SZLIFIERKA PRZEGUBOWA FESTOOL PLANEX LHS 2 225 – INNOWACJE PODNOSZĄCE STANDARD PRACY

Festool w swoim najnowszym produkcie, szlifierce przegubowej PLANEX LHS 2 225, zastosował innowacyjne technologie, aby maksymalnie zwiększyć jej poręczność, efektywność i jakość pracy. Jak to zrobił, opowiadamy w kolejnym odcinku „Festool radzi”.

Fot. 1. Kompletacja szlifierki przegubowej oznaczona jako PLANEX LHS 2 225 EQI-Plus

Konstrukcja głowicy szlifującej i napędu szlifierki przegubowej Festool PLANEX LHS 2 225

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 2 225 składa się z uchwytu LHS 2 225 EQI lub LHS 2 225 EQ, maksymalnie dwóch

profili przedłużających VL – LHS 2 225 i głowicy szlifującej KLHS 2 225 (fot. 1.). Jej omawianie zaczniemy od analizy konstrukcji ostatniego z wymienionych podzespołów. Niemiecki producent zastosował w urządzeniu głowicę z bezpośrednim napędem talerza szlifierskiego o średnicy 220 mm (fot. 2). Konstruując ją, maksymalnie zmniejszył jej ciężar i poprawił wyważenie przez zastosowanie silnika bezszczotkowego EC-TEC o mocy nominalnej 400 W. Wybór takiej jednostki napędowej był, jak domyślamy się, podyktowany m.in. jej wysoką sprawnością rzędu 80% i niewielkimi rozmiarami. Są one w przypadku szlifierki PLANEX LHS 2 225 co najmniej ok. 4 razy mniejsze od gabarytów komutatorowego silnika na 1-fazowy prąd zmienny o napięciu 230 V, zastosowanego w poprzednim modelu PLANEX LHS 225 EQ. Przy tym, co istotne, obie jednostki napędowe oferują bardzo zbliżony poziom mocy użytecznej, praktycznie taki sam. Kolejną ważną konsekwencją zastosowania silnika bezszczotkowego jest wyeliminowanie z konstrukcji dużej gabarytowo i stosunkowo ciężkiej przekładni kątowej. W nowym modelu Festool PLANEX LHS 2 225 zastąpiono ją kompaktową i lekką przekładnią mimośrodową napędzaną z obrotami 5000-8500/min. Suw szlifujący, czyli tzw. mimośrodowość tej przekładni, wynosi 4 mm i jest optymalnie dobrany do zadań wykonywanych szlifierkami przegubowymi do ścian. Dzięki zastosowaniu ruchu mimośrodowego talerza szlifierskiego o takiej charakterystyce uzyskujemy wyższej jakości powierzchnie niż obrotowymi szlifierkami przegubowymi i do tego unikamy nieestetycznych przeszlifowań.

Fot. 2. Głowica szlifierki przegubowej Festool PLANEX LHS 2 225

Pracą urządzenia steruje zaawansowany układ elektroniczny MMC (Multi-Material-Control). Jego funkcje to: łagodny rozruch, regulowana (fot. 5.) i stabilizowana prędkość obrotowa oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem monitorujące temperaturę napędu. Ostatnia z funkcji wyłącza urządzenie w przypadku przeciążenia prądowego oraz zbyt mocnego jego rozgrzania. Do płynnego ustawiania prędkości obrotowej służy pokrętło znajdujące się w dolnej części sprzętu blisko uchwytu „T”.
Zmniejszenie rozmiarów napędu przy zachowaniu jego wysokiej efektywności pracy otworzyło kolejne możliwości poprawienia parametrów pracy głowicy szlifującej. Jednym z najważniejszych z nich, jak wiadomo, jest zakres ruchu przegubu mocującego głowicę do wysięgnika. Został on wydatnie zwiększony i dzięki temu talerz szlifujący można ustawić prostopadle w stosunku do wysięgnika (fot. 4.). Żadna szlifierka dostępna obecnie na rynku nie daje takiej możliwości. Zaś konsekwencje praktyczne tego rozwiązania są bardzo znamienne, gdyż szlifierkę można „przyssać do sufitu” i np. prowadzić w pozycji prostopadłej, obrabiając bez zmęczenia jego powierzchnię (fot. 4.). Jak wiadomo, trzymanie i przyciskanie do sufitu takiej maszyny nie należy do łatwych zadań i jest bardzo męczące.

Fot. 3. Talerz szlifujący można ustawić prostopadle w stosunku do wysięgnika

W szlifierce przegubowej PLANEX LHS 2 225, czego można było się spodziewać ze 100% pewnością w przypadku marki Festool, zastosowano bardzo wydajny system odsysania pyłu. Mamy więc w talerzu szlifierskim zwiększoną liczbę otworów usuwających pył bezpośrednio ze strefy obróbki, a także zmodyfikowany ich układ (fot. 6.). Dzięki temu odsysanie pyłu przez współpracujący odkurzacz Festool CTM 36-Set (polecany przez niemieckiego producenta i oferowany

w zestawie z nową szlifierką, kompletacja oznaczona jako PLANEX LHS 2 225/CTM 36-Set) jest 100-procentowe. Do tego siłę odsysania możemy regulować pokrętem znajdującym się na obudowie talerza (fot. 7.). Jak wiadomo, w przypadku szlifowania sufitów zaleca się stosowanie maksymalnej lub zbliżonej do niej siły odsysania urobku. Dzięki temu, o czym już poinformowaliśmy, możemy „przyssać” szlifierkę do ich powierzchni i wykonać obróbkę bez zmęczenia, wykorzystując przy tym duży zakres ruchu przegubu głowicy (fot. 4.). Mniejszą siłę odsysania stosuje się podczas szlifowania ścian (fot. 8.). Korzyść z tych dwóch rozwiązań jest co najmniej podwójna. Po pierwsze, dysponujemy optymalną siłą odsysania pyłu zapewniającą 100-procentową jego efektywność, a po drugie, pracujemy wygodnie i bez zmęczenia. Dla uzupełniania informujemy, że krążki ścierne o średnicy 225 mm mocuje się do talerza szlifierskiego na rzepy, czyli szybko i wygodnie (system StickFix, fot. 9.). Festool do swojej szlifierki oferuje bardzo dobrej jakości krążki ścierne z serii Granat o granulacjach P40-P320, GRANAT NET (P40-P400) i Saphir (P24-P36). Szlifierkę, o czym warto wspomnieć, wyposażono także w hamulec talerza szlifierskiego, który zapobiega jego niekontrolowanemu obracaniu się i ułatwia w ten sposób dokładne oraz prawidłowe (zgodne z układem otworów odsysających) mocowanie krążków ściernych.

Fot. 4. Szlifierkę Festool PLANEX LHS 2 225 można „przyssać do sufitu” i np. prowadzić w pozycji prostopadłej, obrabiając bez zmęczenia jego powierzchnię

Kolejnym – naszym zdaniem – przełomowym, a jednocześnie urzekającym w swojej prostocie rozwiązaniem, jest zastosowanie w głowicy szlifierskiej pierścieniowego oświetlenia LED (fot. 10.), które zapewnia dobrą widoczność wszystkich, nawet drobnych wad obrabianych powierzchni. Ta technologia jest znana od co najmniej kilku lat i wykorzystywana, chyba już powszechnie, do podświetlania mebli oraz oświetlania pomieszczeń. Daje bowiem duże możliwości formowania kształtu elementów świecących. Z tej właściwości skorzystali inżynierowie z Festool, znacznie ułatwiając pracę i maksymalizując użyteczność nowej szlifierki PLANEX LHS 2 225. Pierścień LED włącza się w momencie jej uruchomienia włącznikiem głównym. Gdy oświetlanie pola pracy nie jest nam potrzebne, możemy go wyłączyć osobnym przyciskiem (fot. 11).

Fot. 5. Regulacja prędkości pracy

Umożliwia on też włączenie oświetlenia LED w przypadku, gdy urządzenie nie jest uruchomione. Jedynym warunkiem tego jest podłączenie szlifierki do sieci zasilającej. Ale na tym nie koniec, za pomocą smartfona i aplikacji WorkApp (fot. 12.) możemy ustawić jasność jego świecenia, a także wyłączyć funkcjonalność domyślnego włączania pierścienia LED podczas uruchamiania szlifierki. Do łączenia smartfonów ze szlifierką służy przycisk Bluetooth® znajdujący się obok włącznika oświetlenia LED. Aplikacja WorkApp informuje także o aktualnym stanie urządzenia (czasie działania, temperaturze), aktywnie powiadamia o zadziałaniu zabezpieczenia przed przeciążeniem, rekomenduje kompatybilne odkurzacze Festool i daje wskazówki na temat zastosowań oraz zawiera samouczek użytkowania sprzętu. Łączność Bluetooth® wykorzystywana jest także do współpracy omawianej szlifierki z odkurzaczem mobilnym Festool.

Ergonomia i łatwość pracy oraz obsługi szlifierki przegubowej Festool PLANEX LHS 2 225

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 2 225 wyposażona jest w

wysięgnik, którego długość można zwiększyć 450-milimetrowymi profilami przedłużającymi VL-LHS 2 225. Montuje się je szybko dzięki mocowaniu z blokadą dźwigniową (fot. 13.). Ich liczba jest ograniczona do dwóch. Użytkownik szlifierki może więc zmieniać jej długość, poczynając od wartości 1,2 m (bez profilu przedłużającego), przez 1,65 m (zamocowany jeden profil) do 2,1 m (dwa profile). Dzięki temu z poziomu podłogi możemy szlifować ściany o wysokości ponad 3 m i przylegające do nich sufity (fot. 14.). Oczywiście, wysokość szlifowania zależy od wzrostu użytkownika i długości jego ramion. Podane więc wartości są przybliżone.

Fot. 6. W talerzu szlifierskim mamy zwiększoną liczbę otworów usuwających pył bezpośrednio ze strefy obróbki, a także zmodyfikowany ich układ

Uchwyt szlifierki Festool PLANEX LHS 2 225 stanowi jej oddzielną część i mieści w sobie elektronikę sterującą (fot. 15.). Na jego obudowie znajdują się: włącznik główny, włącznik pierścienia LED, przycisk komunikacji Bluetooth oraz pokrętło do regulacji prędkości obrotowej. Jest też gniazdko demontowalnego kabla Plug-it oraz króciec do podłączenia węża odkurzacza z pierścieniem blokującym, który uniemożliwia jego zsunięcie się podczas pracy. Co ważne, gniazdko i króciec znajdują się w miejscu przed uchwytem „T”, dzięki czemu nie dochodzi do ich częstego zaginania zmniejszającego trwałość tych elementów. Ponadto w omawianej szlifierce zastosowano przewód Plug-it ze wzmocnionym mocowaniem wtyczki do elektronarzędzia, przez co w tym miejscu zwiększono jego wytrzymałość na częste zgięcia. Aby nie dochodziło do uciążliwego podczas pracy splątywania się węża odkurzacza z przewodem zasilającym, w końcu uchwytu „T” montuje się klips (fot. 16.). Służy on do ich połączenia. Kolejne odcinki przewodu i węża łączy się za pomocą pasków z rzepem oznaczonych jako KV-215/5.

Fot. 7. Regulacja siły odsysania

Uchwyt główny, jak już informowaliśmy, ma kształt „T” i jest ergonomicznie wyprofilowany oraz wygodny w trzymaniu (fot. 15). Jego podłużne prostopadłe zakończenie umożliwia podparcie szlifierki na szelkach. Festool nie zapomniał o kolejnych ważnych szczegółach w wyraźny sposób podnoszących wygodę użytkowania sprzętu, takich jak choćby duży Systainer SYS3 XXL oferujący sporo miejsca na dodatkowe akcesoria i krążki ścierne. Wyposażono go w profilowy wkład zapewniający szlifierce neutralną pozycję w czasie transportu i chroniący jej przegub przed uszkodzeniem.

Solidność wykonania i trwałość szlifierki przegubowej Festool PLANEX LHS 2 225

Festool słynie na rynku z wysoce trwałych elektronarzędzi. Zanim trafią na rynek, ich jakość jest sprawdzana w długotrwałych i bardzo trudnych testach. Nowa szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 2 225 została również gruntownie przetestowana przed swoją premierą rynkową. Sprawdzono m.in. jej wytrzymałość na wielokrotne upadki z wysokości oraz trwałość mocowania profili przedłużających (1,4 mln cykli). Zaś pracujący z pełną mocą napęd i system odsysania pyłu w głowicach szlifujących poddano 700-godzinnym testom. Odporność szlifierki na pył sprawdzono w specjalnych komorach testowych. Użyto do tego bardzo agresywnego pyłu zwanego Arizona. Okazało się, że zastosowane w niej łożyska są 100-procentowo szczelne i żadna drobina pyłu nie przedostała się

do ich wnętrza.

Reasumując, szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 2 225 wyznacza nowe, znacznie wyższe standardy pracy dla malarzy, wykonawców suchej zabudowy oraz tynkarzy. Jest urządzeniem, w którym nowoczesne technologie wykorzystano do zwiększenia wygody i wydajności pracy oraz ułatwienia eksploatacji sprzętu. Żadne z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w szlifierce Festool PLANEX LHS 2 225 nie jest gadżetem marketingowym, którego celem jest jedynie wywindowanie ceny urządzenia. Wykorzystanie w niej najnowszych technologii jest przemyślane i, co niezmiernie istotne, ma sens praktyczny, który odczują użytkownicy w codziennej pracy od momentu pierwszego użycia prezentowanego sprzętu.

Fot. 8. Mniejszą siłę odsysania stosuje się podczas szlifowania ścian

Dane techniczne szlifierki przegubowej Festool PLANEX LHS 2 225

Średnica krążka ściernego225 mm
Średnica wymiennego talerza wsporczego220 mm
Moc400 W
Obroty na biegu jałowym5000-8500/min
Skok ruchu mimośrodowego4 mm
Waga (długość 1,2 m.1,65 m)4/4,8 kg
Regulowana długość (bez przedłużenia/z jednym/z dwoma przedłużeniami)1,2/1,65/2,1 m
TransportSYS 3 XXL 337
Średnica złącze do odkurzacza mobilnego36/27 mm

Fot. 9. Krążki ścierne w szlifierce Festool PLANEX LHS 2 225 mocuje się do talerza szlifierskiego na rzepy

Fot. 10. Pierścieniowe oświetlenie LED zastosowane w głowicy szlifierki Festool PLANEX LHS 2 225

Fot. 11. Panel sterowania szlifierki Festool PLANEX LHS 2 225 z włącznikiem głównym, włącznikiem pierścienia LED i przyciskiem  Bluetooth®

Fot. 12. Za pomocą smartfona i aplikacji WorkApp możemy m.in. ustawić jasność jego świecenia

Fot. 13. Szybki montaż profili przedłużających VL-LHS 2 225 dzięki łatwemu w obsłudze mocowaniu z blokadą dźwigniową

Fot. 14. Wydłużając szlifierkę Festool PLANEX LHS 2 225 do 2,1 m, możemy szlifować ściany o wysokości ponad 3 m i przylegające do nich sufity

Fot. 15. Uchwyt szlifierki Festool PLANEX LHS 2 225 z panelem sterowania i uchwytem

Fot. 16. Klips zamocowany w rękojeści głównej

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments