TARCZE DIAMENTOWE I ICH BUDOWA (CZĘŚĆ III). BEZPIECZNA PRACA Z TARCZĄ DIAMENTOWĄ

Bezpieczeństwo pracy powinno być zawsze priorytetem firmy, która prowadzi prace budowlane czy remontowe. Dlatego nasz cykl o tarczach diamentowych kończymy przypomnieniem zasad bezpiecznej pracy tarczami diamentowymi.

Zanim przystąpimy do pracy z maszyną oraz diamentową tarczą do cięcia, powinniśmy zadbać spełnienie zasad BHP. Dlatego należy w szczególności odpowiednio przygotować stanowisko pracy, obrabiany materiał oraz dysponować artykułami BHP typu rękawice, okulary, maska, odzież i obuwie. Następnie sprawdza się, czy maszyna jest sprawna i dobiera się odpowiednią tarczę diamentową do niej, materiału i typu operacji obróbczej, która może być prowadzona metodą na mokro czy sucho. Dlatego trzeba sprawdzić obroty maksymalne tarczy diamentowej i średnicę

jej otworu mocującego, aby pasowała do swojego napędu (maszyny). Zanim zamontujemy na nim tarczę diamentową, oczyszczamy powierzchnię wałka napędzającego i kołnierzy dociskowych oraz sprawdzamy, czy nie jest ona uszkodzona. Po zamontowaniu tarczy w maszynie należy skontrolować prawidłowość wykonania tej czynności, a w szczególności, czy kierunek obrotów wałka napędzającego zgadza się z podanym na zamocowanym narzędziu. Sprawdzamy też pewność zamontowania tarczy.

W przypadku użycia tarczy diamentowej uniwersalnej należy pamiętać o prawidłowym zakresie jej przeznaczenia. Z kolei materiał obrabiany powinien być zamocowany stabilnie, tak aby można było ciąć swobodnie i nie uszkodzić tarczy.


Cięcie tarczą diamentową należy rozpocząć płynnie, nie dociskać za mocno narzędzia do obrabianego materiału, aby nie doprowadzać do gwałtownych spadków obrotów maszyny. Podczas cięcia nie wolno przekraczać zalecanej głębokości cięcia i w przypadku obróbki materiałów twardych należy pracować etapowo. Nie wolno przekraczać dopuszczalnych obrotów tarczy (przypominamy, że niektóre maszyny mają regulację prędkości obrotowej). Trzeba przy tym pamiętać, że podczas cięcia na sucho pracuje się też etapowo. Zatem co pewien czas wyjmujemy tarczę ze szczeliny, chłodzimy ją na biegu jałowym, aby ostygła. Nie wolno również pracować tarczą przeznaczoną do pracy na mokro metodą na sucho. Jeśli zaś pracujemy tarczą na sucho, nie zmieniamy tej metody na cięcie na mokro w trakcie tej samej sesji. Decydując się na pracę na mokro, należy stosować tylko urządzenia do tego przeznaczone ze specjalnym zabezpieczeniem różnicowo-prądowym, które chroni nas przed porażeniem prądem elektrycznym.


W przypadku uszkodzenia tarczy podczas pracy należy wyłączyć urządzenie. Następnie koniecznie odłączyć je z gniazdka i dopiero wtedy rozpocząć jej wymianę. Nie należy szlifować tarczami diamentowymi przeznaczonymi do cięcia, gdyż nadają się jedynie do niego. Do tego stosuje się inne narzędzia – talerze szlifierskie (diamentowe tarcze garnkowe). Przypominamy, że tarcze diamentowe są bardzo uniwersalnym i wszechstronnym narzędziem o znacznej żywotności. Są niezastąpione w cięciu materiałów budowlanych i obecnie powszechnie stosowane.

MZ (Adiam), pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar