SZLIFIERKI DO POWIERZCHNI GIPSOWYCH DEDRA

Wszyscy, którzy chcą efektywnie, wydajnie oraz w zredukowanym do minimum zapyleniu szlifować gładzie gipsowe, stosują specjalistyczne szlifierki do gipsu wraz ze współpracującymi z nimi odkurzaczami. Nie dziwi więc fakt, że w ofercie firmy Dedra znajdziemy dużą gamę szlifierek do powierzchni gipsowych, jak też odkurzaczy warsztatowych. Korzystając z niej, możemy u jednego dostawcy skonfigurować optymalny dla siebie zestaw szlifujący. Przyjrzyjmy się więc jego rekomendacjom.

Ręczna szlifierka Dedra DED7764

Skonstruowano ją w oparciu o szlifierki pionowe. Urządzenie jest dobrze wyważone i dzięki temu można nim szlifować z równomiernym naciskiem, co – jak wiadomo – ułatwia uzyskanie wysokiej jakości gładzi gipsowych. Do trzymania szlifierki służą

rękojeść główna i uchwyt dodatkowy. Rękojeść główną, mieszczącą włącznik i jego blokadę, pokryto miękką wykładziną antypoślizgową. Uchwyt dodatkowy montuje się po prawej lub lewej stronie sprzętu. Zastosowano w nim w talerz szlifierski o średnicy 180 mm z rzepami do montowania krążków ściernych (średnica – 180 mm). W talerzu znajdują się otwory technologiczne służące do efektywnego usuwania pyłu z pola szlifowania. Potrzebne do tego podciśnienie wytwarza wydajny wentylator silnika. Pył jest zbierany do worka, który podłącza się za pomocą węża do króćca znajdującego się pod rękojeścią główną. Worek ma regulowany pasek służący podczas pracy do zawieszania na ramieniu. Do króćca można też podłączyć wąż odkurzacza przemysłowego i za pomocą niego usuwać pył podczas szlifowania. Siłę jego odsysania ze strefy obróbki reguluje się pokrętłem zaworu dopuszczającego dodatkowe powietrze, który znajduje się w górnej części osłony talerza. Na jej obwodzie zamontowano osłonę plastikową z rowkami, która zwiększa efektywność odsysania pyłu, przeciwdziałając jednocześnie jego wydostawaniu się poza osłonę główną. Podczas szlifowania w narożnikach przedni obwodowy odcinek osłony demontuje się, co przyspiesza i ułatwia pracę, gdyż eliminuje ręczną obróbkę. W szlifierce Dedra DED7764 zastosowano 1-fazowy, komutatorowy silnik o mocy 750 W i regulację obrotów w zakresie 1500–2700/min. Prezentowany sprzęt jest lekki i waży 2,3 kg oraz wyposażony jest w oświetlenie LED.

 

DED7764

Ręczna szlifierka Dedra DED7763

Jej konstrukcję oparto na szlifierce kątowej. Mamy więc rękojeść główną z włącznikiem i jego blokadą, jak również korpus mieszczący silnik oraz przekładnię kątową. Jednakże zamiast stalowej osłony i standardowego mocowania tarcz na gwint M14, jest specjalny talerz szlifierski lub trójkątna stopa przeznaczona do szlifowania w narożach. Talerz i stopę wymienia się szybko, wygodnie i beznarzędziowo, w tym celu należy zwolnić tylko przycisk blokady. Spód talerza i stopy pokrywa rzep, który służy do mocowania krążków ściernych o średnicy 225 mm lub arkuszy trójkątnych o boku 285 mm. W talerzu i stopie wykonano okrągłe kanały służące do odsysania pyłu podczas pracy. Talerz i stopę wraz z aktualnie wykorzystywanym krążkiem lub arkuszem ściernym okrywa szczelna plastikowa osłona z króćcem służącym do podłączenia odkurzacza. Na obwodzie osłony znajduje się wieniec szczotkowy, którego zadaniem jest niedopuszczanie do wydostawania się pyłu poza osłonę. Tę funkcję wspomaga sprężynowe mocowanie talerza lub stopy do obudowy kątowej przekładni szlifierki, które ułatwia dokładne dociśnięcie osłony i tym samym ściślejsze przyleganie jej wieńca szczotkowego do obrabianej powierzchni, co skutecznie zapobiega pyleniu podczas pracy.

ded7763

Szlifierkę Dedra DED7763 wyposażono w komutatorowy silnik o mocy 1010 W zasilany 1-fazowym prądem zmiennym 230 V. Zastosowano w niej regulację prędkości obrotowej w zakresie 1000-1950 min-1. Użytkownik może więc ustawić parametry pracy maszyny do każdego rodzaju zadania i swoich umiejętności. W szlifierce DED7763 znajdziemy ergonomicznie wyprofilowaną rękojeść główną z miękkimi okładzinami antypoślizgowymi i noskowy uchwyt dodatkowy. Urządzenie jest lekkie i waży zaledwie 3,1 kg co ułatwia szlifowanie nad głową.

 

 

Szlifierka na wysięgniku Dedra 7758

Takie maszyny potocznie nazywa się „żyrafami”. W przypadku modelu Dedra

7758 silnik zamontowano w głowicy szlifującej, co eliminuje z konstrukcji linkę napędową (tzw. wałek giętki), która często zużywa się i pęka. Długość wysięgnika prezentowanej szlifierki Dedra 7758 możemy beznarzędziowo regulować w zakresie 118–165 cm, stosując dodatkowy uchwyt. Dzięki temu możemy szlifować ściany pomieszczeń o wysokości 2,6 m bez konieczności korzystania z drabin czy rusztowań. Miejsca służące do trzymania urządzenia pokryto miękką wykładziną antypoślizgową, zwiększając tym samym wygodę i bezpieczeństwo operowania nim. Rękojeść szlifierki jest składana, co pozwala ją skrócić do ok. 60 cm. Ułatwia to transport i przechowywanie maszyny. W jej głowicy możemy mocować dwa rodzaje stóp szlifierskich: okrągłą o średnicy 225 mm i trójkątną o boku 285 mm. Papier ścierny (krążki lub arkusze) mocuje się do nich na rzep. Szlifierkę wyposażono w system szybkiej i beznarzędziowej wymiany stóp. W tym celu należy jedynie zwolnić przycisk blokady. Pozycję kątową stopy trójkątnej możemy optymalnie dostosować do wymagań operacyjnych. W tym celu należy zwolnić jej blokadę i obrócić stopę w wymagane położenie, a następnie zablokować ją. Głowica szlifująca z silnikiem zamocowana jest na przegubie kulowym, dzięki czemu można wygodnie manewrować maszyną zarówno podczas szlifowania ścian, jak i sufitów.

W szlifierce Dedra 7758 zastosowano silnik o mocy 710 W z elektronicznym systemem regulacji obrotów. Do ich ustawiania służy pokrętło znajdujące się w obudowie zespołu zasilającego zamontowanego na wysięgniku. Za pomocą przekładni mechanicznej obroty silnika przekazywane są talerzowi i stopie szlifierskiej. Przy tym talerz wprawiany jest w ruch obrotowy w zakresie 600–1500 obr./min, zaś stopa trójkątna – w oscylacyjny od 3000 do 6000 osc./min. Dzięki zastosowanej elektronice można optymalnie dobrać parametry pracy i wydajność maszyny do rodzaju szlifowanej powierzchni.

Prezentowany sprzęt wyposażono w wydajny system odpylania. Tworzą go cztery główne elementy: (2) osłona z wieńca z włosia, (2) otwory technologiczne w talerzu i stopie szlifującej oraz głowicy, jak też połączony z nimi (3) kanał znajdujący się wewnątrz wysięgnika zakończony (4) króćcem do podłączenia odkurzacza przemysłowego. W zestawie ze szlifierką dostarczany jest wąż elastyczny z przyłączem do odkurzacza wraz z adapterami, które umożliwiają podłączenie profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych dostępnych na rynku. Szlifierka Dedra 7758 oferowana jest w wygodnej w transporcie i wytrzymałej torbie transportowej, która bez problemu mieści urządzenie, wąż, dodatkową przedłużkę, adaptery do odkurzacza oraz papiery szlifierskie.

 

DED7758

Szlifierka na wysięgniku Dedra DED7743

Wyposażono ją również w silnik zamontowany w głowicy szlifującej, która z kolei zamocowana jest na przegubie kulowym. Dzięki temu można wygodnie manewrować maszyną zarówno podczas szlifowania ścian, jak i sufitów. Wysięgnik szlifierki ma regulowaną długość w zakresie 130–160 cm. Do jej ustawiania służy wygodny w obsłudze przycisk. Urządzenie jest lekkie, waży jedynie 3,3 kg. Jego rękojeść pokryto miękką wykładziną antypoślizgową, która zwiększa wygodę i bezpieczeństwo pracy. W szlifierce zastosowano okrągły talerz szlifierski o średnicy 225 mm. Krążki ścierne (średnica – 225 mm) mocuje się na nim na rzepy. Prezentowany sprzęt wyposażono w silnik o mocy 710 W z elektronicznym systemem regulacji obrotów w zakresie 0–1050 obr./min. Znajdziemy w nim też system odpylania o identycznej konstrukcji jak w

modelu Dedra 7758. Szlifierką możemy bezproblemowo szlifować narożniki, w tym celu należy zdemontować przednią część osłony talerza.

 

ded7743_a_01

 

Szlifierka na wysięgniku Pansam A142220

Jej silnik też zamocowano w głowicy szlifującej. Długość wysięgnika szlifierki Pansam A142220 możemy regulować od 110 do 170 cm. W celu jej ustawienia należy poluzować śrubę blokującą. W szlifierce zastosowano silnik o mocy 750 W z elektroniczną regulacją obrotów w zakresie 1000–2100 obr./min. Napędza on talerz szlifierski o średnicy 225 mm. Krążki ścierne (średnica – 225 mm) mocuje się w nim na rzep. Podobnie jak omówione szlifierki model Pansam A142220 wyposażono w system odpylania o analogicznej konstrukcji. Urządzenie waży 4,1 kg.

 

A142220

Odkurzacz Dedra DED6602

Zastosowano w nim w 1400-watowy silnik elektryczny zapewniający maksymalny przepływ powietrza wynoszący 40 l/s. Na panelu sterowania urządzenia mamy regulator siły ssania oraz gniazdo do podłączania elektronarzędzi o mocy 300–2000 W z automatyką włączania/wyłączania odkurzacza. Odkurzacz Dedra DED6602 wykonano z materiałów bardzo dobrej jakości. Mamy metalowy zbiornik ze stali nierdzewnej INOX i solidne tworzywa sztuczne, co na pewno pozytywnie wpływa na wysoką trwałość sprzętu. Jest też bogate wyposażenie: przewód ssący o długości 2,5 m, przedłużka teleskopowa, ssawki płaska i szczelinowa oraz koła do transportu.

W odkurzaczu zastosowano filtr wodny. Oznacza to, że powietrze wychodzące ze znajdującego się w pojemniku na odpady worka przechodzi przez wodę znajdującą się w środkowym segmencie odkurzacza, a następnie przez dodatkowy filtr z tkaniny wydostaje się na zewnątrz. Taki wodny system filtracji zapewnia niemal 100-procentową skuteczność usuwania zanieczyszczeń.

 

ded6602

Odkurzacz Pansam A063040

To odkurzacz warsztatowo-budowlany, który służy nie tylko do tradycyjnego sprzątania za pomocą rury i szczotki, ale i współpracuje z elektronarzędziami jako zewnętrzny system odpylający (maksymalna moc podłączonej maszyny – 2000 W). Odkurzacz doskonale sprawdza się we współpracy ze szlifierkami do powierzchni gipsowych, gdyż wyposażono go w otrząsacz filtra przeciwdziałający jego zatykaniu się bardzo drobnym pyłem gipsowym. Zastosowano w nim silnik o mocy 1600 W, który za pośrednictwem turbiny wytwarza podciśnienie 18 kPa. Pansam A063040 nie będzie miał więc żadnego problemu z wciąganiem wiórów czy pyłów szlifierskich.

Odkurzacz wyposażono w filtry materiałowy i typu HEPA. Zapobiega to wydmuchiwaniu przez odkurzacz powietrza z cząsteczkami kurzu, co jest szczególnie ważnie podczas obróbki gipsu. Pansam A063040 ma duży 30-litrowy zbiornik na odpady, który wykonany jest ze stali nierdzewnej (INOX). Odkurzacz przystosowano do zbierania nieczystości suchych i płynnych. Jest on standardowo wyposażony w elastyczny wąż ssący, stalową teleskopową rurę przedłużającą i ssawki: szczelinówkę, szeroką oraz do kurzu. Sprzęt daje się łatwo transportować dzięki dwóm parom kółek transportowych. Pansam A063040, jak na odkurzacz z tak dużym pojemnikiem stalowym, jest stosunkowo lekki. Jego masa netto (z pustym zbiornikiem) to zaledwie 7,8 kg.

Reasumując, Dedra to wiodący na rynku polskim dostawca specjalistycznych szlifierek do ścian i odkurzaczy, które wydajnie z nimi współpracują, posiadający jedną

z najszerszych ofert produktowych w tej gamie asortymentowej. Oferuje sprawdzone i nowoczesne rozwiązania, które wykorzystywane są przez szeroką rzeszę klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Korzystając z oferty firmy Dedra, możemy więc skonfigurować zestaw szlifujący na miarę swoich potrzeb, preferencji i wymagań oraz zasobności kieszeni.

 

A063040

opr. LP

Dane techniczne szlifierek do ścian Dedra DED7763, DED7764, DED7743, DED7758 i Pansam A142220

Rodzaj Model moc (W) Prędkość obrotowa (1/min) Średnica tarczy (mm) Długość (m) Waga (kg) Wyposażenie w zestawie Wyposażenie dodatkowe
Przewód elastyczny, długość (m) Papiery ścierne
Szlifierki ręczne DED7763 1010 1000-1950 225/285 b.d.* 3,1 b.d. 6 szt. okrągłych/6 szt. trójkątnych talerz trójkątny do szlifowania narożników, walizka
DED7764 750 1500-2700 180 b.d. 2,3 b.d. b.d. b.d.
Szlifierki wysięgnikowe A142220 750 1000-2100 225 1,1-1,7 4,1 4,5 6 szt. Uchwyt
DED7743 710 0-1050 225 1,3-1,6 3,3 4,5 6 szt. Torba
DED7758 710 600-1500 225/285 1,2-1,7 b.d. 4 6 szt. okrągłych/6 szt. trójkątnych talerz trójkątny do szlifowania narożników, torba transportowa
 * b.d. – brak danych

Dane techniczne odkurzaczy Dedra DED6602 i Pansam A063040

Model

DED6602

A063040

Moc znamionowa (W)

1400

1600

Wydatek przepływu powietrza (m3/h)

151,4

162

Prędkość przepływu powietrza

8 m/s

b.d.*

Siła ssąca

18 kPA

Filtr typu HEPA

n.d.

+

Filtr materiałowy

n.d.

+

Pojemnik na odpady

+

+

Pojemnik filtra wodnego

+

n.d.

Pojemność zbiornika na odpady (l)

20

30

Obciążenie gniazda elektronarzędzi

300-2000 W

do 2000 W

Waga (kg)

ok. 9,5

7,8

* b.d. – brak danych, ** n.d. – nie dotyczy

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar