SZYBKIE I SPRAWNE ŚCIĄGANIE IZOLACJI Z PRZEWODÓW ELEKTRYCZNYCH. AUTOMATYCZNE SZCZYPCE DO ŚCIĄGANIA IZOLACJI HÖGERT TECHNIK HT1P182

Ściąganie izolacji z przewodów to jedna z najczęściej wykonywanych operacji przez elektryków, elektromonterów czy elektroników. Służy do tego wiele różnych narzędzi. Jednym z nich są automatyczne szczypce do ściągania izolacji Högert Technik HT1P182.

Hogert_Technik_HT1P182-4ok

Automatyczne szczypce do ściągania izolacji Högert Technik HT1P182 to odpowiednio zaprojektowane narzędzie umożliwiające szybką i prostą obróbkę przewodów elektrycznych. Izolowany przewód wystarczy bowiem umieścić pomiędzy ruchomymi szczękami szczypiec i zacisnąć ich ramiona. Ściąganie izolacji polega na jej rozciągnięciu poza granicę plastyczności, czego skutkiem jest jej przerwanie i

zdjęcie z przewodu, przy czym wektory dwóch sił rozciągających o przeciwnych kierunkach przyłożone są w punktach oddalonych od siebie zaledwie o ok. 3 mm. Uzyskuje się to przez zaciśnięcie przewodu z izolacją w dwóch parach bardzo blisko położonych szczęk, które w trakcie jej zdejmowania są oddalane od siebie wskutek zaciskania rękojeści szczypiec. Siła zacisku i kształty szczęk (twardość 52–57 HRC) zostały optymalnie dobrane przez konstruktorów narzędzia. Dlatego w trakcie użytkowania dochodzi tylko do zdjęcia izolacji, bez uszkodzenia samych przewodów miedzianych czy aluminiowych. Ponieważ każda z dwóch par szczęk ma tylko po jednej ruchomej szczęce, możliwe jest ściąganie izolacji z przewodów o różnych średnicach, bez stosowania dodatkowo specjalnej regulacji dostosowującej narzędzie do rozmiaru przewodu, tak jak w szczypcach czołowych ze śrubą ustalającą wielkość ich rozstawu. Przy tym można w niewielkim stopniu ustawić pokrętłem siłę zacisku lewej pary szczęk i optymalnie ją dostosować do przekroju obrabianego przewodu. Prezentowanymi szczypcami możemy ściągać izolację z przewodów o przekroju 0,05–10 mm2. Narzędzie wyposażono też w prostą regulację długości ściągania w zakresie 6–19 mm, polegającą na zmianie pozycji (wysunięcia) ogranicznika i blokowaniu jej śrubą.

 

Hogert_Technik_HT1P182-1
W szczypcach zastosowano dwie mocne sprężyny powodujące automatyczny powrót szczęk do pozycji wyjściowej w momencie zwolnienia nacisku dłoni na rękojeści i szybkie wypuszczenie obrabianego przewodu, co znacznie przyspiesza jego obróbkę. Ponadto w automatycznych szczypcach do ściągania izolacji Högert Technik HT1P182 znajdziemy dwa przynitowane ostrza do cięcia przewodów miedzianych oraz profile do zaciskania końcówek konektorowych typu 30-8 AWG. Znajdują się one w wewnętrznej części rękojeści szczypiec blisko punktu podparcia ich dźwigni, co umożliwia i ułatwia wywieranie dłonią dużej siły ściskającej. Rękojeści narzędzia pokryte są estetycznymi i ergonomicznymi 2-komponentowymi nakładkami z tworzywa sztucznego. Ich części chwytowe wykonano z miękkiego antypoślizgowego materiału, co poprawia wygodę pracy.

 

Hogert_Technik_HT1P182-3
Reasumując, automatyczne szczypce do ściągania izolacji Högert Technik HT1P182 to specjalnie zaprojektowane i ergonomiczne narzędzie, przyspieszające i ułatwiające proces usuwania izolacji z przewodów elektrycznych. Można nimi także przeciąć przewód oraz zacisnąć końcówki konektorowe, co czyni z nich narzędzie w dużym stopniu uniwersalne.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar