SZYBKA I PRODUKTYWNA. TEST TARCZY KLINGSPOR KRONENFLEX® EDGE

Klingspor Kronenflex® Edge to uniwersalna tarcza korundowa odznaczająca się bardzo korzystną relacją wydajności do żywotności. Można nią ciąć nie tylko stal nierdzewną i konstrukcyjną, ale także aluminium. Przeznaczono ją dla najbardziej wymagających użytkowników z przemysłu i rzemiosła.

Do redakcyjnego warsztatu trafiły niedawno ulepszone tarcze Klingspor Kronenflex® Edge. Przyjrzeliśmy się im bliżej z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, niemiecki producent narzędzi ściernych wynalazł tego rodzaju tarcze wysokoobrotowe i w 1950 r. wprowadził je na rynek pod marką Kronenflex®. Obchodzą one więc

swoje 70-letnie urodziny. Po drugie, nowa wersja tarcz Kronenflex® Edge jest jubileuszową nowością, można więc spodziewać się po niej dodatkowych korzyści. Zapowiada to choćby jej przynależność do jakościowej linii SPECIAL. Przypomnijmy, linia ta grupuje najwyższej jakości narzędzia produkcji Klingspor, które charakteryzują się wysoką wydajnością pracy i trwałością. Są przeznaczone dla użytkowników z przemysłu i rzemiosła, którzy narzędziom stawiają najwyższe wymagania pod względem wydajności, trwałości i niezawodności.
W testowanych tarczach Kronenflex® Edge zastosowano stelaże z mocnego włókna szklanego, ulepszone spoiwo żywiczne i nowoczesne monokrystaliczne ziarno elektrokorundowe, maksymalnie redukując zanieczyszczenia żelazowe, siarkowe i chlorkowe, które m.in. powodują korozję stali nierdzewnej (INOX). Dzięki wykorzystaniu do produkcji przez firmę Klingspor wysokiej jakości komponentów i nowoczesnej technologii tarcze Kronenflex® Edge gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy i spełniają restrykcyjne warunki zawarte wymaganiach oSa oraz europejskich normach (EN 12413).

Opracowując tarcze Kronenflex® Edge, inżynierowie z firmy Klingspor postawili sobie za cel połączyć wysoką wydajność pracy z wysoką żywotnością. Jak wiadomo, nie jest to łatwe zadanie w przypadku tarcz korundowych, gdyż duża intensywność pracy konieczna do osiągnięcia wysokiej efektywności cięcia jest przyczyną skrócenia żywotności tych narzędzi. Ten „węzeł gordyjski” rozwiązano dzięki zastosowaniu wspomnianego nowoczesnego monokrystalicznego, samoostrzącego się ziarna elektrokorundowego o granulacji 46. Granulacja 46, naszym zdaniem, stanowi bardzo rozsądny wybór pomiędzy bardzo agresywnymi granulacjami 36 i 40 a mniej efektywną w cięciu „60”. Inżynierowie z firmy Klingspor zmodyfikowali także grubość tarcz, rezygnując z popularnych na rynku jej wielkości wynoszących 1,0 oraz 1,6 mm (wartości dla dysków o średnicach 115 i 125 mm). Jak wiadomo, efektem pierwszej (1 mm) są niskie opory skrawania, zwiększona wydajność i szybkie zużycie tarcz, zaś drugiej (1,6 mm) – niższa wydajność i odpowiednio dłuższa żywotność. W przypadku tarcz Kronenflex® Edge inżynierowie z firmy Klingspor wybrali grubość wynoszącą 1,2 mm. W połączeniu z ulepszonym bardzo twardym spoiwem żywicznym pozwala ona zachować niskie opory skrawania i wysoką wydajność cięcia tarcz 1-milimetrowych i przy tym uzyskać długą żywotność, którą charakteryzują się tarcze 1,6-milimetrowe. W skali 7-stopniowej agresywność tarcz Kronenflex Edge Klingspor ocenił na 6, zaś żywotność i twardość – na 7. Testowane narzędzia dostępne są w średnicach 115 i 125 mm (średnica otworu mocującego – 22,23 mm) i przeznaczone do użycia w małych szlifierkach kątowych. Mają one rozszerzony zakres stosowania, gdyż – jak już wspomnieliśmy – nie tylko zaprojektowano je do cięcia stali nierdzewnej i konstrukcyjnej, ale także aluminium. Doskonale więc nadają się do użycia w przemyśle petrochemicznym, gazowniczym czy spożywczym, budownictwie oraz w firmach zajmujących się wznoszeniem konstrukcji stalowych, obróbką stali szlachetnych, np. wykonywaniem balustrad, ślusarstwem itd.

Wyniki redakcyjnych testów tarcz Klingspor Kronenflex® Edge

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy nową wersję tarcz Kronenflex® Edge o średnicy 125 mm i grubości 1,2 mm. Aby móc ocenić jej efektywność cięcia oraz żywotność, do porównania wykorzystaliśmy tarcze do cięcia Kronenflex A 60 Extra (125 x 1.0 x 22.23 mm) oraz Kronenflex A346

Extra (125 x 1,6 x 22,23 mm). Tarcze te to tzw. bestselery sprzedażowe, co oznacza, że należą do najczęściej kupowanych przez klientów i mają już ugruntowaną czołową pozycję rynkową w tej grupie produktów. Narzędzia te przeznaczone są zarówno do cięcia stali zwykłej, jak i nierdzewnej. Do napędu testowanych i porównywanych tarcz użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WEV 15-125 Quick o mocy 1550 W i elektroniczne stabilizowanych obrotach w zakresie 2800-11.000/min. W testach przecinaliśmy rurę ze stali konstrukcyjnej E355 o średnicy 30 mm i grubości ścianki 5 mm. Próby testowe prowadzaliśmy do momentu niemożności całkowitego przecięcia rury. Ich uśrednione wyniki podaje tabela zamieszczona w artykule. Analizując je, można powiedzieć, że tarcza Klingspor Kronenflex® Edge oferuje efektywność cięcia bardzo zbliżoną do tarcz 1-milimetrowych; zaś średnio 3-krotnie przewyższa tarcze 1- i 1,6-milimetrowe pod względem żywotności. Ponieważ, jak pokazały testy, na jedną tarczę Kronenflex Edge zużyjemy średnio trzy tarcze A 60 Extra lub A 346 Extra, to okazuje się, że oferuje ona także znacznie wyższą wydajność roboczą. Szacując ją, do czasów wykonania jednego cięcia doliczamy bowiem czas potrzeby na wymianę 3 tarcz w szlifierce kątowej. Tarcza Kronenflex Edge obniża więc znacznie koszty pracy i faktycznie, a nie pozornie, zwiększa jej wydajność. Zatem jej stosowanie jest bardzo opłacalne ekonomicznie.


Co ważne, podczas testów zauważyliśmy też, że tarcza Kronenflex® Edge oferuje komfort pracy charakterystyczny dla tarcz 1-milimetrowych i przy tym jest od nich bardziej sztywniejsza oraz odporniejsza na obciążenia boczne, co upodabnia ją do tarcz o grubości 1,6 mm. Zalety więc tarczy Kronenflex® Edge docenią użytkownicy profesjonalni oczekujący od tego typu narzędzi większej sztywności i odporności na zginanie, pracujący z dużymi szybkościami cięcia, które wymagają stosowania dużego posuwu i szlifierek kątowych o wysokiej mocy (minimum 1400 W).
Naszym zdaniem, tarcza Klingspor Kronenflex® Edge jest świetną alternatywą dla porównywanych tarcz Kronenflex z linii Extra, a także dla wielu konkurencyjnych produktów innych wytwórców. Oferuje znacznie wyższą od nich produktywność i wydajność roboczą oraz obniża koszty pracy. A do tego, zgodnie z przeznaczeniem, można jej użyć do cięcia elementów z aluminium. Nowe tarcze Kronenflex® Edge już wkrótce dostępne będą również w sprzedaży internetowej na stronie sklepu producenta: https://sklep.klingspor.pl.

Wyniki porównawczych testów tarcz Klingspor Kronenflex® Edge, A 60 Extra i A 346 Extra*

TarczaKronenflex® EdgeA 60 ExtraA 346 Extra
Cięty materiałrura ze stali konstrukcyjnej E355rura ze stali konstrukcyjnej E355rura ze stali konstrukcyjnej E355
Średnica/grubość ścianki ciętego materiału30/5 mm30/5 mm30/5 mm
Całkowita liczba cięć268,59
Średni czas jednego cięcia16 s14,5 s18 s
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments