Tarcze dla perfekcjonistów. Test tarcz do ukośnic MITER CRS1, CRS2 i CRS3 produkcji firmy Globus

Firma Globus, polski producent narzędzi, opracowała i wyprodukowała piły tarczowe MITER jakości przemysłowej, przeznaczone do stosowania w ukośnicach. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy trzy modele tych narzędzi oznaczone jako MITER CRS1, CRS2 i CRS3.

Wbrew powszechnie panującej opinii pilarki ukosowe to maszyny coraz bardziej zaawansowane technologicznie i konstrukcyjnie. Dlatego często określane są jako elektronarzędzia profesjonalne. Jak wiadomo, w ofercie renomowanych producentów, takich jak FESTOOL, Makita, DeWalt, Bosch, Metabo, Hitachi czy Milwaukee, znaczenie ukośnic cały czas wzrasta. Powód jest prosty – stanowią one niezastąpione narzędzie każdego stolarza, parkieciarza, montażysty lub majsterkowicza, gdyż można nimi

precyzyjnie dociąć lub przeciąć materiały drewniane, a nawet metalowe. Pilarki te pozwalają uzyskać wysoką dokładność wymiarową obrabianych elementów, co jest szczególnie ważne przy cięciu pod kątem. Łączone detale muszą bowiem przylegać równo całą swoją płaszczyzną, tj. bez jakichkolwiek szpar lub nierówności. Dlatego piły używane w tego typu maszynach muszą wyróżniać się wysokimi parametrami obróbczymi. Użytkownik zaś powinien pamiętać, że najlepsze efekty podczas częstych prac da nam nie samo stosowanie profesjonalnej ukośnicy, wyposażonej w tarczę o nieokreślonej lub niskiej jakości, ale połączenie profesjonalnego elektronarzędzia z profesjonalną piłą. Dlatego firma Globus opracowała nową linię pił MITER.
 
Narzędzia te łączą w sobie kilka najważniejszych cech. Po pierwsze, tarcze te mają małe zapotrzebowanie na moc. Ich rzazy i dyski są cienkie (niewielka grubość płytki HM). Cechuje je też wysoka sztywność, co skutkuje bardzo dokładną prostoliniowością cięcia. Dzięki temu operatorzy doznają wrażenia lekkości prowadzenia piły podczas procesów skrawania. Po drugie, cechuje je też wysoka jakość, precyzja oraz długa żywotność. Zastosowano w nich bowiem uzębienie o specjalnyej geometrii i wykonane z wysokiej jakości gatunków węglików spiekanych (HM) o twardości powyżej 2100 HV (wytworzonych w technologii ULTRAFINE). W efekcie wydłużono żywotność tych narzędzi, czyniąc je bardzo odpornymi na stępienie oraz dając gwarancję wielokrotnego ostrzenia. Piły MITER są INDUSTRIALine, czyli produkowane przy użyciu technologii pił przemysłowych, gdzie odchyłki od wymiarów nominalnych, czyli tolerancje, nie przekraczają setnych części milimetra.

Na linię MITER składają się trzy serie tarcz z bardzo twardymi węglikami spiekanymi (HM), przeznaczone do cięcia szerokiego spectrum materiałów. Zaprojektowanie narzędzi, obejmujących typowymiarowo większość ukośnic dostępnych na rynku i biorące pod uwagę ich przeznaczenie materiałowe oraz operacyjne, daje obraz pełnej i kompleksowej oferty dla każdego użytkownika tego typu tarcz. Nie mniej ważnym argumentem jest też specjalnie przygotowana oferta handlowa, bardzo konkurencyjna i dająca dodatkowe korzyści użytkownikom.

Seria tarcz MITER CRS1
To piły przeznaczone do cięcia twardych materiałów drewnopochodnych MDF i HDF z możliwością cięcia płyt wiórowych pokrytych dodatkowymi bardzo twardymi warstwami laminatu. Można nimi również obrabiać konglomeraty, a także profile PCV i aluminium o grubości ścianki do 2 mm.
Wyposażono je w zęby trapezowo-płaskie o ujemny kącie natarcia (-5°) wykonane z płytek HM GA-5°. Zastosowano na nie bardzo twardy węglik spiekany ULTRAFINE o twardości 2100 HV, który zapewnia dużą żywotność narzędzi i umożliwia ich wielokrotne ostrzenie. Zęby węglikowe naostrzono na sterowanych numerycznie ostrzarkach CNC według optymalnie zaprogramowanych parametrów pracy ściernicy i przy specjalnym doborze jej charakterystyki. Na korpusy tarcz zastosowano blachy z gatunkowej stali narzędziowej, produkując je z użyciem specjalizowanej technologii naprężania. Gwarantuje to odpowiednią sztywność piły podczas pracy. W dyskach wykonano rowki kompensacyjne, które zwiększają ich odporność na wypaczenie pod wpływem wysokiej temperatury oraz dużego obciążenia.


Seria MITER CRS2

Zalecana jest do cięcia drewna miękkiego, twardego, sklejki i materiałów drewnopochodnych pokrytych okleiną naturalną. Serię cechuje również wysoka precyzja cięcia dzięki zastosowaniu naprzemianskośnego uzębienia o małej podziałce (dużej liczby zębów) i ujemnym kącie natarcia (-5°). Pozostałe cechy pił MITER CRS2 s takie

same jak w przypadku MITER CRS1.

  
Seria MITER CRS3
To specjalne i bardzo uniwersalne rozwiązanie, szczególnie zalecane do szybkiego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych z perfekcyjną jakością powierzchni obrabianych. W ich przypadku wymaganą jakość cięcia uzyskuje się przez dobór odpowiedniego posuwu. W tarczach tych mamy specjalną i bardzo agresywną geometrię zębów (płytki HM 3GS5°) umożliwiającą cięcie materiałów o szerokim zakresie przekrojów: od 10 mm do 100 mm (w zależności od średnicy piły). Pozostałe cechy pił MITER CRS3 są takie same jak MITER CRS1 czy CRS2.

  
W trakcie użytkowania pił z twardymi węglikami spiekanymi (HM) należy pamiętać o bardzo istotnym etapie ich eksploatowania, czyli o procesie serwisowania (ostrzenia lub, o ile to konieczne, regenerowania zębów z węglików spiekanych). Jest to bardzo ważna faza cyklu życia produktu, szczególnie dla tych, którzy liczą na maksymalizację efektywności zainwestowanych środków w zakup tarczy. Niestety, jeszcze dość często zdarzają się sytuacje, w których użytkownik zauważa spadek żywotności tarczy zaraz po wykonanym procesie serwisowania. Zaleca się, aby usługi ostrzenia pił z bardzo twardymi węglikami spiekanymi wykonywać w autoryzowanych i wyspecjalizowanych punktach ostrzenia, wyposażonych w maszyny sterowane numeryczne (CNC), pamiętając o trzech fundamentalnych zasadach:

  • ostrzenie zębów z twardego węglika spiekanego (HM) powinno być przeprowadzone już przy stępieniu
  • 0,10-0,20 mm – mierzonym na powierzchni przyłożenia płytki HM (krawędź pomiędzy płaszczyzną natarcia a przyłożenia płytki);
  • do ostrzenia należy używać specjalnych ściernic uwzględniających gatunek węglika oraz charakterystykę pracy maszyny ostrzącej;
  • piły z ultratwardymi płytkami z węglika spiekanego (z linii MITER) muszą być ostrzone na maszynach z zastosowaniem systemu ciągłego i intensywnego chłodzenia.

Dopiero połączenie tych trzech zasad gwarantuje długą żywotność ostrzy HM tarczy. Warto też zwrócić uwagę na inny, niestety niekorzystny efekt ostrzenia bez zastosowania chłodzenia. W takiej sytuacji najczęściej zachodzi proces przegrzania płytki, który prowadzi do zmiany struktury węglika spiekanego. Skutkiem tych zmian są niewidzialne gołym okiem mikropęknięcia, a więc bezpowrotne uszkodzenie zębów narzędzia.


Testy jakościowe pił MITER CRS1, CRS2 i CRS3

Podczas redakcyjnych prób wszystkie testowane piły napędzaliśmy ukośnicą Scheppach Capas 5 o mocy 1800 W i obrotach 4000/min. Testy rozpoczęliśmy od tarczy MITER CRS1 o średnicy 254 mm (otwór mocujący 30 mm). Narzędzie miało 96 zębów na przemian trapezowych i płaskich o ujemnym kącie natarcia (-5°) oraz kącie przyłożenia wynoszącym 15°. W jego dysku wykonano otwory kompensacyjne tłumiące drgania i hałas. Tarczą wykonaliśmy cięcia aluminiowych profili okiennych (średnica ścianki – 1,5 mm), laminowanego blatu kuchennego (grubość – 40 mm) oraz bardzo twardej płyty HPL (High Pressure Laminates). Przedmiotem testu była jakość cięcia. Po dokonaniu oględzin nie mogliśmy się do niczego przyczepić. Jakość cięcia w skali 10-stopniowej oceniamy na 10.

Tarcza MITER CRS2, jak można się domyślać, miała średnicę 254 mm i otwór mocujący 30 mm. Wyposażono ją w zęby naprzemianskośne o ujemnym kącie natarcia (-5°) oraz kącie przyłożenia wynoszącym 15°. W jej korpusie wycięto laserowo otwory kompensacyjne tłumiące drgania i hałas. Narzędziem tym wykonaliśmy cięcia sklejki (grubość –

15 mm) oraz laminowanej płyty meblowej o grubości 1,8 cm. Podobnie jak w wypadku MITER CRS1 uzyskaliśmy wysoką jakość ich krawędzi po przecięciu. W skali 10-stopniowej jakość cięcia oceniamy na 10.

Podczas ostatnich dwóch prób sprawdziliśmy tarczę MITER CRS3 o średnicy 254 mm (otwór mocujący – 30 mm). Wyposażono ją w 96 zębów naprzemianskośnych o dodatnim kącie natarcia 5° i kącie przyłożenia wynoszącym 15°, jak też w dysk z otworami kompensacyjnymi. Narzędziem tym docinaliśmy drewnianą okleinowaną opaskę drzwiową oraz ramkę dębowych drzwiczek szafki kuchennej. Zauważyliśmy podczas testów, że jakość cięcia zależy od jego szybkości. Oceniamy ją na 8-10 w skali 10-stopniowej. Zatem im delikatniejsze cięcie tą tarczą, tym wyższa jego jakość, przy czym nie zostanie ona drastycznie obniżona, jeśli znacznie zwiększymy posuw. Dolny próg jej bowiem oceniamy na 8.

Reasumując, piły tarczowe Globus z przemysłowej linii MITER pod względem jakości obróbki niczym nie ustępują podobnym narzędziom renomowanych światowych producentów. Zadowolą pod tym względem nawet najwybredniejszych użytkowników ukośnic. Naszym zdaniem, są to tarcze dla perfekcjonistów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments