MENUMENU
MENUMENU

Szczypce KNIPEX do obejm z uchem

Obejmy z uszami stosuje się w wielu dziedzinach gospodarki do łączenia przewodów paliwowych, gazowych, sprężonego powietrza, układów chłodzenia silników itp. Ich mocowanie musi być pewne i łatwe dla montażystów oraz serwisantów, aby nie dochodziło do rozszczelnienia instalacji czy układów maszyn. Dlatego Knipex zaoferował specjalne szczypce do obejm z uchem oznaczone jako 10 98 1220 i 10 99 1220.
Szwajcarska firma Oetiker, która jest wynalazcą i producentem obejm z uszami służących do łączenia różnego rodzaju przewodów, bardzo wiele uwagi w swoich materiałach informacyjnych poświęca prawidłowemu zamocowaniu tych elementów. Jej zdaniem użycie odpowiedniego narzędzia jest

tego podstawowym warunkiem. Dlatego niemiecka firma Knipex opracowała dwa modele specjalistycznych szczypiec przeznaczonych do mocowania takich obejm. Mają one uniwersalne zastosowanie, co oznacza, że można zaciskać nimi uszy obejm używanych przy osłonach gumowych przegubów, przewodach układu chłodzącego i paliwowego, w systemach sprężonego powietrza oraz kompresorach itp.
 
Konstrukcja prezentowanych szczypiec Knipex oparta jest na budowie klasycznych obcęgów. Gdy się jednak dokładnie przyjrzymy tym narzędziom, zauważymy, że mają one znacznie smuklejszą główkę, aby można było pracować nimi w trudno dostępnych miejscach. Szczęki tych narzędzi skonstruowano tak, aby nie powodowały uszkodzeń uszu obejm. Szczypce 10 98 1220 mają wyłącznie szczęki czołowe, zaś 10 99 1220 – czołowe i boczne powierzchnie zgniatające.Szczypce KNIPEX do obejm z uchem wykonano ze specjalnej stali narzędziowej, kutej i hartowanej olejowo. Mają one wykończenie fosforanowane (czarne), a ich rękojeści są powlekane tworzywem sztucznym. Szczypce do obejm z uszami, podobnie jak wszystkie narzędzia produkcji Knipex, odznaczają się wysoką jakością wykonania i trwałością.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Toolstorage – czyli modułowe systemy przechowywania narzędzi

Ostatnimi laty duża liczba warsztatów i firm przemysłowo-produkcyjnych inwestuje w systemy modułowe przechowywania narzędzi, których głównym celem jest uporządkowanie miejsca pracy. Systemy modułowe charakteryzują się tym, że dla każdego narzędzia przeznaczone jest odpowiednie miejsce, co uefektywnia dostępność przy wykonywaniu pracy, jak również pozwala szybko skompletować zestaw po jej zakończeniu.

 

 

 

Na rynku polskim dostępny jest olbrzymi wybór przeróżnych rozwiązań, jak i niezliczona gama marek oraz producentów, których flagowym produktem jest wózek narzędziowy. Występuje on w wielu wariantach, począwszy od małych zestawów, które nie stanowią dużego wydatku, do

ogromnych i rozbudowanych rozwiązań wiążących się z większą inwestycją. Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego rozwiązania należy najpierw przemyśleć sposób zastosowania i użytkowania danego systemu. Tu skoncentrować się trzeba zwłaszcza na warunkach użytkowania, wymaganej mobilności, dalszej możliwości serwisowania i ewentualnej rozbudowy wybranego systemu.
Większość firm na polskim rynku nie oferuje żadnej obsługi posprzedażowej wózków narzędziowych i wiele tanich rozwiązań modułowych przy profesjonalnej eksploatacji okazuje się zakupem jednorazowym. Wózek narzędziowy jest przez nie traktowany jako jednolita całość i niejednokrotnie nie mamy możliwości dokupienia uszkodzonego lub zgubionego narzędzia. W większości przypadków indywidualnie dokupione narzędzie nie pasuje lub nie mieści się w systemie modułowym i musi być przechowywane w innym miejscu. Problem pojawia się również w takich sytuacjach, jak na przykład defekt koła lub uszkodzenie systemu zamykania, w  których nie mamy możliwości dokupienia części zapasowych.
Jeśli mobilność wózka jest głównym wymaganiem, trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty jak koła i systemy ich blokowania oraz konstrukcję i jakość materiałów. Duża liczba wózków tak naprawdę stale jest w naprawie, ponieważ niska jakosć wykonania kół przy dużej wadze wózka uniemożliwia sprawne przemieszczanie. Następnym często powtarzającym się problemem jest system blokowania kół, który w wielu przypadkach jest niedostosowany do całościowej wagi wózka. Bardzo ważnym aspektem niezauważalnym gołym okiem jest grubość stosowanej blachy, jak również jakość spawów, co ma duży wpływ na stabilność całej konstrukcji. Wiele modeli na rynku polskim wykonane jest z cienkiej blachy, a ponadto priorytetem przy spawaniu jest szybkość produkcji, a nie stabilność konstrukcji. Efektem tego jest na przykład niedomykanie się szuflad po krótkim czasie użytkowania.
Dzięki mobilności wózki narzędziowe używane są w różnych warunkach, przez co narażone są na wilgoć, deszcz, pył, brud, substancje chemiczne, etc. Aby uniknąć ryzyka korozji, bardzo ważna jest wysoka jakość stali oraz sposób lakierowania. Wózki z wyższej półki wykonane są ze stali wysokogatunkowej oraz lakierowane wielowarstwowo metodą proszkową.
Ciągły rozwój nowych technologii i ich aplikacji powoduje wzrost naszych potrzeb oraz wymagań. Profesjonalni użytkownicy coraz częściej nie akceptują standardowych rozwiązań, lecz oczekują indywidualnego doboru narzędzi do ich potrzeb. Dlatego czołowi producenci oferują szeroką gamę modułów, dzięki której klient sam może stworzyć kompletny zestaw dostosowany do swoich indywidualnych wymagań.
Przykładem mogą być zakłady serwisujące samoloty szwedzkich wojsk lotniczych marki JAS GRIPEN, od których wymagano utworzenia 26 indywidualnych mobilnych stanowisk pracy. Po wielu testach udało się to osiągnąć dzięki innowacyjnemu systemowi modułów marki Tengtools, która w swojej ofercie zawiera ponad 100 różnych modułów. Ponadto Tengtools oferuje możliwość stworzenia własnego modułu w dwukolorowym systemie EVA. Tutaj każdy moduł jest skanowany w systemie CAD/CAM i frezowany komputerowo. Górna warstwa bloku EVA jest czarna, a dolna czerwona, dzięki czemu kształt wyjętego narzędzia jest wyraźnie uwidoczniony w kolorze czerwonym. Umożliwia to szybką identyfikację brakujących elementów wyposażenia. Ten aspekt był również jednym z kluczowych wymagań przy komponowaniu zestawów dla wyżej wymienionej firmy serwisującej ze względu na zminimalizowanie ryzyka pozostawienia narzędzia w integralnej części samolotu, np. silniku czy wentylacji.
Kolejnym krokiem rozwoju koncepcji toolstorage jest możliwość rozbudowy standardowego wózka o szeroką gamę akcesoriów, takich jak szafki, stoły, półki i regały boczne,
półki magnetyczne, panele i skrzynki narzędziowe, wieszaki, etc. Ten kompleksowy system pozwala na stworzenie jednolitego stanowiska pracy dobranego do indywidualnych potrzeb przy użyciu dowolnej kombinacji wózków narzędziowych, wkładów i wymienionych akcesoriów.
Jak widać, przy wyborze wózka narzędziowego musimy kierować się nie tylko liczbą oferowanych narzędzi, jakością i ceną, ale również warunkami, w jakich będzie on eksploatowany I mieć na uwadze serwis posprzedażowy. Przezorny nie zapomni o możliwości dalszej rozbudowy indywidualnego konceptu toolstorage. Jak w większości przypadków, jeśli stawiamy wysokie wymagania, wybór najtańszej oferty w żaden sposób nie spełni naszych oczekiwań i okaże się najdroższy.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu