Szlifierka kątowa Makita GA5091 – test

Makita GA5091 to wysoce zaawansowana technicznie przewodowa szlifierka kątowa o mocy 1900 W. Należy więc do nielicznej grupy najmocniejszych przewodowych szlifierek kątowych 125 mm.

Parametry techniczne i cechy użytkowe

Jednostka napędowa zastosowana w szlifierce kątowej Makita GA5091 ma moc nominalną 1900 W. Testowany sprzęt wyposażono w elektroniczny układ regulacji prędkości obrotowej. Użytkownik może zmieniać ją za pomocą 5-stopniowego pokrętła znajdującego się w tylnej części obudowy w zakresie 2800-11.500 min-1. Dzięki tej funkcji elektronarzędzie może być wykorzystywane zarówno do wydajnego cięcia i szlifowania, jak też delikatnej obróbki np. stali nierdzewnej. W testowanej szlifierce znajdziemy też układ łagodnego rozruchu, który powoli rozpędza

tarczę, nie powodując szarpnięć i nadmiernie nie obciążając sieci zasilającej. Z kolei elektroniczny układ stabilizacji obrotów dba o utrzymanie stałej prędkości obrotowej pod zmiennym obciążeniem. Dzięki temu szlifierka pracuje zawsze z najwyższą możliwą wydajnością. Oferuje ona też najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy. Zapewnia go elektroniczny układ Active Feedback Sensing Technology (AFT). Jego działanie polega na automatycznym wyłączeniu sprzętu w przypadku nagłego spowolnienia obrotów lub ich zatrzymania, np. na skutek zaklinowania się tarczy tnącej.


Kolejnym systemem mającym znaczący wpływ na bezpieczeństwo pracy jest elektromechaniczny hamulec wrzeciona, który po wyłączeniu szlifierki natychmiast zatrzymuje tarczę. Oprócz niego mamy też elektroniczny układ zapobiegający samowłączeniu się szlifierki po nagłej przerwie w dostawie energii. Japońscy inżynierowie nie zapomnieli również o elektronicznym układzie antyprzeciążeniowym, który w przypadku nadmiernego przeciążenia szlifierki zmniejsza pobierany prąd do momentu jej odciążenia. Dzięki niemu nie dochodzi do przegrzania silnika i zmniejszenia jego żywotności.

O stanie urządzenia informuje kontrolna dioda LED – zielonym światłem sygnalizuje jego podłączenie do sieci elektrycznej i prawidłowe działanie, zaś jeśli miga na czerwono – powiadamia o uruchomieniu zabezpieczenia antyprzeciążeniowego, systemu antyrestart czy układu AFT.
Kontrolna dioda LED nie kończy jednak listy nowoczesnych rozwiązań technicznych wprowadzonych w szlifierce Makita GA5091. Mamy jeszcze Super Joint System (SJS II). Istotą tego systemu jest specjalny sprężynujący element zastosowany w połączeniu wrzeciona wyjściowego i zębatki przekładni kątowej. Element ten absorbuje drgania i wstrząsy wytwarzane przez tarcze do szlifowania lub cięcia. Dzięki temu Makita GA5091 charakteryzuje się znacznie obniżonymi wibracjami w porównaniu do szlifierek z tzw. sztywnym połączeniem silnika i wrzeciona wyjściowego. SJS II pozytywnie więc wpływa na kondycję zdrowotną użytkowników szlifierki, wydłuża jej żywotność i napędzanego nią osprzętu.

Warto tu wspomnieć, że na standardowym wyposażeniu testowanego elektronarzędzia znajduje się antywibracyjna rękojeść dodatkowa, która też w dużym stopniu przyczynia się do obniżenia wibracji przenoszonych na ręce operatora. W szlifierce mamy również wzmocnioną blokadę wrzeciona i metalową osłonę tarczy, której pozycję reguluje się beznarzędziowo za pomocą mechanizmu zapadkowego. Jest też specjalna osłona do cięcia wykonana z tworzywa sztucznego, którą montuje się na osłonie głównej (metalowej).
Pod względem ergonomii szlifierka Makita GA5091 to klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu. Została wyposażona w wydłużoną obudowę o niewielkim obwodzie pozwalającym na pewny i wygodny chwyt oraz na łatwe operowanie.

Wyniki redakcyjnych testów szlifierki kątowej Makita GA5091

Wykonaliśmy nią standardowe testy efektywności cięcia i szlifowania materiałów stalowych. Dokładne ich parametry i wyniki znajdują się w tabeli zamieszczonej w artykule. Podczas wszystkich prób sprawdzających wydajność pracy szlifierka kątowa Makita GA5091 pracowała z pełną mocą, agresywnie obrabiając testowe elementy stalowe. Z kolei podczas prób delikatniejszego szlifowania i cięcia, działała bardzo stabilnie, pomimo nawet znacznego zredukowania jej mocy i obrotów. Działanie o takiej charakterystyce, jak wiadomo, pozwala uzyskać doskonałe rezultaty w pracy oraz wykorzystać pełne możliwości robocze i żywotność

używanych akcesoriów.

Naszym zdaniem, Makita GA5091 to zaawansowana technicznie przewodowa szlifierka kątowa 125 mm oferująca najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy i najwyższą moc dostępną w tej klasie urządzeń. Efektywnie wykonamy nią nie tylko najtrudniejsze zadania, ale z powodzeniem możemy jej też użyć do delikatnego cięcia i szlifowania np. elementów ze stali nierdzewnych.

pins

Szlifierka kątowa Makita GA5091 – dane techniczne

Napięcie zasilania230 V
Moc znamionowa1900 W
Obroty na biegu jałowym2800-11.500/min
Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona125 mm/M14
Zaawansowana elektronika+
SJS II+
Active Feedback Sensing Technology (AFT)+
Waga2,4 kg

Szlifierka kątowa Makita GA5091- wyniki redakcyjnych testów

Materiał obrabianyPrzekrój cięcia (mm)Rodzaj operacjiZastosowane obroty (min-1)Zastosowany osprzętCzas operacjiMasa usuniętego materiału podczas szlifowaniaOcena jakości szlifowania w skali 1-10
Płaskownik ze stali konstrukcyjnejszlifowanie zgrubne11.500ściernica fibrowa 125 mm o granulacji 2430 s25 g
Płaskownik ze stali konstrukcyjnej o powierzchni 185 cm2Usuwanie rdzy11.500Tarcza z włókniny sprasowanej o niskiej granulacji60 s 10
Kątownik ze stali nierdzewnejszlifowanie międzyoperacyjne3500Tarcza fibrowa o granulacji 12010
2x prostokątny profil stalowy2 x 20×40/3,0 (grubość ścianki)cięcie11.500tarcza korundowa 125 mm o granulacji 4018,20 s
Rura stalowa28 (średnica)/2 (grubość ścianki)cięcie8500tarcza korundowa 125 mm o granulacji 405,12 s
2x pręt stalowy zbrojeniowy2 x 20 (średnica)cięcie11.500tarcza korundowa 125 mm o granulacji 4015,48 s
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments