SZABLONY ARUNDA® OD MAFELL

1 stycznia 2019 r. firma MAFELL przejęła asortyment szwajcarskiej firmy Arunda®. Obecnie trwa integracja produktów w firmie MAFELL, dzięki czemu już od września br. cała gama szablonów Arunda® będzie dostępna w sieci sprzedaży dystrybutorów firmy MAFELL.

 

Arunda® jest to system do ręcznego, rzemieślniczego wytwarzania połączeń typu drewno w drewnie w kształcie jaskółczego ogona. Potrzebny jest jedynie komplet szablonów – męski do frezowania czopa i żeński do gniazda, wydajna frezarka górnowrzecionowa LO 65 Ec zaopatrzona w specjalny frez Arunda® oraz pozostałe elementy wyposażenia.
Istnieje wiele modeli szablonów. Dostępne są w różnych rozmiarach w zależności od potrzeb cieśli: #50, #80, #120 i #160.

Przy użyciu jednego modelu szablonu można obrabiać belki o różnej szerokości i wysokości. Szerokość krokwi to jedyny decydujący czynnik o wyborze danego modelu szablonu. Każdy szablon umożliwia pracę na szerokim zakresie szerokości drewna (patrz wykresy zawarte w artykule). Im większy szablon, tym szerszy montaż i większa tolerancja. Dlatego warto wybrać taki model, który najlepiej pasuje do własnych potrzebom, aby zapewnić największą integralność strukturalną budynku. Mała belka wymaga mniejszego złącza, podczas gdy duża belka – większego połączenia dla uzyskania maksymalnej wytrzymałości.
Dostępne są dwie serie szablonów: seria B ze stałymi ogranicznikami pod kątem 90° oraz seria N z ogranicznikami dającymi możliwość nachylenia szablonu pod kątami do -50°/90°/+50°.

Zalety systemy Arunda®

Po pierwsze, system Arunda® umożliwia wykonanie od 8 do 18 połączeń na godzinę (czop + gniazdo), co znacznie oszczędza czas i pieniądze. Zakup szablonów jest bardziej opłacalny, gdyż taki szablon kupujemy tylko raz, a metalowe łączniki oraz śruby do ich przymocowania trzeba kupić za każdym razem. Po drugie, prostota w montażu, gdyż szablony mocujemy od góry, a belek nie musimy odsuwać. Po trzecie, dokładność – wykonujemy bowiem połączenie z podwójnym stożkiem, czyli samozaciskowe i optymalnie dopasowane. Po czwarte, swoboda umożliwiająca wykonywanie połączeń zarówno pod kątem prostym jak i pod skosem w belkach nośnych lub w krokwiach. Po piąte, wielostronność umożliwiająca obróbkę różnych szerokości krokwi od 40 do 300 mm. Po szóste, oszczędność czasu, gdyż frez ustawiamy tylko raz bez względu na to, czy frezujemy czop, czy gniazdo. Po siódme, jakość szlachetnego belkowania z połączeniami drewno w drewnie. Po ósme, wytrzymałość połączenia na jaskółczy ogon zdolnego do przenoszenia obciążeń do 2100 kg. Po dziewiąte, elastyczność dająca możliwość stosowania zarówno w warsztacie, jak i na budowie przy nowych konstrukcjach lub przy renowacjach.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę www.mafell.pl. Nie zapomnij zapytać swojego lokalnego dystrybutora firmy MAFELL o jesienną kampanię promocyjną z szablonami Arunda®.

MAFELL

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar