Szlifierka do ścian Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ – test

Festool rozszerzył swoje portfolio przegubowych szlifierek do ścian o trzeci model PLANEX LHS 2-M 225 EQ. Jest to uniwersalny sprzęt, którym można szybko, czysto i łatwo uzyskać bardzo dobre rezultaty w pracy.

Szlifierka do ścian Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ – konstrukcja i cechy użytkowe

Przewodowa szlifierka do ścian Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ składa się z przegubu, na którego jednym końcu jest głowica szlifująca, a na drugim uchwyt. W głowicy znajduje się niewielkich rozmiarów silnik bezszczotkowy EC-TEC o mocy nominalnej 400 W i obrotach od 5000 do 8500/min, zasilany prądem zmiennym z sieci o napięciu 230

V. Napędza on wentylator ssący wraz z talerzem szlifierskim o średnicy 220 mm, osadzonym mimośrodowo na wrzecionie. Mimośrodowość talerza, czyli tzw. suw szlifujący, wynosi 4 mm – jest więc optymalnie dobrany do operacji szlifierskich, do których wykonywania przeznaczone są szlifierki przegubowe. Ruch mimośrodowy o takich parametrach pozwala na łatwiejsze uzyskanie wysokiej gładkości powierzchni ścian czy sufitów i redukuje do minimum ryzyko powstawania nieestetycznie wyglądających przeszlifowań.


Pracą szlifierki Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ steruje zaawansowana elektronika. Jej funkcje to: łagodny rozruch, regulowane i stabilizowane obroty silnika oraz ochrona przed przegrzaniem i przeciążeniem elektronarzędzia. Dwie ostatnie funkcje wyłączają urządzenie w przypadku jego nadmiernego rozgrzania, przeciążenia jednostki napędowej lub zablokowania talerza szlifierskiego.
Głowica testowanej szlifierki została wyposażona w przegub mocujący ją do wysięgnika o dużym zakresie ruchu. Dzięki temu talerz szlifujący można ustawić prostopadle w stosunku do wysięgnika. Konsekwencją tego jest możliwość „przyssania szlifierki do sufitu” i prowadzenie jej w pozycji prostopadłej, co – jak wiadomo – wydatnie redukuje wysiłek konieczny do szlifowania sufitów. Ważnym rozwiązaniem jest także elektromechaniczny hamulec talerza, który zatrzymuje go natychmiast po wyłączeniu szlifierki i do minimum redukuje ryzyko uszkodzenia obrabianych powierzchni.


W szlifierce Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ zastosowano bardzo wydajny system odsysania pyłu. Mamy więc w talerzu szlifierskim dużą liczbę otworów służących do usuwania pyłu bezpośrednio z miejsca szlifowania, jak też zoptymalizowany ich układ intensyfikujący jego odsysanie przez współpracujący odkurzacz Festool CTM 36-Set, który niemiecki producent poleca do współpracy z testowaną szlifierką. Jest on dostępny w jej kompletacji oznaczonej jako PLANEX LHS 2-M 225 EQ/CTM 36-Set.
Co ważne, siłę odsysania można ustawiać pokrętem znajdującym się na obudowie talerza i optymalnie dostosowywać ją do potrzeb. Jak już wspomniano, w przypadku szlifowania sufitów zaleca się stosowanie dużej lub maksymalnej siły odsysania, zaś w wypadku obróbki ścian – minimalnej lub nieco większej.
Do szlifowania szlifierką Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ stosuje się krążki ścierne o średnicy 225 mm, które mocuje się do talerza szlifierskiego na rzepy. Festool do testowanego elektronarzędzia poleca bardzo dobrej jakości krążki ścierne z serii Granat i siatki ścierne do intensywnie pylących powierzchni z serii Granat Net. Akcesoria te umożliwiają uzyskanie testowaną szlifierką przegubową powierzchni o wysokiej jakości zgodnie ze skalą wykończenia gładzi oznaczanych jako Q3 i Q4.


Przegub szlifierki wykonano z profilu aluminiowego o przekroju wydłużonej elipsy. Mieści on w sobie rurę transportującą urobek do odkurzacza, a także przewody elektryczne łączące silnik bezszczotkowy EC-TEC z elektroniką, służące do jego zasilania i sterowania obrotami. Przegub stanowi także korpus narzędzia łączący głowicę szlifującą z jego uchwytem. Z kolei w uchwycie znajduje się elektronika sterująca, a także włącznik główny, pokrętło do regulacji obrotów, gniazdko do przyłączania rozłącznego przewodu zasilającego Plug-it oraz króciec do podłączenia węża odkurzacza z pierścieniem blokującym, który uniemożliwia jego

zsunięcie się podczas pracy. Uchwyt zakończony jest rękojeścią główną o kształcie „T”. Aby uniemożliwić podczas szlifowania splątywanie się węża odkurzacza z przewodem zasilającym, w końcu rękojeści głównej mocuje się klips, który służy do ich połączenia. Kolejne odcinki przewodu i węża spina się regulowanymi paskami z zapięciami na rzep.
Rękojeść główna typu „T” jest ergonomicznie wyprofilowana oraz wygodna w trzymaniu. Ponieważ testowana szlifierka przegubowa Festool ma długość 1,4 m, można nią szlifować pomieszczenia o standardowej wysokości 2,45-2,7 m. Niewątliwie, pracę sprzętem ułatwia niska masa wynosząca 3,9 kg. Szlifierka dostarczana jest w materiałowej torbie transportowej, którą można wygodnie nosić w ręku lub na plecach.

Szlifierka do ścian Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ – wyniki redakcyjnych testów

Podczas nich ocenialiśmy jakość szlifowania wyszpachlowanych gipsem ścian i sufitów oraz czystość pracy. Zauważyliśmy w trakcie wykonywanych prób, że szlifierkę Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ bardzo dokładnie i jednocześnie z dużą swobodą ruchów prowadzi się po powierzchniach ścian, jak i sufitów. Co ważne, szlifuje się nią całkowicie bezpyłowo. Zastosowane w szlifierce rozwiązania – m.in. regulacja częstotliwości oscylacji talerza i siły odsysania pyłu przez współpracujący odkurzacz Festool CTM 36-Set, duży zakres ruchu głowicy oraz wygodna rękojeść „T” – umożliwiają pełną kontrolę nad procesem szlifowania, jak też osiągnięcie wysokiej jakości i wydajności pracy. Wydatnie pracę ponad głową ułatwia pokazany na zdjęciach egzoszkielet Festool ExoActive EXO 18, który tworzy stabilne podparcie dla rąk użytkownika, nie krępując jednocześnie jego ruchów.

Reasumując, szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ jest profesjonalnym sprzętem, w którym zastosowano nowoczesne technologie zwiększające wygodę, jakość i wydajność pracy. Spełnia on oczekiwania najbardziej wymagających profesjonalistów: malarzy, wykonawców suchej zabudowy i tynkarzy.

Szlifierka przegubowa Festool PLANEX LHS 2-M 225 EQ – dane techniczne

Średnica krążka ściernego225 mm
Średnica wymiennego talerza wsporczego220 mm
Moc nominalna400 W
Zasilaniesieciowe 230 V/50 Hz
Obroty silnika na biegu jałowym5000-8500/min
Skok ruchu mimośrodowego4 mm
Waga bez wyposażenia4 kg
Długość 1,4 m
Średnica złącza do odkurzacza mobilnego36/27 mm
Długość kabla zasilającego4 m

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments