SZCZYPCE (CZ. III). OBCINAKI BOCZNE

Następny odcinek naszego cyklu służącego omówieniu różnego rodzaju szczypiec poświęcimy obcinakom bocznym. Jak sama nazwa wskazuje, są to specjalizowane narzędzia służące do przecinania różnego rodzaju drutów lub przewodów.

Wszystkie obcinaki boczne posiadają bardzo charakterystyczną budowę. Ich łatwo rozpoznawalną cechą jest stosunkowo krótka główka, z czołowo stykającymi się krawędziami tnącymi. W grupie obcinaków wyróżnia się narzędzia przeznaczone do różnych specjalistycznych prac. Są tam szczypce służące do przecinania drutów stalowych lub kabli elektrycznych. Są też specjalizowane obcinaki dla elektroników. Charakteryzują się

one bardzo krótką główką (krawędź tnąca ma długość zaledwie 13 mm), a izolowana kompozytowa rękojeść wykonana jest w kolorze żółto – czarnym, z nadrukiem „ESD”.
Wszystkie obcinaki dzięki temu, że posiadają w stosunku do rękojeści proporcjonalnie krótką główkę, pozwalają monterom na pracę nawet w miejscach o ograniczonym dostępie. Szczypce powstają w procesie kucia matrycowego ze specjalnych gatunków stali narzędziowej. W kolejnych fazach produkcji podlegają one precyzyjnej obróbce mechanicznej i cieplno-chemicznej. Firmy markowe gwarantują uzyskanie twardości krawędzi tnących nawet 62 HRC. Tak wysoką twardość uzyskuje się w procesie indukcyjnego hartowania i chłodzenia w kąpieli olejowej.


Gdy przyjrzymy się bliżej obcinakom, to okazuje się, że w prostych obcinakach, które mogą służyć do przecinania zarówno twardych, jak i miękkich przewodów zastosowano specjalnie profilowaną powierzchnię, która pomaga w przecinaniu przewodów z izolacją. Efekt ten osiągnięto dzięki specjalnym ząbkom wykonanym na powierzchni szczęk. Zapobiegają one niepotrzebnemu poślizgowi przecinanego przewodu w szczękach.
Szczypce produkowane specjalnie dla elektryków służą do przecinania przewodów wykonanych z miedzi lub aluminium. Oczywiście szczypce dla elektryków posiadają na rękojeściach izolację spełniającą wymagania bezpiecznej pracy. Jest ona wykonana w charakterystycznych żółto-czerwonych barwach z nadrukiem VDE. W zależności od potrzeb można użyć narzędzia o długości całkowitej 150, 180, 200 lub 240 mm.
Omawiając obcinaki, należy koniecznie wspomnieć o obcinakach przeznaczonych do przecinania drutów o najwyższej twardości, tzw. drutów fortepianowych. Krawędzie tnące są indukcyjnie hartowane do twardości 62 HRC. Szczypcami można przeważnie przecinać druty fortepianowe o średnicy do 3 mm, a inne średnio-twarde druty o średnicy do 4,5 mm. Innowacja w konstrukcji tego typu obcinaków polega na takim ukształtowaniu główki, że w efekcie przy przecinaniu drutów wykorzystuje się podwójną dźwignię. Powstaje ona poprzez pomysłowe rozmieszczenie dwóch sworzni, które stanowią punkty podparcia dla zaciskających się szczęk. Taka konstrukcja pozwala zredukować wysiłek pracownika przy przecinaniu drutów aż o 40%. Całkowita długość narzędzia wynosi 200 mm.
Jak widać, po lekturze tego krótkiego tekstu, konstrukcja nawet tak prostego narzędzia jakim są obcinaki podlega ciągłemu rozwojowi. Inżynierowie nie ustają w pomysłach, by narzędzia produkowane przez markowe firmy były trwalsze, a praca nimi byłałatwiejsza.

TJ

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments