SZCZYPCE (CZ. VII). SZCZYPCE CZOŁOWE

W cyklu omawiającym różne rodzaje szczypiec „pod lupę” bierzemy szczypce czołowe. Jest to narzędzie nieodzowne zarówno w warsztacie, jak i na budowie – w szczególności wśród robotników wykonujących zbrojenia.

Wszystkie szczypce to szczególne postacie dźwigniowego narzędzia prostego. Szczypce czołowe, które są przede wszystkim przeznaczone do przecinania drutów, mają bardzo charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną cechę. Krótkiej główce, towarzyszą stosunkowo długie rękojeści. Krawędzie tnące stykają się czołowo w płaszczyźnie prostopadłej do osi rękojeści.
Firmy, specjalizujące się w dostarczaniu na rynek różnorodnych profesjonalnych

szczypiec, w grupie obcinaków czołowych posiadają kilka typowych, powszechnie występujących narzędzi. Od znanych powszechnie obcęgów, do charakterystycznych obcinaków – niezbędnych dla pracowników wykonujących na budowach stalowe zbrojenia. Jednak w naszym artykule chcemy się bliżej przyjrzeć dość innowacyjnej konstrukcji szczypiec czołowych kryjącej się pod handlową nazwą „Powerbolt”.
Są to obcinaki, które mogą być przeznaczone również do przecinania drutów o najwyższej twardości, tzw. drutów fortepianowych. Cechą charakterystyczną tych szczypiec jest udoskonalone rozwiązanie dźwigni rękojeści. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu w konstrukcji szczypiec dwóch sworzni, stanowiących punkty podparcia dla zaciskających się dźwigniowo szczęk, uzyskano istotnie większą siłę tnącą na szczękach. Ten efekt osiągnięto przy jednoczesnym zredukowaniu wysiłku dłoni operatora. Według materiałów informacyjnych producenta (powołującego się na badania Instytutu VPA-Remscheid), wysiłek ten zredukowano aż o 40%. Testując te szczypce w naszym redakcyjnym warsztacie, możemy istotnie potwierdzić zauważalną łatwość przy przecinaniu drutów nawet o dużych średnicach.
Producent gwarantuje, że nie będziemy mieli żadnych problemów przy przecinaniu drutów średnio twardych o średnicy do 4,5 mm, drutów twardych do średnicy do 3,5 mm oraz drutów fortepianowych do średnicy 3 mm. Całkowita długość szczypiec wynosi 200 mm. Przecinanie dłuższych odcinków drutów z pewnością ułatwi asymetryczna budowa szczęk. Dzięki takiej budowie linia cięcia jest rzeczywiście najkrótsza, a długi drut może podczas operacji przecinania swobodnie zmieścić się obok rękojeści.
Szczypce są wykonane metodą kucia matrycowego z wysokogatunkowej stali narzędziowej. W kolejnych fazach produkcji podlegają one precyzyjnej obróbce mechanicznej i cieplno-chemicznej. Po obróbce mechanicznej, w celu nadania odpowiedniej twardości precyzyjnie wykonanym ostrzom, poddawane są one hartowaniu indukcyjnemu. Firma gwarantuje uzyskanie twardości krawędzi tnących wynoszącej 62 HRC.
Dla polepszenia chwytu narzędzia rękojeści szczypiec zostały pokryte ściśle przylegającym do nich tworzywem sztucznym. Taki zabieg z pewnością poprawia ergonomię pracy. Metalowa powierzchnia szczypiec została pokryta powłoką antykorozyjną.
TJ

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments