MENUMENU
MENUMENU

Szczypce Knipex do opasek zaciskowych i obejm

Szczypce Knipex 85 51 250 A i 85 51 250 AF oraz i 85 51 250 C przeznaczone są do montażu i demontażu opasek oraz obejm zaciskowych sprężynujących, typu click, opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej. Są niezastąpione podczas montażu i demontażu takich podzespołów samochodowych, jak: kolektory ssące, układy chłodzenia, doładowania, ogrzewania i paliwowe, przewodów płynu chłodzącego, termostatów, itp.

Prezentowane szczypce mają długość 250 mm i pozwalają mocować opaski o średnicy do 70 mm. Ich maksymalny rozstaw szczęk to 80 mm, zaś zakres ustawiania – ponad 40 mm. Są specjalizowaną wersją szczypiec nastawnych KNIPEX Cobra® wyposażoną w

odpowiednio profilowane szczęki obrotowe, które można wymieniać. I tak modele 85 51 250 i 85 51 250 AF przeznaczono do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących, zaś 85 51 250 C – do opasek typu click. Narzędzia te wymagają użycia niewielkiej siły dzięki szczególnie korzystnemu przełożeniu, które umożliwia łatwe i bezpieczne otwieranie opasek zaciskowych. Ich rękojeści mają profil uniemożliwiający przyciśnięcie palców. Szczypce wyposażono w precyzyjną regulację Quick-Set pozwalającą na optymalne dopasowanie ich szczęk do opasek o różnych rozmiarach. Nastawienie odbywa się poprzez dosunięcie szczęk bezpośrednio do chwytanego przedmiotu.

Szczypce mają też przycisk pozwalający na ich szybkie rozwarcie, podwójną prowadnicę dającą dużą stabilność złączu wsuwkowemu, które w nich zastosowano.


Dodatkowo model 85 51 250 AF wyposażono w mechanizm przytrzymujący, który pozwala na zablokowanie szczęk szczypiec na zaciśniętej nimi opasce i uwolnienie ręki. W znacznym stopniu ułatwia to montaż/demontaż elementów łączonych opaskami, gdyż operator, nie będąc zmuszony do trzymania szczypiec w dłoni, może ją wykorzystać do innych, koniecznych wtedy do wykonania czynności.

Szczypce 85 51 250 A i 85 51 250 AF mają w uniwersalne, obrotowe szczęki wymienne, zaś 85 51 250 C przeznaczone są specjalnie do opasek typu click. Szczęki prezentowanych narzędzi gwarantują pewny chwyt opasek w każdej pozycji, zaś ich smukła główka o niewielkiej szerokości umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Można nimi też bezpiecznie demontować węże, ponieważ mają szczęki z ząbkami. Omawiane szczypce Knipex 85 51 250 A, 85 51 250 AF i 85 51 250 C wykonano ze stali elektrycznej chromowo-wanadowej, kutej i hartowanej olejowo. Są czernione i mają polerowaną główkę. Ich rękojeści pokryto cienkim antypoślizgowym PCW.

Prezentowane szczypce to narzędzia z najwyższej półki jakościowej, zawierające duży ładunek innowacji. Naszym zdaniem są niezastąpione w każdym warsztacie samochodowym oraz zajmującym się naprawą silników spalinowych stosowanych do napędu różnych pojazdów czy urządzeń.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Narzędzia YATO dla elektryków

Energia elektryczna jest powszechnie wykorzystywana na całym świecie. Można z całkowitą pewnością stwierdzić, że obecnie jest ona koniecznym warunkiem normalnego funkcjonowania naszej cywilizacji. Bezpieczna praca przy naprawie i obsłudze sieci lub urządzeń elektrycznych może odbywać się tylko z wykorzystaniem odpowiednio izolowanych narzędzi. Marka YATO posiada w swojej ofercie wiele specjalistycznych narzędzi dla elektryków. Niektóre z tej bogatej oferty omawiamy w tym artykule.

 

 

Energia elektryczna jest bardzo wygodna w użytkowaniu, ale korzystanie z niej niesie również wiele niebezpieczeństw. W przypadku dokonywania napraw urządzeń czy sieci elektrycznych mogą tego dokonywać

wyłącznie osoby z określonymi kwalifikacjami i umiejętnościami, potwierdzonymi stosownymi zaświadczeniami. Naprawa może być wykonana jedynie profesjonalnymi izolowanymi narzędziami. Jak wiadomo, narzędzia dla elektryków są oznaczone specjalnym znakiem (różnym w różnych krajach) i wartością 1000 V. Oznacza to, że są one dopuszczone do używania pod napięciem 1000 V dla prądu przemiennego. Izolacja na narzędziach jest testowana przy napięciu dziesięciokrotnie wyższym (10.000 V). W ten sposób powstaje 10-ciokrotny margines bezpieczeństwa dla operatora. Sprawą oczywistą jest, że każda naprawa urządzenia czy sieci elektrycznej może się rozpocząć po uprzednim wyłączeniu napięcia. Przypadków dokonywania napraw urządzeń pod napięciem jest bardzo niewiele i są one dokładnie określone w przepisach.
Każdy elektryk musi dysponować zestawem wkrętaków. W ofercie firmy YATO, dostępny jest m.in. zestaw wkrętaków YT-2828. Komplet składa się z 7 wkrętaków: po dwa z końcówkami krzyżakowymi typu Philips i Pozidrive oraz 3 z końcówkami płaskimi. Groty wkrętaków zostały wykonane ze stali kwasoodpornej (AISI2) i zahartowane do wysokiej wartości 56-60 HRC. Gwarantuje to ich dużą trwałość i odporność na odkształcenia. W izolowanych rękojeściach oznaczonych symbolem 1000 V wykonano otwory, które umożliwiają zawieszenie wkrętaków na haczykach w warsztacie.
Kolejną grupą narzędzi niezbędnych w pracy elektryka są szczypce. Należą do nich m.in.: szczypce uniwersalne (YT-2102), wydłużone proste (YT-2105) oraz boczne tnące (YT-2109). Mają one ergonomicznie ukształtowane izolowane rękojeści, na których znajdują się specjalne wypustki zabezpieczające dłoń montera przed przypadkowym obsunięciem. Szczypce służą do obróbki przewodów, np. m.in. do ich przycinania na odpowiednią długość. Do cięcia przewodów można też wykorzystać specjalne szczypce YT-2279. Wyposażono je w specjalnie ukształtowaną główkę uniemożliwiającą wyślizgiwanie się przewodu podczas cięcia. Szczypcami o długości 170 mm można przecinać przewody o średnicy do 10,5 mm, a wkręty do – 3,5 mm. W przypadku niektórych prac mogą się przydać specjalne nożyczki dla elektryków (YT-1974). Ich krótkie ostrze wykonane jest ze stali narzędziowej z domieszką chromu i ma twardość 52-56 HRC, a na rączkach znajduje się ergonomicznie ukształtowana izolacja. Do przecinania przewodów w pewnych okolicznościach optymalnym narzędziem może być nożyk do kabli (YT-2280). Jego całkowita długość wynosi 190 mm, a krótkie ostrze wyprofilowano w taki sposób, aby cięcie kabli było ułatwione, Nożykiem można przecinać kable o przekroju do 28 mm2.
W przypadku cięcia kabli z miedzi lub aluminium o większych przekrojach niezbędne jest użycie nożyc 2-ręcznych YATO z zakresu YT-18610-YT-18612. Ich szczęki wykonane są ze stali manganowej, następnie poddane specjalnej obróbce cieplno-chemicznej. Twardość szczęk wynosi 50 HRC. W zależności od średnicy przecinanych kabli, nożyce mają różne długości rękojeści. I tak najkrótsze (YT-18610) o długości 370 mm mogą przecinać kable o maksymalnym przekroju 125 mm2, kolejne (YT-18611) o długości 580 mm – 250 mm2, zaś najdłuższe (YT-18612, 770 mm) – do 500 mm2. Stalowe rękojeści zakończone są izolowanymi rączkami wykonanymi z PVC.
W przypadku konieczności wykonania cięcia tylko jedną ręką elektryk może posłużyć się nożycami zapadkowymi (YT-18600, YT-18602). Ich specjalna konstrukcja gwarantuje przecinanie kabli bez nadmiernego wysiłku. Ich długości wynoszą: 300 i 330 mm, a możliwości przecinania kabli miedzianych i aluminiowych odpowiednio: 240 i 380 mm2.
Do przecinania drutów i prętów stalowych można
wykorzystać obcinaki hydrauliczne (YT-22870, YT-22871, YT-22872). Dzięki zastosowaniu siłownika hydraulicznego siła cięcia została w tych narzędziach zwielokrotniona. W zależności od modelu można osiągnąć wartość siły 6, 8 lub 13 T. Narzędzia poradzą sobie z przecięciem drutów i prętów stalowych o przekroju odpowiednio: do 12, 16 lub 20 mm2. Szczęki o twardości 50 HRC w razie stępienia można wymienić na nowe.
Narzędziem, które bardzo usprawnia pracę elektryka, są różnego rodzaju ściągacze izolacji. W ofercie firmy YATO jest ich wiele: m.in. ściągacz YT-2274 do przewodów o średnicach 0,5-6 mm. Nieco bardziej zaawansowany konstrukcyjnie jest wielofunkcyjny ściągacz izolacji (YT-2270) o długości 205 mm. Oprócz odizolowania przewodu, tym narzędziem można skutecznie zacisnąć konektory 7-8 mm.
Oferta firmy YATO w zakresie narzędzi do zaciskania konektorów liczy ponad 20 szczypiec o różnych konstrukcjach, np. YT-2240, YT-2245, YT-2250. Zostało to poniekąd wymuszone występowaniem różnorodnych konektorów, mocowanych na przewodach o różnych średnicach. Szczypce zapadkowe YT-2245 o wzmocnionej konstrukcji są oferowane z całym zestawem szybko wymiennych szczęk zaciskowych. Zestaw wyposażony jest w 5 różnych szczęk, koniecznych do pracy z najczęściej stosowanymi na rynku konektorami. Tymi szczypcami monter może obsłużyć konektory izolowane i nieizolowane standardu AWG lub RG6, RG58, RG62 w zakresie od 0,5-10 mm2. W ofercie również istnieją odpowiedniki do typoszeregów w calach. Zestaw jest sprzedawany w estetycznej walizce z tworzywa sztucznego.
Do zaciskania końcówek na przewodach elektrycznych lub linkach stalowych o większych przekrojach można wykorzystać ręczne praski hydrauliczne. W ofercie znajdują się 3 modele różniące się między sobą zakresem pracy (YT-22860, YT-22861, YT-22862). Siłownik pozwala zaciskać końcówki na kablach z siłą 8 T, na przewodach aluminiowych o przekroju od 10 do 240 mm2, a na miedzianych odpowiednio od 10 do 300 mm2.
Ostatnią grupą urządzeń z oferty firmy YATO, jaką przedstawiamy w tym artykule, są mierniki elektryczne. Podobnie jak i w poprzednich wypadkach, nie sposób w krótkim artykule opisać całej gamy próbników napięcia i multimetrów. Dlatego ograniczymy się jedynie do przedstawienia niektórych przykładów. Przedstawicielem próbników napięcia niech będzie próbnik YT-28631. Jest to uniwersalny tester, którym można wykryć napięcie elektryczne oraz przerwy w obwodach elektrycznych. Jego funkcje umożliwiają także podstawowe sprawdzanie tranzystorów, diod, rezystorów lub kondensatorów. Zakres pracy dla napięć przemiennych (AC) dla metody kontaktowej: 70-250 V, dla metody indukcyjnej – 70-1000 V. Zakres napięć stałych (DC) dla metody kontaktowej wynosi 1,5-9 V, natomiast test ciągłości metody kontaktowej może się odbyć w zakresie: 0-100 Ω. Sygnalizatorem jest lampka LED i sygnał dźwiękowy.
Przedstawicielem mierników cyfrowych niech będzie multimetr YT-73088. Możemy zmierzyć nim napięcie stałe lub przemienne (0-600 V), prąd stały lub przemienny (0-10 A), a także rezystancję, pojemność kondensatorów, częstotliwość prądu oraz skontrolować diody, wykonać pomiar temperatury i zmierzyć współczynnik wypełnienia. Podstawową zaletą tego multimetra jest TRUE RMS dzięki czemu możliwy jest pomiar wartości skutecznej dla dowolnego kształtu przebiegu nie tylko sinusoidalnego czy stałego. Bardzo wygodną dla użytkownika funkcją jest AUTO-RANGE umożliwiającą automatyczny dobór zakresu w zależności od wyniku pomiaru niektórych wielkości. Multimetr umożliwia także pomiar wartości względnej REL. Dzięki temu można określić różnicę pomiędzy zmierzoną wartością a wcześniej przyjętym poziomem
odniesienia. Natomiast funkcja MIN/MAX umożliwia zapisanie w pamięci multimetra wszystkich wartości, które spadły poniżej minimalnej bądź wzrosły powyżej maksymalnej zarejestrowanej wartości. Ten multimetr pozwala również na rejestrowanie wskazań z pomiarów bezpośrednio na komputerze przez złącze USB. Ta funkcja pozwala na precyzyjną analizę parametrów pracy urządzeń elektrycznych.
Nieco odmiennie zbudowany jest Multimetr YT-73091. Został on wyposażony w cęgi pomiarowe, które pozwalają na pomiar natężenia prądu przemiennego w pojedynczym przewodzie metodą indukcyjną. Oprócz pomiaru wartości przemiennego prądu, można tym urządzeniem zmierzyć napięcie stałe i przemienne, rezystancję, temperaturę oraz skontrolować działanie diod. Maksymalna średnica badanego przewodu wynosi 37 mm. Przycisk DATA H służy do zachowania na wyświetlaczu zmierzonej wartości. Przyciśniecie przycisku spowoduje, że aktualnie wyświetlana wartość pozostanie na wyświetlaczu nawet po zakończeniu pomiaru. Natomiast przycisk MAX H służy do zachowania na wyświetlaczu najwyższej zmierzonej wartości. Przyciśnięcie przycisku spowoduje, że najwyższa zmierzona wartość pozostanie na wyświetlaczu, nawet po zakończeniu pomiaru.
Jak widać z powyższego przeglądu, w ofercie firmy YATO jest bardzo szeroki asortyment narzędzi dedykowanych dla elektryków. Podstawową zaletą tych narzędzi jest przede wszystkim wysokim poziom jakości oraz dbałość o zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa ich użytkowników.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu