Szybkie bezwiórowe cięcie styropianu. Test elektrowycinarki Stilo Styrocut 140
Elektrowycinarka do styropianu Stilo Styrocut 140 znacznie przyspiesza pracę, eliminując do tego uciążliwe wióry powstające podczas cięcia tego materiału narzędziami ręcznymi, np. różnego rodzaju piłkami.
Sercem Stilo Styrocut 140 jest 110-watowy transformator, który rozgrzewa do temperatury 500ºC termiczne ostrze będące elementem wykonawczym narzędzia, tj. służącym bezpośrednio do cięcia styropianu. Urządzenie ma przerywany pobór mocy (12 s jest włączone, 48 s – wyłączone). Pozwala to utrzymać optymalną roboczą temperaturę ostrza, nie dopuszczając do jego przegrzania jak też nadmiernego rozgrzania, które utrudniłoby cięcia styropianu. Urządzenie zasilane jest najzwyklejszym prądem z gniazdka (230 V /50 Hz), a więc nie potrzebne są do jego użycia
żadne przetwornice czy specjalne stacje zasilające. Czas rozgrzewania ostrza do temperatury roboczej wynosi 10 s. Styrocut 140 wyposażony jest w podwójnie izolowany, 3-metrowy kabel z wytyczką euro oraz specjalny haczyk, który umożliwia przymocowanie go do paska, np. podczas wspinania się na rusztowanie. Narzędzie z ostrzem waży 1025 g.Urządzenie ma niewielkie wymiary; można powiedzieć nawet, że jest kompaktowe. Przypomina piłę ręczną z odgiętą rękojeścią. Jest też wygodne w pracy – zarówno podczas trzymania w dłoni, jak i operowania. W czasie pracy włącznik (typu spustowego) musi być cały czas przyciskamy palcami, tak jak w wiertarko-wkrętarkach. Jego zwolnienie powoduje wyłączenie narzędzia. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo pracy, a także uniemożliwia uruchomienie narzędzia przez prąd z sieci, np. włącznony po jakiejś przerwie w zasilaniu.
Styrocut 140 standardowo w cenie detalicznej 599 PLN (brutto) oferowany jest z ostrzem termicznym C-140 o długości 140 mm. Dostępna jest do niego szeroka gama wymiennych termicznych końcówek tnących, które znacznie zwiększają możliwości robocze narzędzia.
W czasie testu cięliśmy elementy ze styropianu o wysokości 16 cm i wysokości 8, 10 i 14 cm, a także o 52 cm i zróżnicowanej grubości od 4 do 14 cm. Urządzenie bezproblemowo radziło sobie z tymi zadaniami. Zapewnia więc dużą wydajność pracy. Może być też z powodzeniem używane do wycinania skomplikowanych kształtów, jak też zaczynania cięcia od wewnątrz elementu styropianowego. Ponieważ cięcie nim polega na miejscowym szybkim stapianiu styropianu, podczas pracy nie poswtają wióry, a jedynie niewielka ilość oparów. Dlatego zalecamy pracę nim na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Podczas prowadzonych prób nie zauważyliśmy, aby Strocut 140 zbierał ładunki elektrostatyczne i przez to stawał się oblepiony przez drobiny styropianowe.
Naszym zdaniem, urządzenie niewątpliwie znacznie przyspiesza oraz ułatwia prace przy obróbce styropianu, zwiększając produktowność firm zajmujących się ocieplaniem pomieszczeń czy budynków. Eliminuje też z placu budowy uciążliwe wióry styropianowe, które nie tylko fruwają po terenie, gdzie są prowadzone prace, ale też po okolicznych posesjach, co jest uciążliwe i zarazem denerwujące dla ich właścicieli.
Autor: