SZLIFOWANIE MATERIAŁÓW DREWNIANYCH (CZĘŚĆ III): AKUMULATOROWA SZLIFIERKA KRAWĘDZIOWA FESTOOL ES-ETSC 125

Fot. 1. Akumulatorowa szlifierka krawędziowa ES-ETSC 125 w kompletacji 3,1 I-Set

W 3. odcinku naszego cyklu o szlifowaniu materiałów drewnianych zajmiemy się dokładną obróbką krawędzi. Doskonałą okazją do tego jest wprowadzenie na polski rynek we wrześniu br. przez Festool szlifierek krawędziowych ES-ETSC 125/ES-ETS 125.

O szlifowaniu krawędzi opowiemy, korzystając z przykładu akumulatorowej szlifierki krawędziowej Festool ES-ETSC 125 (fot. 1.). Jest to bezprzewodowa szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 Li wyposażona w prowadnicę precyzyjną do szlifowania krawędzi oznaczoną jako

AH-ES-ETS/ETSC (fot. 2.). Montuje się ją też na bliźniaczej przewodowej szlifierce mimośrodowej Festool ETS 125. Montaż prowadnicy polega na prawidłowym jej usytuowaniu na obudowie wymienionych szlifierek, co ułatwiają wpusty profilowe wykonane w ich obudowach, i na zamocowaniu jej dwoma śrubami, tak jak pokazują fot. 2., 3., 4., i 5.
Ponieważ akumulatorową szlifierkę mimośrodową Festool ETSC 125 Li omówiliśmy szeroko w pierwszym odcinku cyklu, który znaleźć można na https://portalnarzedzi.pl/porady/szlifowanie-materialow-drewnianych-czesc-i-akumulatorowa-szlifierka-mimosrodowa-festool-etsc-125-li/, przypomnimy tylko podstawowe jej cechy, które w 100% dziedziczy doposażony w prowadnicę AH-ES-ETS/ETSC model Festool ES-ETSC 125. Zasilany jest z kompaktowych akumulatorów litowo-jonowych 18 V Bluetooth® Ergo 3,1 Ah lub 18 V Ergo 3,1 Ah (fot. 6.) lub opcjonalnie przewodowo za pośrednictwem adaptera sieciowego plug it. Wyposażono go w energooszczędny oraz wysoko sprawny silnik bezszczotkowy EC-TEC oraz przekładnię mimośrodową o amplitudzie 2 mm (tzw. mimośrodowość). Działaniem urządzenia steruje zaawansowana elektronika. Ma 5 funkcji: łagodny rozruch bez szarpnięć, zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem temperatury silnika, antyprzeciążeniowa ochrona akumulatora, stabilizacja obrotów zapewniająca stałą prędkość szlifowania i 6-stopniowa regulacja obrotów we wspomnianym zakresie 6000-10000 min-1. Ustawia się je pokrętłem pokazanym na fot. 7.

Fot. 2. Prawidłowe ustawienie prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC do montażu na szlifierce Festool ETSC 125 Li

Szlifierka krawędziowa Festool ES-ETSC 125, tak jak ETSC 125 Li, wyposażona jest w okrągły talerz szlifierski o średnicy 125 mm. Krążki ścierne montuje się w nim wygodnie i szybko za pomocą rzepów (system StickFix, fot. 8.). Bardzo ważnym elementem szlifierki jest układ odsysania pyłu. Jej użytkownik ma do wyboru 2 jego konfiguracje, a mianowicie do urządzenia może podłączyć pojemnik na pył z bardzo trwałej tkaniny poliestrowej (longlife, fot. 9.) lub wąż odkurzacza przemysłowego o średnicy 27 mm (fot. 10.). Gdy zastosuje do zasilania szlifierki akumulator z funkcją Bluetooth® (Bluetooth® Ergo 3,1 Ah), może nią włączać i wyłączać zdalnie dzięki odkurzaczom Festool, które wyposażone są w tę technologię bezprzewodową.

 

Fot. 3. i 4. Prawidłowy i dokładny montaż prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC umożliwiają profilowe wpusty wykonane na obudowie szlifierki mimośrodowej Festool ETSC 125 Li

Fot. 5. Montaż prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC kończymy wkręceniem śrub łączących ją z opaską mocującą.

\Do funkcji modelu ETSC 125 Li szlifierka krawędziowa Festool ES-ETSC 125 dodaje kolejne możliwości, istotne z punktu widzenia profesjonalnych użytkowników tego typu elektronarzędzi. Można nią obrabiać krawędzie proste o szerokości od 5 do 60 mm: zaokrąglone, wypukłe oraz skośne od 43° do 92° i oczywiście prostopadłe. Ich pokrycie może być praktycznie dowolne – mogą to więc być krawędzie lakierowane, malowane, z surowego drewna, szpachlowane itd. Dokładne dostosowanie szlifierki Festool ES-ETSC 125 do

obrabianej powierzchni umożliwia regulacja kąta szlifowania. W tym celu luzujemy śrubę blokującą (fot. 11.) i przykładamy szlifierkę do obrabianej krawędzi. W ten sposób odwzorujemy jej kąt nachylenia (fot. 12). Możemy też ustawić wybrany skos, korzystając z podziałki na uchwycie, gdzie są wyznaczone najbardziej popularne kąty: 45°, 60°, 75° i 90° (fot. 13.). Dokonane ustawienie blokujemy śrubą pokazaną na fot. 11.

Fot. 6. Szlifierka krawędziowa Festool ES-ETSC 125 zasilana jest kompaktowymi akumulatorami litowo-jonowymi 18 V Bluetooth® Ergo 3,1 Ah lub 18 V Ergo 3,1 Ah

Fot. 7. Pokrętło regulacji obrotów silnika

Szlifierka krawędziowa Festool ES-ETSC oferuje użytkownikom dwa tryby pracy: hard i soft. Ustawia się je dociskiem śruby pokazanym na fot. 14. i 15. W trybie hard krawędź jest obrabiana zgodnie z ustawionym kątem. Natomiast tryb soft umożliwia dokładne dopasowanie stopy szlifierki do obrabianej powierzchni i przez to nie dochodzi podczas szlifowania do uszkodzenia lakieru lub wypełniacza.
Prezentowana szlifierka wyposażona jest też w wymienne stopy ślizgowe dwóch rodzajów (fot. 16.): z powierzchnią z tworzywa sztucznego (LAS-H-ES) i z welurową podkładką, zwaną w instrukcji paskiem, mocowanym na rzepy (LAS-W-ES, fot. 17.). Podkładka ta jest też wymienna. Stopę z welurową podkładką stosuje się do szlifowania delikatnych powierzchni, np. lakierowanych, aby nie dopuścić do ich zarysowania; zaś wykonaną z tworzywa – do powierzchni szorstkich czy chropowatych. Stopy wymienia się łatwo dzięki wygodnym w obsłudze ich blokadom (fot. 18.), wpustom pozycjonującym (fot. 19.) oraz znacznikom kreskowym wykonanym na bokach ich i prowadnicy (fot. 20.). Znaczniki te umożliwiają prawidłowe ustawienie stopy w pozycji odsuniętej (fot. 21.) umożliwiającej łatwą wymianę krążków ściernych i roboczej (fot. 22.) stosowanej podczas szlifowania.

Fot. 8. Mocowanie krążków ściernych na rzep

Fot. 9. Szlifierka krawędziowa Festool ES-ETSC 125 z zamocowanym pojemnikiem na pył

Jak łatwo zauważyć, akumulatorową szlifierką krawędziową Festool ES-ETSC 125 można wykonywać szlifowanie zgrubne, międzyoperacyjne i wykańczające krawędzi z drewna twardego i miękkiego, elementów fornirowanych, szpachlowanych czy lakierowanych (fot. 23., 24. i 25.). Przypominamy, że do swoich szlifierek mimośrodowych, w tym do modelu ES-ETSC 125, Festool oferuje szeroką gamę materiałów ściernych granat o granulacji P40-P1500.
Omawiana szlifierka krawędziowa, tak jak wszystkie elektronarzędzia Festool, jest przykładem urządzenia o najwyższej jakości pod względem zaawansowania technologicznego, ergonomii, dokładności szlifowania, jak też efektywności pracy oraz żywotności. Niemiecki producent objął ją razem z akumulatorami zasilającymi i ładowarką 3-letnim pakietem gwarancyjnym all-inclusive. W następnym odcinku naszego cyklu opowiemy o kolejnych urządzeniach Festool przeznaczonych do szlifowania materiałów drewnianych.

Fot. 11. Aby ustawić kąt szlifowania, najpierw luzujemy śrubę blokującąpins (współpraca Kamil Parada, Festool)

Fot. 12. Odwzorowanie skosu krawędzi

Fot. 13. Podziałka kątowa ułatwiająca dokładne ustawienie skosu szlifowania

Fot. 14. Ustawienie trybu hard

Fot. 15. Ustawienie trybu pracy  soft

Fot. 16. Stopy ślizgowe: LAS-H-ES (po lewej) z powierzchnią z tworzywa sztucznego i LAS-W-ES z welurową podkładką zwaną też paskiem

Fot. 18. Wymianę stóp ułatwia wygodna w obsłudze   blokada

Fot. 19. Wpusty pozycjonujące ułatwiają, przesuwanie, wsuwanie i wysuwanie stóp w  prowadnicy

Fot. 20. Znaczniki kreskowe wykonane na bokach stóp i  prowadnicy

Fot. 21. Wyznaczona znacznikami kreskowymi pozycja odsunięta stopy umożliwiająca łatwą wymianę krążków  ściernych

Fot. 22. Wyznaczona znacznikami kreskowymi pozycja robocza stopy stosowana podczas  szlifowania

Fot. 23. Szlifowanie krawędzi z drewna  miękkiego

Fot. 24. Szlifowanie krawędzi  lakierowanej

Fot. 25. Szlifowanie krawędzi z drewna twardego

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments