SZCZYPCE DO ŚCIĄGANIA IZOLACJI ZE ŚWIATŁOWODÓW OD HÖGERT TECHNIK

Marka Högert Technik, wprowadzając na rynek profesjonalne szczypce HT1P186 do usuwania izolacji światłowodowych, powiększyła swoją ofertę narzędzi ręcznych o kolejny produkt przeznaczony dla elektryków i monterów instalacji telekomunikacyjnych oraz komputerowych.

 

Światłowody tak jak kable miedziane lub aluminiowe poddaje się obróbce w celu ich bezpośredniego połączenia z szybkozłączami lub ze sobą (tzw. metoda spawania). W tym celu światłowody należy dokładnie odizolować. Proces ten jest podstawową operacją obróbczą kabli światłowodowych, którego nie można pominąć. Od narzędzi wymaga on precyzyjnego wykonania, gdyż służą do obróbki delikatnych włókien o bardzo małym przekroju wynoszącym zaledwie 250 µm.

Hogert-Technik-HT1P186-5

https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2017/06/Hogert-Technik-HT1P186-5-300x200.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2017/06/Hogert-Technik-HT1P186-5-1024x682.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2017/06/Hogert-Technik-HT1P186-5-360x240.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px" />

Tak precyzyjnie wykonane szczypce HT1P186 zaproponowała instalatorom telekomunikacyjnym oraz komputerowym marka Högert Technik. W ich szczękach znajdziemy pięć odpowiednio wyprofilowanych otworów służących do ściągania izolacji z różnego typu kabli. Dwa z nich przeznaczono specjalnie do usuwania izolacji z włókien światłowodowych. Pierwszy otwór służy do ściągania izolacji pierwotnej ze światłowodów o przekroju 250 µm, zaś drugi – wtórnej z włókien światłowodowych 600–900 µm. Za pomocą pozostałych trzech otworów możemy usuwać izolację z kabli miedzianych stosowanych w telekomunikacji, elektronice czy sprzęcie komputerowym, AGD itp. Pierwszy z nich służy do odizolowania kabli o średnicy 2,0–2,4 mm z np. powłoki PCV, drugi – 2,0–3,0 mm, zaś trzeci – 2,8–3,0 mm.

Hogert-Technik-HT1P186-1

Testowane szczypce Högert Technik HT1P186 są wygodne w użyciu. Mają wbudowaną sprężynę rozsuwającą szczęki do pozycji otwartej, co ułatwia pracę i redukuje praktycznie do zera ryzyko uszkodzenia delikatnych włókien światłowodowych. W szczypcach zastosowano także prosty mechanizm blokady szczęk w pozycji zamkniętej. Dzięki temu ostrza chronione są przed uszkodzeniem podczas transportu narzędzi w skrzynce lub walizce narzędziowej. Znajdziemy w nich także śrubę oporową służącą do kalibracji wielkości otworów przeznaczonych do odizolowania.

Hogert-Technik-HT1P186-2

Szczęki omawianych szczypiec zostały wykonane z wysokiej jakości stali, którą zahartowano w celu nadania im wysokiej odporności na ścieranie i odkształcenia. Do produkcji tych narzędzi wykorzystano nowoczesną cyfrową technologię obróbki skrawaniem (centra CNC), która daje gwarancję wysokiej precyzji ich wykonania, co – jak już wspominaliśmy – jest niezwykle ważne podczas montażu światłowodów.
Szczypce Högert Technik HT1P186 mają prawdziwie kompaktowe wymiary (długość – 145 mm) i są wyposażone w ergonomiczną dwukomponentową i antypoślizgową rękojeść, którą trzyma się pewnie i wygodnie. Dzięki temu jedną ręką operuje się nimi bardzo swobodnie i precyzyjnie.

 

Hogert_Technik_HT1P186-1

Podczas redakcyjnych testów szczypiec Högert Technik HT1P186 odizolowaliśmy różnego typu przewody. Zaczęliśmy od światłowodów o przekroju 250 µm.
Odizolowanie ich okazało się czynnością prostą i szybką do wykonania. Dzięki odpowiedniemu naostrzeniu szczęk nie dochodziło do uszkodzenia włókien światłowodowych. Następnie zajęliśmy się odizolowaniem delikatnych miedzianych przewodów ekranowanych stosowanych w kablach koncentrycznych do transmisji sygnałów. Szczypiec też użyliśmy do odizolowania jednożyłowego przewodu wielodrutowego stosowanego m.in. w kablach zasilających urządzenia AGD. We wszystkich zadaniach odizolowania kabli miedzianych testowane narzędzia przyspieszyły i ułatwiły pracę oraz umożliwiły jej dokładne wykonanie. Dlatego naszym zdaniem, szczypce Högert Technik HT1P186 posłużą nie tylko do profesjonalnego odizolowania światłowodów, ale także kabli miedzianych o przekroju do 3 mm. Oznacza to, że mają znacznie większą funkcjonalność niż strippery przeznaczone wyłącznie do usuwania izolacji ze światłowodów, oferowane przez firmy dystrybuujące lub produkujące tego typunarzędzia.

pins