Szlifierki do stali nierdzewnej z Metabo

Metabo KNSE 12-150 i BFE 9-90 to szlifierki do obróbki stali nierdzewnej. Obróbka INOX jest wysoce specjalistycznym zadaniem. Dlatego wymaga stosowania odpowiednio skonstruowanych narzędzi i maszyn.

Stal nierdzewna od dość dawna jest bardzo popularnym materiałem. Oprócz oczywistej właściwości, jaką jest odporność na korozję, stal nierdzewna jest bardzo estetyczna – wyprodukowane z niej elementy nie muszą być malowane ani lakierowane. Nie ma jednak róży bez kolców. Żeby materiał ten rzeczywiście nie ulegał korozji i wyglądał estetycznie, musi być poddawany właściwej obróbce – trzeba używać zarówno odpowiednich elektronarzędzi, jak i przeznaczonych do tego celu ściernic. Nawet drobne nierówności powierzchni mogą stać się zalążkami korozji. Nieodpowiednio

wykończona powierzchnia (zbyt szorstka, ze szczelinami) będzie zatrzymywała osady i zabrudzenia. Nieusunięte po procesie spawania cząstki żelaza mogą się stać również ogniskiem korozji.
Stal nierdzewna może podlegać trzem rodzajom obróbki ściernej – szlifowaniu, polerowaniu i szczotkowaniu. Obróbka ścierna stali nierdzewnych wymaga znajomości i przestrzegania rygoru technologicznego. Chodzi tutaj głównie o umiejętny dobór materiałów ściernych i elektronarzędzi, które nie będą niszczyły podczas obróbki tego materiału. Obrabianą powierzchnię należy utrzymywać w jak najniższej temperaturze. Zbyt duży nacisk czy zwiększenie prędkości obrotowej szlifierki mogą spowodować przegrzanie materiału i w konsekwencji doprowadzić do powstania się nieestetycznych przebarwień i odkształceń.


Konieczność wykorzystywania przy obróbce ściernej specjalistycznych elektronarzędzi wynika również z faktu potrzeby uzyskania doskonałego efektu estetycznego. Wszystkie spoiny powstające w procesie spawania muszą być wyszlifowane i wypolerowane. Często łączenia elementów są trudno dostępne i ich obróbka tradycyjnymi szlifierkami jest niemożliwa.
M.in. z wyżej wymienionych przyczyn Metabo oferuje specjalistom zajmującym się produkcją elementów ze stali nierdzewnej dwie specjalistyczne szlifierki skonstruowane na bazie małych szlifierek kątowych. Pierwsza – model KNSE 12-150 – to elektronarzędzie przeznaczone do obróbki spoin pachwinowych. Jej charakterystyczną cechą jest wydłużone ramię zakończone wrzecionem, na które nakręca się tarczę szlifierską o średnicy 150 mm z włókniny. Płaskie i smukłe ramię pozwala dotrzeć do trudno dostępnych spoin, w miejsca, gdzie nie można operować tradycyjną szlifierką kątową bądź innym narzędziem szlifierskim. Tarcza szlifierska w dużej części schowana jest pod osłoną, która chroni operatora przed odpryskami. Osłonę przestawia się ręką bez używania dodatkowych narzędzi.
Druga szlifierka Metabo – model BFE 9-90 – zwana jest również elektrycznym pilnikiem taśmowym. W urządzeniu tym na wrzeciono szlifierki zamocowano specjalną prowadnicę, na której mocuje się taśmy szlifierskie. Czynność tę wykonuje się również bez dodatkowych narzędzi, a sprowadza się ona do właściwego ułożenia osprzętu (prostoliniowego) i napięcia go za pomocą pokrętła. Ważne jest też to, że ramię można ustawiać na wrzecionie szlifierki w trzech pozycjach co 90°. Na prowadnicy można zamocować taśmy o szerokościach 6-19 mm (długość 457 mm). Szlifierka ta przeznaczona jest do obróbki najbardziej niedostępnych miejsc. Wąska prowadnica pozwala dotrzeć ze ściernicą w miejsca całkowicie niedostępne nawet dla modelu KNSE 12-150.


Obie elektronarzędzia Metabo sprzedawane są w zestawach z odpowiednimi do obróbki stali nierdzewnej ściernicami. Szlifierce KNSE 12-150 towarzyszy 6 okrągłych ściernic (150 mm) z włókna o różnej „agresywności” oraz ręczny pilnik do profilowania z 25 wymiennymi pasami ściernymi. Z kolei ze szlifierką BFE 9-90 otrzymamy aż 58 taśm szlifierskich (z korundu cyrkonowego). Obie maszyny dostarczane są w walizkach z blachy stalowej.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, szlifierki do stali nierdzewnej Metabo KNSE 12-150 i Metabo BFE 9-90 skonstruowane są na bazie szlifierek kątowych. W pierwszej maszynie zastosowano jednostkę napędową o mocy 1200 W, a w drugiej 900 W. Oba motory to trwałe i bardzo wydajne i wytrzymale na pył silniki Metabo Marathon. Znajdziemy w nich tutaj m.in. podwójną ochronę uzwojeń, nowoczesne wentylatory, które zapewniają efektywne chłodzenie i tym samym zwiększą sprawność silnika, oraz przekładnie główne schowane w obudowach z aluminiowego odlewu ciśnieniowego. Oba silniki są „sprzęgnięte” z pełnofalową elektroniką Vario-Tacho-Constamatic (VTC),

która stabilizuje prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem. Zastosowano w nich również układy miękkiego startu i funkcje regulacji prędkości obrotowej za pomocą pokrętła w tylnej części obudowy, co jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym szlifierki do obróbki stali nierdzewnej. Są także dwa zabezpieczenia – termiczne, chroniące szlifierki przed przeciążeniem, i przeciwuruchomieniowe, które chroni przed samoistnym uruchomieniem szlifierki, która została wcześniej wyłączona w wyniku zaniku napięcia w gniazdku zasilającym.

Autor: Marek Pudło, pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar