SYSTEMY POŁĄCZEŃ ELEMENTÓW DREWNIANYCH I DREWNOPODOBNYCH od MAFELL

Elementy drewniane można montować ze sobą w różnoraki sposób. Jednym ze sposobów jest łączenie ich za pomocą wpustów zwanych też obcymi piórami, a innym – użycie do tego kołków drewnianych. Wykonywanie tych typów połączeń umożliwiają specjalne maszyny produkcji niemeckiej firmy MAFELL: frezarka do wpustów typu lamello LNF 20 oraz kołkarka DDF 40.

 

 

Za pomocą frezarki MAFELL LNF 20 w obu łączonych elementach frezuje się otwory, w których umieszcza się wpust. Następnie oba elementy łączy się za pomocą odpowiedniego kleju. System połączeń

lamelo można wykorzystać do łączenia kątowego i czołowego ram, płyt wiórowych, listew i innych elementów. Frezarka do wpustów MAFELL LNF 20 ma bardzo mocny, 750-watowy silnik, który umożliwia osiągnięcie 9800 obr./min. Standardowo wyposażona jest we frez tarczowy 6-zębny o grubości 4 mm. Umożliwia on frezowanie otworów pod typowe wielkości wpustów 0,10 i 20 oraz S6, Simplex i Duplex. Maksymalna głębokość frezowania wynosi 19 mm. Opcjonalnie frezarkę można wyposażyć w specjalny frez, który służy do usuwania pęcherzyków żywicznych. Jest to frez 2-zębny pokryty węglikiem spiekanym o grubości 8 mm. W otwór, który powstaje po wyfrezowaniu, wkleja się tzw. zaprawki żywiczne (popularnie zwane łezkami). Zaprawki są dostępne w różnych rozmiarach i gatunkach, w zależności od wielkości ubytku i od rodzaju drewna.

Drugą ze wspomnianych metod łączenia dwóch elementów jest system połączeń na drewniane kołki. W odróżnieniu od systemu łączenia na wpusty, gdzie dany wpust można przesunąć w prawo lub w lewo, aby obydwa elementy dopasować do siebie, tu bardzo ważna jest precyzja. Źle nawiercone otwory spowodują, że dane elementy nie zejdą się ze sobą. Do tej pory było to możliwe tylko za pomocą maszyn stacjonarnych, jednak w 2005 r. firma MAFELL skonstruowała pierwszą przenośną kołkarkę DD 40, która umożliwiała wykonywanie połączeń na kołki nie tylko szybciej i z większą precyzją, ale przede wszystkim taniej. Obecnie, czyli prawie 15 lat później, na rynku ukazał się następca sławnej już kołkarki oznaczony jako DDF 40.

 

Nowa kołkarka firmy MAFELL DDF 40 oferuje jeszcze większą łatwość i wydajność w zakresie dokładnego wiercenia otworów pod kołki. Jej znakami rozpoznawczymi są szeroki zakres zastosowań, nowy, ergonomiczny kształt ułatwiający obsługę oraz absolutnie równe, stabilne połączenia. W warsztacie czy podczas montażu żadne inne ręczne elektronarzędzie nie potrafi tworzyć połączeń o tak wysokiej jakości.

Jak bardzo innowacyjna i precyzyjna jest to maszyna, pokazuje również fakt, że kołkarka DDF 40 firmy MAFELL została uhonorowana Złotym Medalem targów BUDMA. Złoty Medal MTP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku, która jest przyznawana po wnikliwej ocenie ekspertów innowacyjnym produktom najwyższej jakości, odpowiadającym wielu kryteriom, wytworzonym w oparciu o najwyższej klasy technologie. Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Józefa Jasiczaka, dyrektora Instytutu Konstrukcji Budowlanych, Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, uhonorował 37 produktów zgłoszonych do konkursu o Złoty Medal Targów BUDMA. Wszystkich zainteresowanych zapoznaniem się i przetestowaniem nowych możliwości kołkarki DDF 40 serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy MAFELL na tegorocznych Targach BUDMA w Poznaniu, które odbędą się w dniach 12–15 lutego 2019. Stoisko firmy MAFELL nr 104 można będzie znaleźć w pawilonie 3A.

Michalina Jaskólska (MAFELL Polska)

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments