Szlifierki stołowe Bosch GBG 6/8 Professional
Szlifierki Bosch GBG 6/8 Professional są doskonale zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem pyłu, który powstaje podczas szlifowania. I tak, obudowa silnika wykonana jest z metalu, a osłony obustronnych wrzecion maszyny są łączone z obudową z
wykorzystaniem uszczelek. Tak samo rzecz się ma z ułożyskowaniem – solidne uszczelnienie zapobiega jego szybkiemu zużywaniu się.Ważne, aby w małym warsztacie ślusarskim wszystkie używane elektronarzędzia były ciche. Niewielkie pomieszczenia potęgują hałas, który jest głównym źródłem chorób narządów słuchu. Dlatego w szlifierkach stołowych Bosch GBG 6/8 Professional zastosowano nowoczesne silniki bezszczotkowe o mocach odpowiednio 350 i 600 W. Są to praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne motory, które charakteryzują się dużo wyższą wydajnością niż tradycyjne silniki i wręcz bezgłośną pracą. Na kulturę pracy szlifierek ma także wpływ zamocowanie obu tarcz bezpośrednio na wale wirnika. Brak przekładni to redukcja głośności narzędzia, a zastosowanie łożysk kulkowych pozwoliło zminimalizować straty energii wynikające z tarcia poszczególnych elementów. W obu szlifierkach silniki zapewniają taką samą maksymalną prędkość obrotową 2900 obr./min.
Model Bosch GBG 6 Professional przystosowany jest do obsługi tarcz o średnicy 150 mm i grubości 20 mm, z otworem o średnicy 20 mm. Z kolei wersja GBG 8 korzysta z tarcz o średnicy 200 mm o grubości 25 mm i z otworem o średnicy 32 mm. Do tradycyjnego szlifowania stosuje sie przeważnie zwykłe tarcze kamionkowe – z jednej strony miękką do szlifowania twardych materiałów, a z drugiej twardą do obróbki materiałów miękkich. W ofercie firmy Bosch jest także specjalna tarcza z węglika krzemu do szlifowania wierteł ze spiekanymi węglikami.
Choć prezentowane narzędzia są bezpiecznymi elektronarzędziami, to jednak niemiecki producent zadbał maksymalnie o ochronę użytkowników szlifierek stołowych Bosch GBG 6/8 Professional. Obie wirujące tarcze schowane są pod solidnymi i dużymi osłonami z metalu. W ten sposób nie tylko zabezpieczają użytkowników przed przypadkowym zranieniem i iskrami. Duże, regulowane ekrany zabezpieczają z kolei przed odpryskami, a podstawy pomagają stabilnie ustawić obrabiane elementy. Włączniki główne szlifierek schowane są pod osłonami z elastycznego plastiku, co uniemożliwiają przedostawanie się do ich wnętrza drobin pyłu, a tym samym zabezpiecza maszyny przed powstawaniem zwarć elektrycznych.
Szlifierki Bosch, mimo swoich niewielkich gabarytów, są dość ciężkie. 10 czy 16 kg to całkiem sporo. Ale to także zaleta, ponieważ duża masa zapewnia stabilność maszynie, która nawet bez przykręcania do warsztatu nie wędruje po nim w trakcie szlifowania (to także zasługa gumowych podkładek podstawy). Jednakże warto szlifierki przytwierdzić do jakiegoś nieruchomego i stabilnego stołu warsztatowego. Do tego celu służą otwory technologiczne w stopachmaszyn.