SZCZYPCE (CZ. VI). KOMBINERKI O ODGIĘTYCH SZCZĘKACH

W cyklu opisującym różne rodzaje szczypiec przyjrzymy się obecnie kombinerkom dość wyjątkowym. Jest to narzędzie o szczękach odgiętych od osi rękojeści o kąt 90º.

Kombinerki o odgiętych szczękach mają wszystkie funkcje tradycyjnych, ogólnie znanych kombinerek. Dwie symetryczne szczęki o specjalnie wyfrezowanych ząbkach tworzą gniazda, w których mogą być skutecznie przytrzymane przewody, druty, rurki czy inne montowane elementy. Większe gniazdo zostało tak zaprojektowane, by bez przeszkód można było przytrzymać w nim łby śrub o kształcie sześciokątnym w zakresie od M8 do M10. Oczywiście gniazdo to równie dobrze może posłużyć do odkręcania (lub zakręcania) nakrętek tego rozmiaru. Szczypce zyskują w ten prosty sposób

dodatkową funkcję, a pracownik bez używania płaskich kluczy maszynowych może swobodnie obsłużyć połączenia gwintowe. Podobnie jak w tradycyjnych kombinerkach, w prezentowanych narzędziach istnieją dwie ostre krawędzie tnące, które w razie potrzeby można wykorzystać do zdjęcia izolacji lub nawet do przecięcia przewodów. Wykorzystując znaną zasadę dźwigni prostej, w szczękach kombinerek jesteśmy w stanie uzyskać dość dużą siłę. Dzięki temu chwyt ząbkowaną powierzchnią będzie pewny, a przecinanie dość łatwe. Za pomocą szczypiec o długości 200 mm możemy łatwo przeciąć drut miękki o średnicy do 5,2 mm, a drut twardy o średnicy do 2,2 mm, kabel z miedzi lub aluminium – do 12 mm. Szczękami o powierzchniach poprzecznie ząbkowanych można w sposób pewny przytrzymać zarówno elementy o zaokrąglone, jak i płaskie.


Wyjątkowość omawianych szczypiec polega na wygięciu szczęk chwytnych od osi rękojeści. W ten prosty, a jednocześnie pomysłowy sposób producent wyeliminował dokuczliwe przy ciągłej pracy kombinerkami o tradycyjnym kształcie, skręcenie stawu nadgarstka a tym samym napięcie mięśni przedramienia. Dodatkowym atutem tego prostego narzędzia jest to, że pole pracy poprzez odgięcie szczęk jest całkowicie widoczne. W czasie pracy nie zasłaniają go już ręce montera. W celu ułatwienia operatorowi manipulacje narzędziem jedną ręką producent umieścił w rękojeści szczypiec sprężynę rozwierającą, która poprzez ciągłe otwieranie szczęk znacznie ułatwia pracę. M.in. dlatego te kombinerki polecane są elektromonterom zmuszonym często wykonywać połączenia przewodów w ciasnych skrzynkach energetycznych. Z pewnością mechanicy naprawiający podzespoły maszyn, do których istnieje ograniczony dostęp, również chętnie z takiego narzędzia będą korzystać. Aby ułatwić przechowywanie narzędzia w pozycji zwartych szczęk, producent zastosował specjalny zatrzask zamykający.


Kombinerki zostały wykonane metodą kucia matrycowego ze stali narzędziowej o podwyższonej charakterystyce z domieszką wanadu i chromu. W czasie obróbki cieplnej ostrze tnące zostało indukcyjnie zahartowane. Dzięki temu uzyskano przedłużoną żywotność narzędzia. W celu uzyskania powłoki antykorozyjnej powierzchnia kombinerek została pochromowana. Stalowe rękojeści kombinerek zostały pokryte nakładkami wykonanymi z elastomerów. Odpowiednio wyprofilowane nakładki bardzo dobrze spełniają ergonomiczne warunki pracy. Zastosowanie specjalnych wypustek w górnej części nakładek zabezpiecza dłoń montera przed przypadkowym zsunięciem z rękojeści. Nakładki wykonane są z miłego w dotyku 2-komponentowego tworzywa. Jego matowa powierzchnia zapobiega wyślizgnięciu się narzędzia nawet ze spoconej lub zaolejonej dłoni. Ponieważ szczypce te są dedykowane elektromonterom, nakładki posiadają charakterystyczne czerwono-żółte ubarwienie. Specjalne oznaczenie dodatkowo informuje użytkownika, że spełniają one europejską normę EN 60900 określającą warunki użytkowania narzędzi izolowanych. W Niemczech spełnienie rygorystycznych norm bezpieczeństwa gwarantuje znakVDE.

TJ

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments