Szlifierka kątowa Bosch GWS 30-180 PB Professional – redakcyjny test

Do bardzo bogatej oferty szlifierek kątowych Bosch niedawno dołączył model GWS 30-180 PB Professional. Zastosowano w nim silnik bezszczotkowy i wiele rozwiązań podnoszących wydajność oraz bezpieczeństwo pracy.

Silnik bezszczotkowy dużej mocy

Bosch GWS 30-180 PB Professional ma moc nominalną 2800 W i należy do grupy najmocniejszych przewodowych dużych szlifierek kątowych dostępnych obecnie na rynku. Jest również pierwszym elektronarzędziem przewodowym Bosch z silnikiem bezszczotkowym. Zastosowana w nim jednostka napędowa ma niższą masę od silników komutatorowych i znacznie wyższą od nich sprawność, gdyż podczas pracy nie traci energii na iskrzenie. Jest też bardzo wydajna

i bezobsługowa, nie wymaga

bowiem wymiany szczotek węglowych. Odznacza się przy tym długą żywotnością oraz współpracuje z solidną i trwałą przekładnią kątową. Dzięki takiemu wykonaniu napędu testowana szlifierka kątowa GWS 30-180 PB posiada podwyższoną żywotność i trwałość.

Bosch więc, wyposażając w silniki bezszczotkowe modele GWS 30-180 B/30-230 B/30-180 PB/30-230 PB, wszedł do elitarnej grupy producentów, którzy stosują tego typu jednostki napędowe w dużych szlifierkach kątowych. Należy tu też odnotować, że boschowskie, bezszczotkowe szlifierki kątowe na tarcze 180 i 230 mm mają najwyższą na rynku moc 2800 W.

Bezpieczna i wygodna praca

W testowanej szlifierce Bosch GWS 30-180 PB silnik bezszczotkowy generuje na biegu jałowym 8500 obr./min. Pracą urządzenia steruje rozbudowana elektronika. Jej funkcje to: łagodny rozruch (Soft Start), zabezpieczenie przed ponownym rozruchem (Restart Protection), hamulec wrzeciona oraz KickBack Control. Pierwsza z funkcji ogranicza prąd rozruchu. Dlatego włączenie szlifierki odbywa się płynnie i bez szarpnięć. Druga z funkcji zabezpiecza ją przed samoistnym uruchomieniem na skutek przywrócenia wyłączonego wcześniej zasilania. Z kolei hamulec wrzeciona zatrzymuje tarczę w parę sekund po wyłączeniu silnika. Ostatnia z wymienionych funkcji KickBack Control zasługuje na szczególną uwagę. Wyłącza bowiem silnik w momencie zakleszczenia się tarczy w obrabianym materiale. Użytkownik jest w ten sposób chroniony przed obrażeniami spowodowanymi odbiciem szlifierki. Oprócz funkcji KickBack Control, w testowanym sprzęcie znajdziemy włącznik czuwakowy „PROtection switch”, który podczas pracy urządzenia musi być cały czas przyciskany przez operatora i w ten sposób wymusza na użytkowniku pełną kontrolę nad działaniem szlifierki. Jak łatwo zauważyć, oba rozwiązania podnoszą bezpieczeństwo pracy na najwyższy poziom.

Co ważne, testowaną szlifierkę Bosch GWS 30-180 PB Professional wyposażono także w system pochłaniania wibracji (System Vibration Control), który redukuje poziom drgań do 5 m/s2 (szlifowanie powierzchniowe) i 2,7 m/s2 (szlifowanie papierem ściernym). W jego skład wchodzą amortyzowane rękojeści główna i boczna. Oba uchwyty pokryto antypoślizgowym i antywibracyjnym materiałem soft grip. Urządzenie ma masę 5,7 kg, jest dobrze wyważone i łatwe w prowadzeniu.
Testowana szlifierka obsługuje tarcze i ściernice o średnicy 180 mm. Montaż akcesoriów ułatwia blokada wrzeciona. Sprzęt wyposażono w osłonę z zapadkami, które uniemożliwiają obrócenie jej w momencie rozerwania ściernicy. Rozwiązanie to zwiększa stopień ochrony użytkownika przed negatywnymi skutkami takiego zdarzenia.

Wyniki redakcyjnych testów szlifierki kątowej Bosch GWS 30-180 PB Professional

Urządzeniem wykonaliśmy standardowe testy efektywności cięcia i szlifowania materiałów stalowych oraz cięcia elementów betonowych. Dokładne wyniki przeprowadzonych prób testowych znajdują się w tabeli zamieszczonej w artykule. W przypadku wszystkich standardowych materiałów stalowych i betonowych, wykorzystywanych podczas prób testowych, szlifierka kątowa Bosch GWS 30-180 PB Professional pracowała z pełną mocą, agresywnie zagłębiając tarcze w obrabiane elementy. Podczas wykonywania zadań testowych posuw podczas cięcia wywieraliśmy ciężarem szlifierki, co ułatwia obróbkę i czyni ją mniej męczącą. Podobnie postępowaliśmy w przypadku szlifowania zgrubnego materiałów stalowych.

Naszym zdaniem, Bosch GWS 30-180 PB Professional to

szlifierka kątowa stworzona do

szybkiej obróbki zgrubnej dużej gamy materiałów, bezpieczna dla użytkownika i odznaczająca się wysoką odpornością na ekstremalne warunki pracy.

pins

Szlifierka kątowa Bosch GWS 30-180 PB Professional – dane techniczne

Moc nominalna2800 W
Obroty na biegu jałowym8500 min-1
Średnica tarczy szlifierskiej180 mm
Przestawianie osłony bez użycia klucza +
System VC w uchwycie głównym/bocznym+/+
KickBack Control+
Ochrona przed restartem+
Miękki start+
Waga5,7 kg

Szlifierka kątowa Bosch GWS 30-180 PB Professional – wyniki redakcyjnych testów

Materiał obrabianyPrzekrój cięcia (mm)Rodzaj operacjiZastosowane obroty (min-1)Zastosowany osprzętCzas operacjiMasa usuniętego materiału podczas szlifowania
Płaskownik ze stali konstrukcyjnejszlifowanie zgrubne8500talerzowa ściernica listkowa 180 mm o granulacji 4020 s18 g
Bloczek z betonu C30200 x 36 mm (wymiary rowka) bruzdowanie8500tarcza diamentowa 180 mm13,8 s 
2x prostokątny profil stalowy20 x 80/2,5 (grubość ścianki)cięcie8500tarcza korundowa 180 mm o granulacji 4012,28 s
Rura ze stali konstrukcyjnej34 (średnica)/3 (grubość ścianki)cięcie8500tarcza korundowa 180 mm o granulacji 404,68 s
2x pręt stalowy zbrojeniowy2 x 20 (średnica)cięcie8500tarcza korundowa 180 mm o granulacji 4037,08 s
Pręt stalowy30 (średnica)cięcie8500tarcza korundowa 180 mm o granulacji 4028,28 s
ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

Może napisz co z awarnoscia?
Nowy silnik w razie awarii kosztuje 600 zł prawie pół szlifierki, neodymy w cholerę przyciągają opiłki, elektroniki nie da się naprawić, i elektronika jak to elektronika wrażliwa jest..