Szczypce Knipex do opasek zaciskowych i obejm

Szczypce Knipex 85 51 250 A i 85 51 250 AF oraz i 85 51 250 C przeznaczone są do montażu i demontażu opasek oraz obejm zaciskowych sprężynujących, typu click, opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej. Są niezastąpione podczas montażu i demontażu takich podzespołów samochodowych, jak: kolektory ssące, układy chłodzenia, doładowania, ogrzewania i paliwowe, przewodów płynu chłodzącego, termostatów, itp.

Prezentowane szczypce mają długość 250 mm i pozwalają mocować opaski o średnicy do 70 mm. Ich maksymalny rozstaw szczęk to 80 mm, zaś zakres ustawiania – ponad 40 mm. Są specjalizowaną wersją szczypiec nastawnych KNIPEX Cobra® wyposażoną w

odpowiednio profilowane szczęki obrotowe, które można wymieniać. I tak modele 85 51 250 i 85 51 250 AF przeznaczono do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących, zaś 85 51 250 C – do opasek typu click. Narzędzia te wymagają użycia niewielkiej siły dzięki szczególnie korzystnemu przełożeniu, które umożliwia łatwe i bezpieczne otwieranie opasek zaciskowych. Ich rękojeści mają profil uniemożliwiający przyciśnięcie palców. Szczypce wyposażono w precyzyjną regulację Quick-Set pozwalającą na optymalne dopasowanie ich szczęk do opasek o różnych rozmiarach. Nastawienie odbywa się poprzez dosunięcie szczęk bezpośrednio do chwytanego przedmiotu.

Szczypce mają też przycisk pozwalający na ich szybkie rozwarcie, podwójną prowadnicę dającą dużą stabilność złączu wsuwkowemu, które w nich zastosowano.


Dodatkowo model 85 51 250 AF wyposażono w mechanizm przytrzymujący, który pozwala na zablokowanie szczęk szczypiec na zaciśniętej nimi opasce i uwolnienie ręki. W znacznym stopniu ułatwia to montaż/demontaż elementów łączonych opaskami, gdyż operator, nie będąc zmuszony do trzymania szczypiec w dłoni, może ją wykorzystać do innych, koniecznych wtedy do wykonania czynności.

Szczypce 85 51 250 A i 85 51 250 AF mają w uniwersalne, obrotowe szczęki wymienne, zaś 85 51 250 C przeznaczone są specjalnie do opasek typu click. Szczęki prezentowanych narzędzi gwarantują pewny chwyt opasek w każdej pozycji, zaś ich smukła główka o niewielkiej szerokości umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Można nimi też bezpiecznie demontować węże, ponieważ mają szczęki z ząbkami. Omawiane szczypce Knipex 85 51 250 A, 85 51 250 AF i 85 51 250 C wykonano ze stali elektrycznej chromowo-wanadowej, kutej i hartowanej olejowo. Są czernione i mają polerowaną główkę. Ich rękojeści pokryto cienkim antypoślizgowym PCW.

Prezentowane szczypce to narzędzia z najwyższej półki jakościowej, zawierające duży ładunek innowacji. Naszym zdaniem są niezastąpione w każdym warsztacie samochodowym oraz zajmującym się naprawą silników spalinowych stosowanych do napędu różnych pojazdów czy urządzeń.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Klucze nasadowe (część VIII). Akcesoria do kluczy nasadowych: przeguby

W miejscach o szczególnie utrudnionym dostępie należy użyć specjalnych przegubów. Najczęściej spotykanym przegubem jest element, w budowie którego wykorzystano zasadę pracy przegubu uniwersalnego krzyżakowego (przegub Cardana).

Służy on do przeniesienia ruchu obrotowego między dwoma elementami (śrubą i pokrętłem), których osie są między sobą pochylone o pewien kąt. Konstrukcja przegubu umożliwia zmianę kąta między osiami dwóch elementów, również podczas wykonywania ruchu obrotowego. Powszechnie spotykany przegub składa się z części z zabierakiem (od strony nasadki) oraz drugiej części z gniazdem (od strony pokrętła). Niektóre firmy oferują w swoich zestawach przeguby, które są bezpośrednio połączone

z nasadkami różnych rozmiarów. Użycie przegubów pozwala na odchylenie o 90° osi wzdłużnej przedłużacza od osi śruby.


Inne akcesoria

W miejscach szczególnie trudno dostępnych do wykonania operacji zakręcania (odkręcania) można użyć przekładki zabierakowej. Ma ona zwartą konstrukcję, w której kwadratowe gniazdo na pokrętło jest odsadzone od zabieraka o pewną odległość. Wzajemne przesunięcie osi nasadki i pokrętła umożliwia obsłużenie połączeń w miejscach szczególnie trudno dostępnych.

Bardzo pożytecznym elementem w zestawach są łączniki przejściowe (tzw. redukcje). Pozwalają one na łączenie pokręteł jednej grupy narzędzi z nasadkami z grupy drugiej. Istnieją przejściówki zwiększające, na przykład łączące gniazdo 1/4” i zabierak 3/8”, a także zmniejszające, tj. gniazdo 3/8” z zabierakiem 1/4”. Na podobnej zasadzie wytwarzane są redukcje w innych rozmiarach. Przy używaniu takich przejściówek należy zawsze pamiętać o tym, żeby dokręcać połączenia skrętne z momentem odpowiednim dla grupy narzędzi o mniejszych rozmiarach, aby ich nie uszkodzić.

Obszerny temat związany z kluczami nasadowymi nie został do końca wyczerpany w tym artykule. Wrócimy więc do tematu w przyszłości, aby omówić dokładnie nowe konstrukcje kluczynasadowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu