SZLIFOWANIE METALI (CZĘŚĆ VII) – OBRÓBKA ŚCIERNA STALI NIERDZEWNYCH

Stal nierdzewna zwana INOX należy do grupy stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników powodujących korozję oraz łatwością w konserwacji i pielęgnacji. Aktualnie grupa stali nierdzewnych obejmuje ponad 120 rodzajów i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach techniki i życia codziennego.

 

Do obróbki stali nierdzewnej doskonale nadają się narzędzia ścierne nasypowe, zwłaszcza mające dodatkową aktywną powłokę szlifierską. Taki rodzaj narzędzi firmy KLINGSPOR oznaczono jako MULTI. Ten dodatkowy składnik spoiwa chłodzi obrabiany detal w strefie skrawania i nie dopuszcza do jego przegrzania. W zależności od ilości zbieranego materiału można stosować narzędzia ścierne o różnych granulacjach ziaren. Aby usunąć znaczną

ilość materiału w krótkim czasie (np. fazowanie lub usuwanie nadlewków itp.), należy zastosować narzędzie z większym ziarnem, np. 36, 40. Z kolei do obróbki wykończeniowej i gładkościowej, np. do satynowania lub przygotowania pod polerowanie, zaleca się stosować narzędzia z ziarnem 240 lub 320, 400 lub wyższym. Oprócz wielkości ziarna ważnym parametrem podczas obróbki elementów ze stali nierdzewnej jest prędkość skrawania. Podczas pracy narzędziami zalecana jest prędkość 20÷30 m/s.

2015_10_19_8882_Klingspor_duenne_Trenn_016

Spośród wielu odmian obróbki ściernej narzędziami nasypowymi jedną z najpowszechniej stosowaną jest obróbka ściernicami listkowymi. Są to narzędzia bardzo elastyczne i z tego powodu doskonale nadają się zarówno do obróbki przedmiotów o prostych jak i bardziej złożonych kształtach. Ważną zaletą stosowania ściernic listkowych jest ich bezudarowa praca, łatwe dostosowanie się kształtu ściernicy do wielkości naroży wewnętrznych i zewnętrznych, szeroki zakres rozmiarów tarcz i możliwość wyboru dowolnej granulacji ziaren w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Warto tu wspomnieć, że wiele operacji szlifierskich na elementach ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej można wykonać za pomocą włókniny ściernej. Narzędzia z włókniny najlepszą wydajność osiągają przy prędkości skrawania zbliżonej do podanej na etykiecie ściernicy.

mr_fsr618

Firma KLINGSPOR produkuje bardzo szeroką gamę wyrobów ściernych nasypowych przeznaczonych do obróbki stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Warto poznać kilka charakterystycznych produktów. Krążek fibrowy CS 570 ze spoiwem „Multi” i mocnym podłożem charakteryzuje się bardzo długim okresem użytkowania. Nadaje się szczególnie do przemysłowej obróbki stali szlachetnej, budowy zbiorników, jak również do szlifowania płaskich powierzchni. Jest produkowany w zakresie średnic od 100 do 180 mm, z ziarnem ściernym z elektrokorundu cyrkonowego w szerokim zakresie granulacji: od 36 do 120.
Jest też ściernica listkowa trzpieniowa z miękkiej włókniny szlifierskiej NFS 600, która idealnie dopasowuje się do kształtu obrabianego przedmiotu. Podczas pracy daje stałą jakość szlifu aż do całkowitego zużycia ściernicy. Jest produkowana w zakresie średnic od 50 do 80 mm i o różnych wysokościach. Główny obszar zastosowania to obróbka uszlachetniająca powierzchni, przemysłowa i rzemieślnicza obróbka stali szlachetnej.
Ściernica listkowa wachlarzowa FSR 618 z ziarnem elektrokorundu umożliwia bardzo dokładną obróbkę w trudno dostępnych miejscach. Produkowana jest w średnicy 165 mm i granulacjach 40–220. Przeznaczona jest do obróbki szczelin, rowków, wpustów i wyżłobień przy przemysłowej i rzemieślniczej obróbce stali nierdzewnej.

KLINGSPOR_FS966_ 01

Podstawa ściernicy listkowej talerzowej SMT 624 wykonana jest z włókna szklanego i ma kształt wypukły. Ziarno ścierne z elektrokorundu cyrkonowego spojono żywicą syntetyczną. Narzędzie ma uniwersalne zastosowanie w przemysłowej i rzemieślniczej obróbce stali szlachetnej.

2015_11_17_8882_Klingspor_1mm_Trenn_135(1)

Z szerokiej palety tarcz firmy Klingspor tarcze do cięcia INOX typu A 46 TZ Special i INOX A 60 TZ Special są narzędziami bardzo wydajnymi, o dużej agresywności. Charakteryzują się niewielką grubością

(1,6 lub 1,9 mm – 46 TZ, i 1mm – A 60 TZ) i szerokim zakresem średnic (od 100 do 230 mm – A 46 TZ i od 115 do 125 mm – A 60 TZ). Główny obszar zastosowań to cięcie cienkich blach, profili i rur. Podczas pracy tymi tarczami występują tylko niewielkie straty materiału, nie tworzą się duże zadziory (graty), a podczas cięcia wymagany jest tylko niewielki nacisk.

JanKrzos
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments