SZLIFOWANIE MATERIAŁÓW DREWNIANYCH (CZĘŚĆ V): SZLIFIERKA ROTACYJNA FESTOOL RAS 180 E

W 5. odcinku naszego cyklu o szlifowaniu materiałów drewnianych kontynuujemy temat efektywnej zgrubnej obróbki szlifierskiej. Opowiemy więc o szlifierce rotacyjnej Festool RAS 180 E.

Fot. 1. Szlifierka rotacyjna Festool RAS 180 E

W szlifowaniu zgrubnym materiałów drewnianych, w tym także lakierowanych, stosuje się ścierne materiały nasypowe (krążki lub taśmy) o granulacjach P24 lub P80, a także elektronarzędzia zapewniające wysoką wydajność tej operacji. Niewątpliwie, największą efektywność jej wykonywania zapewniają szlifierki rotacyjne, gdyż szybko obracający się talerz szlifierski zapewnia bardzo intensywne usuwanie naddatków

materiałowych, lakierów lub farb. Festool obecnie jako jedyny producent elektronarzędzi profesjonalnych wytwarza szlifierkę rotacyjną. Jest to sprawdzony na rynku model RAS 180 E (fot. 1.) Wyposażony jest w silnik komutatorowy na 1-fazowy prąd zmienny o napięciu 230 V. Jednostka napędowa ma moc nominalną 1500 W i napędza talerz szlifierski o średnicy 180 mm. Szlifierka Festool RAS 180 E przeznaczona więc jest do obróbki dużych powierzchni. Pracą jej steruje nowoczesna elektronika MMC mająca funkcje: bezstopniowej regulacji prędkości obrotowej (fot. 2.), stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem oraz łagodnego rozruchu silnika, który wydłuża żywotność przekładni zębatej i łożysk. Jak wiadomo, bezstopniowa regulacja prędkości obrotowej umożliwia dobranie optymalnej prędkości szlifowania i uniknięcie przegrzania lub przypalenia wrażliwych powierzchni. Kolejnymi funkcjami elektroniki MMC są zabezpieczenia silnika szlifierki przed uszkodzeniami spowodowanymi przeciążeniem lub przegrzaniem uzwojeń. W przypadku wystąpienia przeciążenia lub zbyt wysokiej temperatury uzwojeń jednostka napędowa maszyny zostaje wyłączona – możliwa jest tylko praca z niewielkimi obrotami w celu szybszego schłodzenia narzędzia.

Fot. 2. Pokrętło regulacji obrotów


Omawiana szlifierka Festool RAS 180 wyposażona jest w dwie diody – zieloną i czerwoną – zlokalizowane po dwóch stronach pokrętła regulacji obrotów (fot. 3.). Jeśli świeci dioda zielona, oznacza to, że szlifierka pracuje normalnie. Natomiast jeżeli czerwona, jej silnik jest w ok. 70% przeciążony. Gdy przeciążenie to trwa dłuższy czas, urządzenie zostanie wyłączone przez wspomniane elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem lub nadmiernym wzrostem temperatury uzwojeń silnika. Diody też mogą migać naprzemiennie. Ten komunikat oznacza, że szczotki węglowe zużyte są do minimum i pozostały czas ich pracy wynosi maks. 10 godzin. W takim przypadku trzeba udać się do serwisu na ich wymianę. Aby móc dalej korzystać ze wskaźnika diodowego informującego o nadmiernym zużyciu szczotek, należy je wymienić na oryginalne szczotki węglowe. Nadmieniamy, że są one wyposażone w bezpiecznik, który w przypadku zużycia ich do minimalnej dopuszczalnej długości powoduje przerwanie dopływu prądu i wyłączenie urządzenia.

Fot. 3. Diody LED informujące o stanie szlifierki


Analizowana szlifierka rotacyjna Festool RAS 180 E ma w blokadę wrzeciona (fot. 4.) znajdującą się na górze w głowicy przekładni. Dzięki temu możliwa jest szybka wymiana talerzy szlifierskich. W większości wypadków podczas niej wystarczy poluzować je ręcznie, obracając w lewo. W przypadku, gdy nie jest on możliwe na skutek zbyt mocnego zamocowania talerza, należy użyć klucza znajdującego się na wyposażeniu szlifierki. Co ważne, na wrzecionie szlifierki wykonano standardowy gwint M14 przeznaczony do montowania osprzętu. Mocuje się na nim trzy rodzaje talerzy szlifierskich umożliwiających w zależności od potrzeb stosowanie różnych materiałów ściernych. Talerz szlifierski Stickfix (STF D 180) stosujemy do papieru ściernego, zaś Fiberfix i Elastik D 180 (mocowany nakrętką do wrzeciona) – do szlifowania elementów metalowych fibrowymi krążkami ściernymi. Zastosowane w nakręcanym na wrzeciono talerzu Stickfix połączenie „na rzepy” umożliwia szybką i sprawną wymianę materiałów ściernych. W przypadku talerzy Fiberfix (nakręcany na wrzeciono) i Elastik D 180 krążki fibrowe mocuje się nakrętką.
W analizowanej

szlifierce rotacyjnej Festool RAS 180 E zastosowano także system odsysania pyłów. Duża szybkość zbierania materiału powoduje bowiem powstawanie dużych ilości szkodliwego pyłu. System odsysania urobku składa się ze specjalnej ruchomej osłony, której pozycję zmienia się przez pokręcanie rękojeścią dodatkową (fot. 5a i 5b), wieńca szczotkowego zwiększającego efektywność usuwania pyłów (fot. 6.) oraz z króćca do węża odkurzacza zintegrowanego z obudową maszyny (fot. 7.). Do działania systemu odsysania pyłów konieczne jest więc podłączenie szlifierki rotacyjnej Festool RAS 180 E do odkurzacza przemysłowego. W jej wypadku najlepszym rozwiązaniem zapewniającym maksymalną skuteczność usuwania pyłu jest zastosowanie odkurzaczy przemysłowych Festool, np. modeli Festool CLEANTEC CTM 26, CLEANTEC CTM 36 czy CLEANTEC CTM 48.

Fot. 4. Przycisk blokady wrzeciona


Jak już informowaliśmy, szlifierka rotacyjna Festool RAS 180 E przeznaczona jest wyłącznie do szlifowania zgrubnego materiałów drewnianych, usuwania z nich farb i lakierów. Doskonale sprawdza się w obróbce dużych powierzchni drewnianych, np. ścian domów drewnianych czy renowacji parkietów (fot. 8.), gdyż umożliwia pracę krążkami o średnicy 180 mm. Zapewnia przy tym bardzo dużą wydajność szlifowania zgrubnego drewna (fot. 9.), znacznie większą niż szlifierki mimośrodowe. Dzięki regulacji obrotów i ich prawidłowemu dobraniu podczas pracy nią nie dochodzi do przypalenia powierzchni drewnianych. Nadmieniamy, że szlifierka rotacyjna Festool RAS 180 E może być też stosowana do szlifowania zgrubnego powierzchni metalowych, usuwania rdzy czy zabielania (druga grupa aplikacji omawianej szlifierki, fot. 10). Firma Festool oferuje do niej krążki ścierne Saphir o granulacji od P24 do P80 oraz Rubin 2 od P40 do 180. Szlifierka rotacyjna Festool RAS 180 E objęta jest programem gwarancyjnym all-inclusive, w tym bezpłatną kompleksową naprawą w pierwszych trzech latach jej eksploatacji. W następnym odcinku „Festool radzi” będziemy kontynuowali temat szlifowania zgrubnego drewna i opowiemy o szlifierkach mimośrodowych oraz taśmowych.

Fot. 5. Ruchoma osłona talerza

Dane techniczne szlifierki RAS 180 E

Pobór mocy1500 W
Prędkość obrotowa800-4000 obr./min
Średnica talerza szlifierskiego180 mm
Gwint przyłączeniowy na wrzecionieM 14
Średnica przyłącza do odsysania pyłu27 mm
Ciężar3,6 kg
Fot. 6. Wieniec szczotkowy zwiększający efektywność usuwania pyłów
Fot. 7. Króciec do węża odkurzacza
Fot. 8. Renowacja parkietu za pomocą szlifierki rotacyjnej Festool RAS 180 E
Fot. 9. Szlifierka rotacyjna Festool RAS 180 E zapewnia dużą wydajność szlifowania zgrubnego materiałów drewnianych
Fot. 10. Usuwanie rdzy z powierzchni metalowych za pomocą szlifierki rotacyjnej Festool RAS 180 E
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments