, zadziorów i przypaleń. Dzięki temu nie musimy ciętych elementów dodatkowo szlifować i tym samym skracamy czas ich obróbki do niezbędnego minimum. Np. w wypadku cięcia prętów gwintowanych nie jest konieczne ich oszlifowanie, aby zamocować na nich nakrętki.
Reasumując, ekstracienkie tarcze Makita B-46947 i B-46953 to nowa jakość cięcia za pomocą akumulatorowych szlifierek kątowych zarówno pod względem produktywności na jednym ładowaniu baterii, jak i jakości oraz czystości obróbki.

 

Tarcze Makita do cięcia aluminium

To specjalistyczne narzędzia, które podczas cięcia nie zapychają się drobinami aluminium, czego przyczyną jest stosunkowo niska temperatura topnienia tego metalu wynosząca 660°C (dla porównania temperatura topnienia stali wynosi ok. 1500°C). Omawiane tarcze Makity dostępne są w średnicach 100 mm (B-45319), 115 mm (B-45325), 125 mm (B-45331), 150 mm (B-45347), 180 mm (B-45353) i 230 mm (B-45369). Mają niewielką grubość 1 mm (średnice: 100–125 mm) lub 1,6 mm (150–230 mm). Zastosowano w nich ziarno elektrokorundowe o granulacji 60 i bardzo twarde spoiwo żywiczne wzmocnione mechanicznie. Niewielka grubość tarcz w połączeniu z ziarnem elektrokorundowym znacznie zmniejsza opory cięcia. Dlatego narzędzia te doskonale sprawdzają się w cięciu akumulatorowymi szlifierkami kątowymi. Do tego zapewniają wysoką efektywność i jakość obróbki oraz oferują najdłuższą na rynku żywotność.

 

 

2 w 1, czyli uniwersalne tarcze do szlifowania i cięcia stali Makita B-50360 i B-51655

To narzędzia dwufunkcyjne, czyli przeznaczone do cięcia i lekkiego szlifowania (gratowania) stali i stali nierdzewnej. Zastosowano w nich elektrokorund ceramiczny o granulacji

46 i twarde spoiwo żywiczne wzmocnione mechanicznie. Omawiane tarcze Makity dostępne są w średnicach 115 mm (B-50360) i 125 mm (B-51655). Mają zmniejszoną grubość w porównaniu do 2-funkcyjnych tarcz korundowych. Dzięki temu i zastosowaniu w nich elektrokorundu ceramicznego mają mniejsze opory skrawania i zwiększoną przez to o 10% wydajność cięcia. W przypadku akumulatorowych szlifierek kątowych oferują na pełnym cyklu pracy akumulatora wzrost produktywności tych maszyn o 80%. Prezentowane tarcze odznaczają się wysoką trwałością, gdyż zastosowane w nich ziarno ceramiczne jest odporne na wykruszanie i wyłamywanie się.

 

 

Reasumując, Makita zadbała o kompleksowość swojej oferty energooszczędnych i efektywnych tarcz do akumulatorowych szlifierek kątowych. Narzędzia te oferują nową jakość szlifowania i cięcia oraz wysoką produktywność dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnych rozwiązań, a w tym najnowszych odmian ceramicznych materiałów ściernych oraz zoptymalizowanych spoiw. Dzięki nim pracę bezprzewodowymi szlifierkami kątowymi wykonamy szybko i sprawnie, bez konieczności częstej zmiany akumulatorów.
pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments