Szczotki węglowe HANMAR

Codzienne czynności, wykonywane w każdym gospodarstwie domowym, wymagają w dużym stopniu wykorzystania urządzeń wyposażonych w silnik elektryczny. Istotną jego częścią są szczotki węglowe. Zadaniem tego elementu jest przeniesienie napięcia elektrycznego na komutator będący w ruchu obrotowym.

 

 

W miejscu styku szczotki węglowej i powierzchni komutatora powstaje łuk elektryczny oraz tarcie. Konsekwencją jest stopniowe zużycie tego elementu oraz konieczność wymiany na nowy. Każdy użytkownik regularnie korzystający na przykład z wiertarki czy szlifierki spotkał się z potrzebą wymiany szczotek. Jest to czasem kłopotliwe,

jeżeli w pobliżu nie ma serwisu lub sklepu branżowego. Firma Hanmar, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, posiada w sprzedaży szczotki takich marek elektronarzędzi, jak: MAKITA, BOSCH, DEWALT, HITACHI, METABO, DWT i CELMA. Oryginalne szczotki węglowe, podobnie jak jest to w przypadku części samochodowych, są stosunkowo kosztowne. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów. Hanmar oferuje wysokiej klasy zamienniki szczotek. Zależnie od potrzeb użytkownika najpopularniejsze spośród szczotek podzielone zostały na trzy serie. Seria TOP to szczotki przeznaczone dla profesjonalistów, wykonane z najwyższej jakości grafitu, nierdzewnych sprężyn i styków. Zależnie od modelu wyposażone są w wyłącznik bezpieczeństwa lub nie. Seria PRO to szczotki wykonane z bardzo wysokiej jakości materiału grafitowego. Wszystkie szczotki tej serii mają wyłącznik bezpieczeństwa automatycznie odcinający napięcie, gdy nadmierne zużycie grozi uszkodzeniem komutatora. Mają one sprężynę ze stali nierdzewnej. Seria ECO to szczotki wykonane z wysokiej jakości materiału grafitowego. Redukują iskrzenie i zużycie komutatora. Warto tu wspomnieć, że Hanmar oferuje też zestawy najpopularniejszych szczotek różnych marek w walizce lub najpopularniejszych szczotek marek: BOSCH, CELMA, DEWALT, HITACHI, MAKITA i METABO.  

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test wierteł SDS plus Milwaukee MS2

Najnowsze wiertła udarowe SDS-plus Milwaukee MS2 są aż o 25% szybsze od produktów konkurencji i o 12% wydajniejsze od obecnie oferowanych wierteł tej marki. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy ich efektywność pracy, używając do tego młotowiertarki Milwaukee PLH 20.

Szybkość wiercenia Milwaukee zwiększyło dzięki opracowaniu specyficznej konstrukcji wierteł MS2. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich głowicę 2-ostrzową wykonaną w systemie Power Braker. Ma ona trzy agresywne tzw. włączniki mocy, czyli specjalne wypusty na krawędziach tnących, które wytwarzają podczas wiercenia efekt burzenia i wywołują mikropęknięcia w obrabianym materiale. Efektem tego jest kruszenie większej ilości materiału przez

pojedynczy udar niż ma to miejsce w przypadku standardowych wierteł, łatwiejsze zagłębianie się narzędzia w materiale i znacznie szybsze wiercenie.

 

Kolejnym elementem konstrukcji głowicy, który podnosi efektywność pracy, jest zaostrzona końcówka centrująca. Ułatwia ona rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie (szczególnie przydatne na gładkich powierzchniach) i pomaga w utrzymaniu okrągłości wierconego otworu. Z kolei ścięte (sfazowane) końcówki ostrzy zabezpieczają narzędzie robocze przed uszkodzeniem w momencie natrafienia na pręt zbrojeniowy i ograniczają ryzyko zakleszczenia się wiertła.


Inżynierowie opracowali także specjalny kształt spirali odprowadzającej urobek. Oprócz głębokich rowków jest ona coraz cieńsza w kierunku końcówki wiertła, co zapewnia mniejsze tarcie, a tym samym większą prędkość wiercenia. Przy tych wszystkich elementach nie wolno zapominać o wzmocnionej konstrukcji korpusu (grubszy), co zapewnia przeniesienie pełnej mocy na końcówkę wiertła bez powstawania nadmiernych drgań. Dzięki temu narzędzia te są bardzo trwałe i wytrzymałe.

 

Wiertła Milwaukee MS2 przeznaczone są głównie do pracy z akumulatorowymi młotkami SDS-plus. W sprzedaży znajdą się wiertła o średnicach od 4 do 26 mm i długościach od 110 do 1000 mm.

W testach sprawdziliśmy wiertła MS2 o średnicy 6 i 14 mm. Pierwszym wywierciliśmy otwór przelotowy o długości 10 cm w bloczku granitowym w czasie 7,9 s, a drugim – w elemencie z betonu B45 (długość otworu 8,5 cm), co zajęło nam 12,98 s. Do napędu testowanych narzędzi użyliśmy młotowiertarki Milwaukee PLH 20 o mocy 630 W i energii pojedynczego udaru 1,7 J i (obroty luzem – 3700/min, częstotliwość udarów – 4300/min).

 

Podsumowując uzyskane wyniki, można powiedzieć, że wiertła Milwaukee MS2 to bardzo szybkie narzędzia. Podczas testów zauważyliśmy, że nadzwyczaj wydajnie pracuje ich spirala, szybko wyrzucając urobek z dużą siłą. Naszym zdaniem są one doskonałą propozycją dla fachowców wykonujących seryjne wiercenia, np. podczas wykonywania ociepleń budynków, gdzie szczególnie  liczy się bardzo krótki czas wykonywania pracy.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu