Szlifierka kątowa FEIN PROTAGO – wyniki testów

Najwyższy poziom bezpieczeństwa i wydajności pracy to znaki rozpoznawcze akumulatorowej szlifierki FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy

Akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO to urządzenie dla użytkowników profesjonalnych i przemysłowych, którzy od szlifierek kątowych wymagają zapewniania najwyższego poziomu bezpieczeństwa pracy. Jak wiadomo, w dużym stopniu warunkowany jest on użyciem dwóch rąk do trzymania tego rodzaju urządzeń. Dlatego użytkownik, aby móc pracować szlifierką FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO, musi jednocześnie przyciskać nie jeden włącznik główny, którym w jej wypadku jest tzw. deadman switch, ale także znajdujący się w uchwycie bocznym drugi włącznik złożony z dwóch równoległych, podłużnych przycisków. Rozwiązanie

to więc wymusza dwuręczną pracę tym urządzeniem. Oprócz niego bezpieczeństwo pracy do najwyższego poziomu podnosi elektronika mająca takie funkcje, jak: łagodny rozruch bez szarpnięć, ochrona przed uruchomieniem na skutek podpięcia akumulatora (restarting protection), monitor zablokowania narzędzia roboczego (blocking monitor) wyłączający silnik w przypadku zaklinowania się tarczy w materiale obrabianym, kicback monitor uniemożliwiający odrzut szlifierki podczas pracy na skutek jej błyskawicznego wyłączenia oraz szybki hamulec wrzeciona uruchamiający się w momencie wyłączenia sprzętu. Ten zestaw rozwiązań powiększa osłona, której użytkownik nie może zdemontować, co wymusza pracę z jej użyciem. Dzięki temu prostemu pomysłowi niebezpieczna praca bez osłony stała się niemożliwa. Co więcej, osłona ta ma też mocowanie z systemem zapadek uniemożliwiającym obrócenie się jej podczas rozerwania tarczy. Wszystkie omówione rozwiązania, które ma akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO, czynią z niej najbezpieczniejsze na rynku tego typu urządzenie klasy 18 V. Nie dziwi więc fakt, że otrzymało ono w 2022 r. prestiżową nagrodę reddot za design i najwyższy na rynku poziom bezpieczeństwa pracy.

Wysoka moc i optymalne obroty

Za generowanie obrotów w szlifierce kątowej FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO odpowiada silnik bezszczotkowy PowerDrive mający całkowicie hermetyczną obudowę metalową, co czyni go w 100% odpornym na destrukcyjne działanie pyłu szlifierskiego. Co ważne, obudowa ta dzięki radiatorom umożliwia też efektywne odprowadzanie ciepła wytworzonego w jednostce napędowej podczas pracy. Silnik PowerDrive odznacza się więc pełną odpornością na działanie nieprzyjaznego środowiska pracy i ma znacznie wyższą żywotność niż standardowe bezszczotkowe jednostki napędowe coraz powszechniej stosowane w elektronarzędziach. Do tego jego mocowanie jest amortyzowane, przez co szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO ma zredukowany znacznie poziom drgań, które przenoszone są na ręce jej użytkownika.
Za pośrednictwem przekładni kątowej silnik PowerDrive generuje obroty w zakresie 2500-8500/min. Wspomniana elektronika o wielu funkcjach maksymalizujących bezpieczeństwo pracy umożliwia 6-stopniową regulację prędkości obrotowej i jej stabilizację pod zmiennym obciążeniem. Dzięki temu można je optymalnie dobrać do wykonywanej operacji. Ważną funkcją elektroniki jest ochrona antyprzeciążeniowa jednostki napędowej niedopuszczająca do jej uszkodzenia.
Szlifierka kątowa CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO zasilana jest prądem stałym o napięciu 18 V. FEIN zaleca stosować w niej wysokoprądowe akumulatory HighPower 18 V/5,2 Ah o stałym wyjściowym prądzie i natężeniu wyższym o 75% od standardowych baterii Li-Ion. Dzięki temu m.in. silnik PowerDrive zapewnia wysoką wydajność pracy i produktywność.

Zaawansowana ergonomia i łatwa obsługa

Akumulatorowa szlifierka kątowa FEIN CCG18-125BLPD została przystosowana do pracy z tarczami o średnicy 125 mm. Ma ona kompaktowe wymiary, smukłą obudowę oraz niską masę (1,9 kg bez akumulatora). Pokryto ją miękkimi okładzinami antypoślizgowymi umożliwiającymi wygodny i pewny chwyt. Urządzenie wyposażono w boczny uchwyt ze wspomnianym drugim włącznikiem. Nie ma on jednak gwintowego tradycyjnego mocowania, lecz specjalne pierścieniowe ze stykami umożliwiającymi przewodzenie prądu. Uchwyt po poluzowaniu pokrętłem znajdującym się na jego zakończeniu przestawia się ją wraz pierścieniem mocującym. Można go ustawić w 6 pozycjach: po prawej lub lewej albo na górnej stronie głowicy szlifierki. Należy tu zaważyć, że ostatnia z pozycji uchwytu bocznego jest bardzo rzadko spotykana w szlifierkach kątowych na tarcze 125 mm. Wymianę osprzętu ułatwia blokada wrzeciona

i nakrętka szybkomocująca znajdująca się na standardowym wyposażeniu testowanego sprzętu.

Wyniki redakcyjnych testów szlifierki kątowej FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO

Podczas testów szlifierkę kątową FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO zasilaliśmy wysokoprądowym akumulatorem litowo-jonowym HighPower 18 V/5,2 Ah. Przecinaliśmy nią pręt zbrojeniowy o średnicy 20 mm, płaskownik ze stali nierdzewnej i szlifowaliśmy zgrubnie płaskownik ze stali konstrukcyjnej za pomocą ściernicy listkowej o granulacji 40. Dokładne parametry testów i ich wyniki testów podaje tabela zamieszczona w artykule. Podczas pracy zwróciliśmy także uwagę na to, czy 2-włącznikowy system uruchamiania szlifierki nie zmniejsza jej efektywności pracy. Naszym zdaniem, ponieważ zwiększa uważność operatora podczas pracy, pozytywnie wpływa nie tylko na jej bezpieczeństwo, ale także na wydajność i dokładne operowanie sprzętem, eliminując błędy wynikające z jego rutynowego stosowania.

Naszym zdaniem, inżynierowie z firmy FEIN, opracowując akumulatorową szlifierkę kątową CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO, dokonali kolejnego milowego kroku w zwiększaniu bezpieczeństwa pracy tego typu elektronarzędziami. Co ważne, urządzenie oferuje także najwyższy na rynku poziom wydajności pracy i ergonomii oraz solidności wykonania.

pins

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO

Zasilanie znamionowe18 V
Hermetyczny silnik bezszczotkowy+
Regulowane elektronicznie obroty2500-8500/min
Płynny rozruch/regulacja/stabilizacja obrotów+/+/+
Hamulec wrzeciona/zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem/kicback monitor/blocking monitor+/+/+/+
Podwójny włącznik+
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemnośćLi-Ion HighPower/18 V/5,2 Ah
Waga bez akumulatora1,9 kg

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowej szlifierki kątowej FEIN CCG18-125BLPD-SEC PROTAGO

Materiał obrabianyPrzekrój cięcia (mm)Rodzaj operacjiZastosowane obroty (min-1)Zastosowany osprzętCzas operacjiIlość usuniętego materiału podczas szlifowania zgrubnego (g)Jakość szlifowania w skali 1-10
płaskownik ze stali konstrukcyjnejszlifowanie zgrubne8500talerzowa ściernica listkowa 125 mm o granulacji 4020 s10,35nd*
płaskownik ze stali INOX12 x 80 mmcięcie8500tarcza korundowa 1 x 125 mm o granulacji 4028,33 snd*nd*
pręt zbrojeniowy20 (średnica)cięcie11.500tarcza korundowa 1 x 125 mm o granulacji 4010,79 snd*nd*

fot. pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments