SZCZYPCE (CZ. II). SZCZYPCE O WYDŁUŻONYCH SZCZĘKACH

Kontynuując nasz cykl o różnych rodzajach szczypiec, w kolejnym odcinku opiszemy specjalizowane narzędzia tego typu o wydłużonych półokrągłych szczękach. Niekiedy nazywane są one „szczypcami telefonicznymi”, z uwagi na częste ich wykorzystanie w naprawach instalacji telefonicznych.

Szczypce o półokrągłych wydłużonych ostro zakończonych szczękach są często wykorzystywane przez monterów różnych specjalności. Taki sposób ukształtowania szczęk w sposób szczególny ułatwia korzystanie z tego narzędzia w miejscach o ograniczonym dostępie. Bardzo często z takich szczypiec korzystają monterzy mający do czynienia z precyzyjnymi mechanizmami lub

instalacjami elektrycznymi. Pewną odmianą szczypiec o półokrągłych wydłużonych noskach są szczypce o wydłużonych szczękach odgiętych pod kątem 45º. Zarówno jedne, jak i drugie są m.in. oferowane w palecie narzędzi oferowanych przez wiele marek profesjonalnych.
Omawiane szczypce podobnie jak większość tego typu narzędzi mogą posłużyć do chwytania przedmiotów o powierzchniach płaskich lub zaokrąglonych. Do tego celu przeznaczone są wewnętrzne powierzchnie szczypiec poprzecznie ząbkowane. Dzięki temu uchwycony przedmiot nie może zbyt łatwo wyślizgnąć się z uścisku. Szczypce standardowo są wyposażone także w krawędzie tnące. Umożliwia to łatwe zdjęcie izolacji z przewodu lub nawet jego przecięcie. Półokrągłe zakończone spiczasto szczęki ułatwiają wykonanie okrągłej pętli na końcu mocowanego przewodu w celu przymocowania go śrubką.


Pokazana na zdjęciach odmiana szczypiec wyróżnia się tym, że w gnieździe, w którym znajdują się krawędzie tnące, z drugiej strony na półelipsoidalnej powierzchni wykuto większe ząbki. Przez wykonanie kutych ząbków proste narzędzie zdobyło kolejną, istotną dla montera funkcję. Dzięki temu można nim w sposób pewny przytrzymać łby śrub o kształcie sześciokątnym zarówno przy ich odkręcaniu, jak i dokręcaniu. Wielkość gniazda z ząbkami pozwala swobodnie obsłużyć śruby o wielkości M8-M10. Monter bez konieczności odkładania szczypiec i szukania klucza płaskiego lub oczkowego może do przytrzymania łba przykręcanej śruby wykorzystać też szczypce zaciskowe.
Szczypce o wydłużonych szczękach klasy profesjonalnej wykonane są metodą kucia ze stali stopowych z domieszką wanadu i chromu. W dalszym ciągu produkcji narzędzia przechodzą skomplikowane procesy cieplno-chemiczne ulepszające wyrób końcowy. Powierzchniowe hartowanie indukcyjne pozwala osiągnąć pożądaną twardość narzędzia (64 HRC). Dzięki tym zabiegom wyroby osiągają właściwości uodporniające je na przyspieszone zużycie. Standardowe serie narzędzi mają powierzchnie fosforyzowane, inne posiadają powierzchnie chromowane. Zarówno jedno jak i drugie wykończenie zabezpiecza narzędzia przed korozją. Na stalowych rękojeściach szczypiec mocowane są nakładki wykonane z elastomerów. Nakładki są w odpowiedni sposób wyprofilowane. Część chwytna spełnia warunki ergonomiczne, a wypustki ukształtowane w początkowej strefie nakładek zabezpieczają dłoń montera przed zranieniem. 2-komponentowe tworzywo jest miłe w dotyku, a jego powierzchnia zapobiega wyślizgnięciu się narzędzia nawet z mokrej lub spoconej dłoni. Seria narzędzi przeznaczonych dla elektryków ma charakterystyczne ubarwienie rękojeści (czerwono-żółte) i specjalne oznaczenie. Informuje ono o spełnieniu normy EN 60900 dla narzędzi izolowanych. W przypadku narzędzi produkowanych w Niemczech lub na rynek niemiecki o spełnieniu rygorystycznej normy bezpieczeństwa informuje znak VDE.

Tomasz Jagiełło

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar