Szczypce KNIPEX do obejm z uchem

Obejmy z uszami stosuje się w wielu dziedzinach gospodarki do łączenia przewodów paliwowych, gazowych, sprężonego powietrza, układów chłodzenia silników itp. Ich mocowanie musi być pewne i łatwe dla montażystów oraz serwisantów, aby nie dochodziło do rozszczelnienia instalacji czy układów maszyn. Dlatego Knipex zaoferował specjalne szczypce do obejm z uchem oznaczone jako 10 98 1220 i 10 99 1220.
Szwajcarska firma Oetiker, która jest wynalazcą i producentem obejm z uszami służących do łączenia różnego rodzaju przewodów, bardzo wiele uwagi w swoich materiałach informacyjnych poświęca prawidłowemu zamocowaniu tych elementów. Jej zdaniem użycie odpowiedniego narzędzia jest

tego podstawowym warunkiem. Dlatego niemiecka firma Knipex opracowała dwa modele specjalistycznych szczypiec przeznaczonych do mocowania takich obejm. Mają one uniwersalne zastosowanie, co oznacza, że można zaciskać nimi uszy obejm używanych przy osłonach gumowych przegubów, przewodach układu chłodzącego i paliwowego, w systemach sprężonego powietrza oraz kompresorach itp.
 
Konstrukcja prezentowanych szczypiec Knipex oparta jest na budowie klasycznych obcęgów. Gdy się jednak dokładnie przyjrzymy tym narzędziom, zauważymy, że mają one znacznie smuklejszą główkę, aby można było pracować nimi w trudno dostępnych miejscach. Szczęki tych narzędzi skonstruowano tak, aby nie powodowały uszkodzeń uszu obejm. Szczypce 10 98 1220 mają wyłącznie szczęki czołowe, zaś 10 99 1220 – czołowe i boczne powierzchnie zgniatające.



Szczypce KNIPEX do obejm z uchem wykonano ze specjalnej stali narzędziowej, kutej i hartowanej olejowo. Mają one wykończenie fosforanowane (czarne), a ich rękojeści są powlekane tworzywem sztucznym. Szczypce do obejm z uszami, podobnie jak wszystkie narzędzia produkcji Knipex, odznaczają się wysoką jakością wykonania itrwałością.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zestaw narzędzi do zacisków szeregowych Wera 338/2

Obecnie do podłączania przewodów w szafach rozdzielczych lub sterowniczych stosuje się często zaciski sprężynowe. Do ich obsługi służy zestaw narzędzi Wera 338/2.

Jak wiadomo, do podłączania przewodów elektrycznych w szafach rozdzielczych lub sterowniczych wykorzystuje się dwa rodzaje połączeń: z zaciskami śrubowymi lub sprężynowymi. Do obsługi zacisków śrubowych potrzebne są wkrętaki izolowane, zaś do sprężynowych – wkrętaki z końcówkami płaskimi o niewielkich rozmiarach lub specjalne szpikulce płaskie zwane także dla ich odróżnienia od szpikulców okrągłych, stosowanych do przebijania miękkich materiałów (np. skóry), narzędziami do zacisków sprężynowych. Należy tu zauważyć, że szpikulce płaskie są lepiej dostosowane niż wkrętaki do zwalniania styków zacisków

sprężynowych, pomimo że oba narzędzia mają bardzo zbliżoną konstrukcję. Szpikulce składają się bowiem z rękojeści wkrętakowej i grota o przekroju okrągłym oraz niewielkiej średnicy, mającego odgiętą zaostrzoną na płasko końcówkę roboczą. Dlatego niektórzy producenci narzędzia te nazywają wkrętakami, co jest mylące dla niezorientowanych użytkowników.

Przyjrzyjmy się zatem omawianym szpikulcom z zestawu Wera 338/2. Niemiecki producent zastosował w nich 2-komponentową rękojeść Wera Kraftform i stalowy grot z odgiętą kątowo zaostrzoną końcówką roboczą. Jest on na odcinku od rękojeści do odgięcia pokryty zabezpieczającą koszulką z tworzywa sztucznego.
Przypomnijmy, rękojeść Wera Kraftform, znaną z wielu wersji wkrętaków Wera, cechuje zaawansowana ergonomia. Dzięki temu jest ona perfekcyjnie dostosowana do dłoni i bardzo wygodna w trzymaniu oraz operowaniu. Posiada 6-kątny kołnierz uniemożliwiający turlanie się narzędzia po podłodze w wyniku jego upadku. W ten sposób Wera wyeliminowała całkowicie problem długotrwałego szukania narzędzia w zakamarkach szaf sterowniczych lub pomieszczeń, w których znajdują się szafki rozdzielcze.
Z kolei stalowe groty omawianych szpikulców Wera, jak już wspomniano, mają końcówkę odchyloną kątowo o ok. 40°. Dzięki temu można pracować nimi w miejscach trudno dostępnych i użyć do obsługi szeregowych zacisków sprężynowych wykorzystywanych w szafach sterowniczych lub zasilających. Szpikulce można także stosować do otwierania zacisków naciągających przewody w listwach zaciskowych. Ponieważ są one wygięte, nie zasłaniają jak wkrętaki czy szpikulce proste widoku obsługiwanych zacisków. Można je także włożyć w styki w celu ich rozszerzenia i pozostawić w nich na czas potrzebny do montażu/demontażu przewodu. Dzięki temu omawiane narzędzia doskonale sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych i w przypadku, gdy do trzymania przewodów konieczne jest użycie dwóch rąk.

Omawiane szpikulce Wera różnią się rozmiarem zaostrzonej końcówki grota. Dlatego pierwszy z nich, mający grot o wymiarach 0,4 x 2,5 x 81 mm, przeznaczony jest do obsługi zacisków dla przewodów o przekrojach 1,5 mm2, zaś drugi (0,6 x 3,5 x 81 mm) – od 2,5 do 4,0 mm2.
Reasumując, szpikulce z zestawu Wera 338/2 oferują nową jakość obsługi zacisków sprężynowych należących do różnych systemów połączeń przewodów dostępnych obecnie na rynku. Są one optymalnie dostosowane do swojego przeznaczenia, jak też komfortowe zarówno podczas montażu, jak i demontażu przewodów zasilających, sygnałowych oraz transmitujących dane. Co ważne, można z powodzeniem pracować nimi w miejscach trudno dostępnych.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu