Szybka i uniwersalna. Test tarczy CARAT LASER UNIVERSAL BRILLIANT CE-3

Hitachi wprowadziło na polski rynek holenderskie tarcze diamentowe CARAT. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę LASER UNIVERSAL BRILLIANT o średnicy 350 mm, napędzając ją przecinarką spalinową Hitachi CM 75EPB.

Tarcze LASER UNIVERSAL BRILLIANT typu CE-3, jak nazwa ich wskazuje, należą do najwyższej klasy jakościowej BRILLIANT i mają konstrukcję segmentową, przy czym zastosowano w nich trzy różne rodzaje segmentów: (1) gładkie, (2) z trzema nacięciami krawędzi tnącej i (3) ryflowane z zaostrzeniem połowy krawędzi tnącej. Segmenty zamocowano za pomocą spawania laserowego do stalowego korpusu, który został wyciszony przez wykonanie w nim laserowo szczelin kompensacyjnych. W tarczach LASER UNIVERSAL BRILLIANT typu CE-3 zastosowano segmenty

o wysokości 10 mm. W segmentach tych tarcz wykorzystano specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wyselekcjonowane ziarna diamentowe. W efekcie dało to bardzo dobre właściwości tnące segmentów, które zostały zintensyfikowane przez zmniejszenie ich powierzchni bocznej (nacięcia turbo, nacięcia i zaostrzenie krawędzi tnących), czego konsekwencją jest zminimalizowanie tarcia w strefie obróbki i efektywniejsze wykorzystanie mocy napędu.

Tarcze diamentowe CARAT LASER UNIVERSAL BRILLIANT typu CE-3 przeznaczone są do cięcia na sucho i mokro różnych materiałów twardych i średnio twardych oraz w średnim stopniu abrazyjnych. Są one dostępne w wykonaniach o średnicach 115, 125, 140, 150, 180, 230, 300 i 350 mm, a więc można je stosować zarówno w małych oraz dużych szlifierkach kątowych, jak i przecinarkach spalinowych.
Na testy trafiła tarcza CARAT LASER UNIVERSAL BRILLIANT typu CE-3 o średnicy 350 mm. Podczas wykonanych prób przeprowadziliśmy nią cięcie na mokro betonu B45 (profilowany krawężnikowy bloczek 12 x 25 cm, powierzchnia cięcia – 273,75 cm2), elementu granitowego (6 x 40 cm) oraz betonowej płyty chodnikowej (7 x 50 cm). Do napędu testowanego narzędzia użyliśmy przecinarki spalinowej Hitachi CM 75EPB o mocy 3,9 KW (5,3 KM) i obrotach maksymalnych 9800/min. W trakcie przeprowadzonych prób posuw wywierany był masą maszyny.

Nasze wrażenia z testów były następujące: tarcza LASER UNIVERSAL BRILLIANT szybko zagłębiała się w twardy materiał betonowy (B45) oraz granitowy i nie wymagała dużego posuwu. Wystarczająca do tego jest w zupełności masa samej przecinarki. Cięcie przebiegało bezproblemowo i szybko. W czasie prób uzyskaliśmy następujące czasy cięcia: 30,03 s (bloczek betonowy), 46,98 s (granit) i 18,63 s (płyta chodnikowa). Naszym zdaniem, tarcza CARAT LASER UNIVERSAL BRILLIANT zapewnia nam bardzo wysoką wydajność cięcia w materiałach średnio twardych i twardych.

Reasumując, testowana tarcza CARAT to bardzo skuteczne narzędzie i przy tym bardzo trwałe. Sądzimy, że spełnia ono z dużym naddatkiem wysokie wymagania profesjonalnych użytkowników takich tarcz.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar