Szlifierki kątowe Bosch serii PROtection GWS 9, 12, 15 P Professional

Firma Bosch wraz z nadejściem wiosny wprowadza powiew świeżości do swojej oferty małych szlifierek kątowych. Tym razem portfolio uzupełnią małe modele wyposażone w czuwakowe włączniki zasilania dedykowane głównie dużym firmom o wysokich wymaganiach dotyczących przepisów BHP.

 

 

 

Nowa seria szlifierek Bosch GWS obejmuje 3 modele – GWS 9, 12 i 15. Wszystkie należą do serii PROtection, czyli maszyn o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa pracy (litera P w nazwie). Chodzi tutaj głównie o zastosowanie w nich specjalnych włączników zasilania. W klasycznych szlifierkach kątowych

maszynę można uruchomić, a włącznik zablokować do pracy ciągłej. Czuwakowy włącznik nie ma blokady, więc żeby maszyna pracowała, operator musi cały czas wciskać przycisk. To rozwiązanie (zwane w jęz. ang. deadman switch) ma ustrzec zarówno pracowników przed obrażeniami, jak i obrabiany materiał przed zniszczeniem w momencie utraty kontroli nad działającym elektronarzędziem, np. w sytuacji, w której operator szlifierki zasłabnie, upadnie lub upuści pracujące narzędzie. Jeśli sprzęt nie posiadałby odpowiedniego zabezpieczenia, wirująca ściernica mogłaby zranić człowieka, uszkodzić materiał lub spowodować pożar, jeśli czynności odbywają się w miejscu, gdzie znajdują się materiały łatwopalne.
Wymóg włącznika czuwakowego jest często stosowany w dużych zakładach produkcyjnych, firmach budowlanych, przedsiębiorstwach zatrudniających wielu pracowników. W takich firmach wymogi BHP mają pierwszorzędne znaczenie i często stosuje się własne, obostrzone przepisy zakładowe oraz kontrole wewnętrznych inspektorów BHP.
Żeby praca takim narzędziem była wygodna, konstruktorzy opracowali odpowiednio duży włącznik. Przycisk jest umieszczony na całej długości obudowy szlifierki. Maszynę można więc trzymać z tyłu, pośrodku i z przodu. Warto też podkreślić, że czuwak jest zabezpieczony przed przypadkowym wciśnięciem i uruchomieniem szlifierki. Żeby włącznik zasilania zadziałał, trzeba najpierw odciągnąć do tyłu zintegrowaną w nim małą dźwignię zabezpieczającą.
Nowe szlifierki kątowe Bosch PROtection oferowane są z różnymi silnikami i w różnych konfiguracjach, jeśli chodzi o wyposażenie elektroniczne. I tak do wyboru będą modele z silnikami 900 W (9-115 – tarcza 115 mm), 1200 W (12-125 – 125 mm) i 1500 W (15-125 – 125 mm).
Szlifierki najmocniejsze, czyli modele 12 i 15, są dużo bardziej zaawansowane technologicznie od modelu 9. Zastosowano w nich wiele rozwiązań elektronicznych i mechanicznych, które podnoszą wydajność i bezpieczeństwo pracy. Jest chociażby elektroniczne sprzęgło KickBack Stop, które wyłącza narzędzie w chwili zakleszczenia się tarczy poprzez odcięcie dopływu prądu do urządzenia. Rozwiązanie wykorzystuje mikroprocesor, który zatrzymuje narzędzie w momencie wykrycia nagłego zmniejszenia obrotów i w ten sposób eliminuje ryzyko „odbicia” szlifierki od obrabianego materiału czy rozerwania ściernicy.
Miękki start zapewnia łagodny rozruch maszyny, a więc bez „kopnięcia” w dłonie. Zabezpiecza on również instalację zasilającą przed przeciążeniami. System Constant Electronic odpowiada z kolei za stabilizację obrotów pod zmiennym obciążeniem. Nawet szlifierka mocno dociśnięta do ciętego lub szlifowanego elementu pracuje dzięki temu rozwiązaniu z maksymalną wydajnością. I na koniec mamy jeszcze system Restart Protection, który zapobiega samoistnemu włączeniu się maszyny po nagłym zaniku napięcia w sieci zasilającej. Dodatkowo w modelu oznaczonym symbolem „CIEP” znajdziemy płynną regulację prędkości obrotowej za pomocą pokrętła. Wersja ta jest przeznaczona dla specjalistów zajmujących się obróbką „trudnych” materiałów (kamień, stal nierdzewna).
Za pełną ochronę zdrowia operatora w nowych szlifierek Bosch  PROtection odpowiadają jeszcze dwa bardzo ważne elementy konstrukcyjne. Pierwszym jest oczywiście metalowa osłona tarczy. Spełnia ona wymogi bezpieczeństwa zawarte w normie EN 60745. Oznacza to, że w szlifierkach Bosch metalowe osłony mocowane są do głowicy na specjalnym kołnierzu z systemem zapadek, które uniemożliwiają obrócenie osłony w momencie rozerwania się tarczy ściernej. Osłonę blokuje się w odpowiednim położeniu beznarzędziowo na prostej w obsłudze dźwigni.
Drugim ważnym elementem higieny pracy nowymi szlifierkami jest
system antywibracyjny Vibration Control. Jego głównym elementem jest antywibracyjna rękojeść boczna (tylko modele 12 i 15). Uchwyt wykonany z elastycznych połączeń i pokryty antypoślizgowym materiałem soft grip redukuje nawet 50% drgań przenoszonych na ciało operatora.
Reasumując, Bosch, projektując szlifierki serii
PROtection, zapewnił instytucjonalnym oraz profesjonalnym użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo pracy oraz spełnienie nawet wyśrubowanych wymogów BHP. Nowe maszyny odznaczają się zawansowaniem technicznym, ergonomią, wysoką efektywnością pracy i długą żywotnością.

 

 

 

Szlifierki kątowe Bosch serii PROtection GWS 9, 11, 12, 15 P Professional

Model

GWS 9-115 P/9-125 P

GWS 11-125 P

GWS 12-125 CIP/GWS 12-125 CIEP

GWS 15-125 CIP/GWS 15-125 CIEP

GWS 15-150 CIP

Moc (W)

900

1100

1200

1500

1500

Obroty luzem (min-1)

11.500

11.500

11.500/2800-11 500

11.500/2800-11 500

9300

Średnica ściernicy (mm)

115/125

125

125

125

150

Włącznik czuwakowy

+

+

+

+

+

Constant Electronic

+

+

+

+

Regulacja obrotów

-/+

-/+

KickBack Stop

+

+

+

+

Miękki start

+

+

+

+

Restart protection

+

+

+

+

Rękojeść Vibration Control

+

+

+

+

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments