Szlifierka kątowa Milwaukee AG 12-125 X

Małe szlifierki kątowe z tarczami 115 i 125 mm są coraz doskonalsze. Producenci stosują w nich rozwiązania, które do tej pory były zarezerwowane dla dużych maszyn. Możemy więc być spokojni o ich skuteczność oraz trwałość i śmiało realizować długotrwałe, wymagające szlifowanie.

 

 

Do oferty firmy Milwaukee weszła niedawno nowa rodzina trzech małych szlifierek kątowych (AG- 12-115 X, AG 12-125 X i AGV 12-125 X). Modelami z tarczą 125 mm swobodnie przetniemy pręty zbrojeniowe, a nawet nieduże profile stalowe. Szlifierka AG-125 X to elektronarzędzie wyposażone w nowoczesny silnik o mocy

1200 W. Został on wykonany w technologii „PROTECTOR”, gdzie stojan powleczony jest żywicą epoksydową, co chroni silnik przed agresywnym pyłem i zwiększa trwałość narzędzia. Szlifierka ma obroty 11.000 obr./min (bieg jałowy).

 

Milwaukee AG 12-125 X obsługuje tarcze o średnicy 125 mm. Osprzęt mocuje cię do wrzeciona za pomocą tradycyjnej nakrętki M14. Warto zauważyć, że będący w wyposażeniu klucz ma specjalne wygięcie, które pozwala dokręcać nakrętkę w schowaną głęboko w osprzęcie (np. w grubej tarczy listkowej). Ale to nie wszystko. Jako wyposażenie dodatkowe można dokupić nakrętkę FIXTEC – obsługiwaną ręcznie, bez dodatkowych akcesoriów, która pozwala szybko i wygodnie zmieniać ściernice.

 

Przy konstrukcji nowych szlifierek kątowych inżynierowie z Milwaukee zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracy. Dowodem na to są dwa rozwiązanie, które znajdziemy w modelu AG 12-125 X. Pierwszy jest oczywiście metalowa osłona tarczy szlifierskiej. Nie byłoby w niej nic szczególnego, gdyby nie sposób montażu do kołnierza głowicy. Zastosowany system zapadek i ząbków zapobiega obróceniu się osłony w momencie rozerwania tarczy, a tym samym chroni użytkownika przed obrażeniami. Należy podkreślić, że taki sposób mocowania osłony jest bardzo wygodny w codziennej obsłudze, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów (np. wkrętaka) – żeby zmienić jej położenie, wystarczy wcisnąć zapadkę blokującą.

 

Drugim elementem podnoszącym bezpieczeństwo pracy jest uchwyt dodatkowy. Muskularnie wyglądająca i pokryta wykładziną antypoślizgową rękojeść nie tylko absorbuje dużą część powstających w czasie cięcia i szlifowania wibracji, ale także pomaga okiełznać szlifierkę podczas wymagających zadań.

 

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Milwaukee AG 12-125 X

Moc

1200 W

Obroty na biegu jałowym

11.000/min

Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona

125 mm/M14

Maks. głębokość cięcia

33 mm

Waga

2,3kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test otwornic diamentowych Wolfcraft 35 i 68 mm

Do redakcyjnego warsztatu trafiły otwornice diamentowe Wolfcraft przeznaczone do stosowania w małych szlifierkach kątowych. Sprawdziliśmy ich maksymalną szybkość wiercenia w twardej glazurze i gresie.

Na ostrza otwornic Wolfcraft naniesiono za pomocą próżniowego lutowania ziarno diamentowe. Ich korpusy mają otwory służące do usuwania wyciętego rdzenia i chłodzenia strefy obróbki. Uchwyt tych koronek stanowi wewnętrzny M14, co oznacza, że można je stosować we wszystkich małych szlifierkach kątowych dostępnych na rynku.


Testowane otwornice są dostępne w wersjach o średnicach od 20 do 68 mm i przeznaczone do wiercenia na sucho w glazurze, płytach z kamienia

i granitowych, kaflach, itp. Stosowanie ich jest więc bardzo proste – nie musimy korzystać z kuwet z wodą, ani używać specjalnych adapterów doprowadzających wodę, co wiąże się z koniecznością posłużenia się wyłącznikami różnicowo-prądowymi. Koronki te nie tylko więc upraszczają proces obróbki płytek czy kafli, ale także eliminują ilość potrzebnego sprzętu i nie zwiększają standardowego ryzyka porażenia prądem w przypadku pracy elektronarzędziami przewodowymi. Ponieważ mogą być stosowane z obrotami do 11.000 min-1, a więc z dużą prędkością obwodową, są bardzo wydajne, co pokazały nasze testy. Koronkami tymi wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie pełniące funkcję prowadzenia. Jak wiadomo, w standarowej otwornicy bimetalowej spełnia ją wiertło pilotujące.

 

Test otwornic Wolcraft o średnicy 35 i 68 mm przeprowadziliśmy na płytkach podłogowych wykonanych z glazury i gresu o grubości odpowiednio 8 i 9 mm, wiercąc w nich otwory przelotowe. Do napędu koronki użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Podczas wiercenia wykorzystaliśmy pełne obroty szlifierki, tj. ok. 10.500/min. Płytkę z glazury przewierciliśmy w czasie 6,95 s (otwornica 35 mm) i 5,89 s (68 mm), zaś płytkę – z gresu 6,94 s (35 mm) i 7,17 s (68 mm). Wyniki same mówią za siebie – otwornice diamentowe Wolcraft oferują wręcz błyskawiczne wiercenie, a przy tym czysto wykonane otwory. Oczywiście, żeby je uzyskać należy mieć trochę wprawy i wiercić z małym posuwem.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu