SYSTEMY ODSYSANIA PYŁU BOSCH

Bosch oferuje wiele rozwiązań do efektywnego usuwania pyłu. Podstawą ich działania są wydajne i spełniające odpowiednie normy odkurzacze przemysłowe.

Normy techniczne dotyczące czystości filtrowanego powietrza

Jak wiadomo, powstający podczas obróbki maszynowej pył jest szkodliwy lub bardzo szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Dlatego przepisy BHP nakazują eliminowanie go ze środowiska pracy. Aby było to efektywne zdrowotnie, musi być on usuwany w momencie swojego powstawania. W przypadku pracy elektronarzędziami do tego celu wykorzystuje się różnego typu odkurzacze przemysłowe lub warsztatowe i odpowiednie akcesoria dodatkowe w postaci osłon czy dysz podłączanych do węży ssących.

Urządzenia te muszą jednak spełniać odpowiednie normy techniczne dotyczące czystości filtrowanego powietrza,

a dokładniej mówiąc – wartości MAC (Maximum Allowable workplace Concentration) i STC (Standard Technical Concentration – określane głównie dla substancji kancerogennych). Wykorzystując wartości MAC, dokonano klasyfikacji pyłów i odkurzaczy na trzy odpowiadające sobie kategorie: L, M i H*. Taki ich podział miał również za zadanie prawidłowe stosowanie tych urządzeń, tj. zgodne z wymaganiami europejskich przepisów bezpieczeństwa pracy. Według nich pyły zaliczone do klasy L mogą być odsysane przez odkurzacze klasy L, M i H, pyły klasy L i M – odkurzaczami klasy M i H, pyły klasy L, M i H – odkurzaczami klasy H. Odkurzaczami klasy L nie możemy więc usuwać pyłów M i H, zaś klasy M – pyłów H.

W ofercie Boscha znajdziemy odkurzacze klas L i M, które pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego są wystarczające dla większości prac wykonywanych elektronarzędziami w budownictwie, instalatorstwie, warsztatach czy zakładach rzemieślniczych itp. Kupujący może więc wybierać spośród 11 modeli o różnej efektywności pracy, stopniu poręczności itd. W artykule zajmiemy się tylko trzema z nich: GAS 35 M AFC, GAS 12-25 P i GAS 18V-10 L; gdyż są najbardziej reprezentatywnymi modelami spełniającymi większość wymagań, które obecnie stawia się tego typu sprzętowi.

Odkurzacz Bosch GAS 35 M AFC Professional

To wszechstronne przewodowe urządzenie klasy filtracji M przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Może pracować na mokro lub sucho i ma szeroki zakres zastosowań, będąc optymalnie przystosowane do współpracy z różnymi elektronarzędziami. Odkurzacz Bosch GAS 35 M AFC Professional można wykorzystać zarówno w obróbce drewna, jak i zadaniach typowo budowlanych, włączając w to usuwanie pyłów gipsowych powstających podczas szlifowania ścian popularnymi obecnie szlifierkami na wysięgniku zwanymi popularnie „żyrafami”. Zastosowano w nim wydajny silnik o mocy nominalnej 1200 W współpracujący z efektywnie działającą turbiną. Wytwarza on podciśnienie powietrza wynoszące 23 kPa i jego przepływ o wielkości 36 l/s. Oba parametry reguluje się wygodnym w użyciu pokrętłem. Wyposażony jest w system automatycznego startu/stopu i może być uruchamiany oraz wyłączany podłączonymi do jego gniazdka elektronarzędziami o mocy nominalnej do 2200 W. Znajdziemy w nim także system Click and Clean, który umożliwia szybkie i łatwe łączenie węży ssących z króćcami maszyn lub końcówkami o różnych średnicach.

Omawiany odkurzacz Bosch GAS 35 M AFC Professional ma funkcję automatycznego oczyszczania filtra AFC, która zapewnia stałą, wysoką moc ssania. Pojemność jego zbiornika dla odpadów suchych wynosi 35 l, zaś dla mokrych – 19 l. Odkurzacz przemysłowy wyposażono też w 4 kółka do łatwego przemieszczania, zaczepy na wąż i przewód zasilający oraz mocowanie walizek systemowych L-BOXX, co usprawnia pracę na placu budowy i transport narzędzi. W jego kompletacji znajdziemy worek na pył, złączkę kątową, zestaw dysz podłogowych (średnica – 35 mm), filtr płaski fałdowany (poliestrowy), 3 rury chromowane i antystatyczny wąż (długość – 5 m, średnica – 35 mm) z adapterem narzędziowym.

Odkurzacz Bosch GAS 12-25 PL Professional

Certyfikowany jest na klasę filtracji L. Zastosowano w nim filtr HEPA H13 zatrzymujący 99,95% cząsteczek drobnego pyłu wraz z innowacyjną technologią jego oczyszczania. Zapewnia ona bardziej równomierną siłę ssania i eliminuje

konieczność częstego ręcznego czyszczenia filtra. Odkurzacz przemysłowy Bosch GAS 12-25 PL Professional to sprzęt przewodowy, napędzany silnikiem 1250-watowym, który współpracując z turbiną, wytwarza maksymalne podciśnienie 19 kPa i przepływ powietrza wynoszący 36 l/s. Podobnie jak GAS 35 M AFC Professional, może pracować na sucho i mokro oraz wyposażony jest w system automatycznego startu/stopu. Można go więc uruchamiać oraz wyłączać za pośrednictwem podłączonych maszyn o mocy nominalnej do 2100 W. Z kolei wpięcie węża odkurzacza w króćce układów odpylających elektronarzędzi ułatwia wspomniany system Click and Clean. Zbiornik omawianego modelu GAS 12-25 PL Professional oferuje użytkownikom pojemność 25 l na odpady suche i 15 l na mokre. Odkurzacz przemysłowy wyposażony jest w 4 kółka transportowe oraz zaczepy na wąż i przewód zasilający. W skład jego kompletacji wchodzą m.in. dysza podłogowa i do spoin, antystatyczny wąż o długości 3 m, filtry wstępny i HEPA.

Odkurzacz bezprzewodowy Bosch GAS 18V-10 P Professional

To urządzenie akumulatorowe, maksymalnie mobilne, certyfikowane na klasę filtracji L. Odkurzacz bezprzewodowy ma kompaktową lekką konstrukcję i zasilane jest prądem stałym 18 V z systemowych akumulatorów Bosch z linii GBA lub ProCORE. Odkurzacz GAS 18V-10 L napędza wydajny 4-polowy silnik prądu stałego, który generuje podciśnienie powietrza o wielkości 9 kPa i jego przepływ wynoszący 24 l/s. Zastosowano w nim technologię cyklonicznego obiegu powietrza w zbiorniku, która przeciwdziała obniżeniu siły ssania. Dlatego urządzenie do swojej pracy nie wymaga worków na odpady.
Odkurzacz bezprzewodowy GAS 18V-10 L wyposażony jest w zbiornik o pojemności 10 l dla odpadów suchych i 6 l dla mokrych, jak też w uchwyty na wąż, plastikowe rury ssące, ssawki itp. Tak jak przedstawione wyżej dwa modele zasilane przewodowo, korzysta z systemu Click and Clean. Omawiany odkurzacz GAS 18V-10 L Professional spełnia normę wodoszczelności IPX4 i jest przeznaczony do lekkich prac z użyciem elektronarzędzi. Na jego standardowym wyposażeniu znajdują się wąż ssący (1,6 m), 3 plastikowe rury ssące, dysze do fug i podłóg, pas do przenoszenia i 4 kółka, które po zamontowaniu ułatwiają przemieszczanie sprzętu.

Systemowe akcesoria i rozwiązania konstrukcyjne Bosch zwiększające skuteczność usuwania pyłu i urobku

Jak już wspominaliśmy, do skutecznego usuwania pyłu i urobku przez odkurzacz przemysłowy w przypadku współpracujących z nimi elektronarzędzi konieczne jest użycie odpowiednich akcesoriów lub zastosowanie specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. W ofercie Bosch znajdziemy wiele rodzajów takich akcesoriów. Wśród nich można wyróżnić specjalistyczny osprzęt przeznaczony:
• do wiertarek udarowych, młotowiertarek SDS-plus i młotów SDS-max (adaptery i przestawki do odsysania pyłu i urobku podczas wiercenia lub kucia, np. GDE 68, GDE 162, GDE Max, GDE 16 Plus, GDE 16 Cyl, GDE 18V-16);
• do cięcia tarczami diamentowymi 115, 125 i 230 mm za pomocą szlifierek kątowych (osłony z króćcem do węża odkurzacza GDE 230 FC-T, GDE 230 FC-S, GDE 125 EA-T, GDE 125 EA-S i GDE 115/125 FC-T);
• do szlifowania materiałów

budowlanych za pomocą szlifierek kątowych na tarcze 115 lub 125 mm (osłony z wieńcem szczotkowym i króćcem o numerach katalogowych 1 605 510 281/2 605 510 224).

Ważną grupę zewnętrznych akcesoriów umożliwiających współpracę z odkurzaczami przemysłowymi tworzą adaptery do usuwania pyłu i urobku. Są one integralną częścią wielu kompletacji takich elektronarzędzi Bosch, jak oscylacyjne urządzenia wielofunkcyjne GOP czy wyrzynarki.

Omawiając akcesoria do usuwania pyłu i urobku, należy wspomnieć, że wiele z nich stanowi konstrukcyjny element elektronarzędzi Bosch. Bardzo dobrym ich przykładem są króćce do węży odkurzaczy montowane w osłonach, w które wyposaża się zagłębiarki, pilarki tarczowe, ukośnice, szlifierki do materiałów budowlanych, bruzdownice itp. Oprócz nich Bosch w swoich elektronarzędziach stosuje systemowe rozwiązania przeznaczone do usuwania urobku i pyłu z miejsca pracy, które są również ich integralną częścią. Znajdziemy je np. w szlifierkach oscylacyjnych i mimośrodowych, pilarkach stołowych czy szlifierce do gipsu.

Zupełnie osobną grupę produktów tworzą adaptery do odsysania pyłu podczas wiercenia udarowego młotowiertarkami akumulatorowymi, które do swojej pracy nie potrzebują współdziałania odkurzacza przemysłowego. Bosch oferuje ich dwa modele: (1) GDE 18V-16 Professional przeznaczony dla młotowiertarek SDS-plus GBH 18V-26 i GBH 18V-26 F oraz (2) GDE 28 D dla GBH 18V-28 DC. Pierwszy (GDE 18V-16) posiada własny napęd w postaci silnika i czerpie energię z akumulatora podpiętego do młotowiertarki, drugi (GDE 28 D) zaś do usuwania pyłu wykorzystuje podciśnienie wytwarzane przez wentylator współpracującego elektronarzędzia. Oba adaptery wyposażone są w filtr HEPA i zbiornik na pył oraz zwierciny.

Przykładowe konfiguracje sprzętowe systemów odsysania Bosch

Lp.Elektronarzędzie stosowane w pracyOperacja obróbczaUżyty osprzęt do obróbkiUżyty adapter do usuwania pyłuModel odkurzacza przemysłowego
1Przewodowa szlifierka do betonu Bosch GBR 15 CAGusuwanie farby z powierzchni betonowejdiamentowa tarcza garnkowa 125 mm osłona szlifierki z króćcemGAS 35 M AFC
2Przewodowa szlifierka kątowa Bosch GWS 17-125 CISzlifowanie powierzchni granitowejdiamentowa tarcza garnkowa 125 mmosłona 1 605 510 281GAS 35 M AFC
3Przewodowa szlifierka Bosch GTR 550szlifowanie gładzi gipsowejKrążek ścierny 225 mm o granulacji P80integralny system odpylania szlifierki z króćcemGAS 35 M AFC
4Przewodowa szlifierka kątowa Bosch GWS 17-125 CIcięcie elementu betonowegotarcza diamentowa 125 mmosłona GDE 115/125 FC-TGAS 35 M AFC
5Przewodowa szlifierka kątowa Bosch GWS 24-230 JBVcięcie elementu betonowegotarcza diamentowa 230 mmosłona GDE 230 FC-SGAS 35 M AFC
6Przewodowa młotowiertarka GBH 2-28Fwiercenie udarowe w betoniewiertła SDS-plus 4-16 mmadapter GDE 16GAS 12-25 P
7Przewodowa młotowiertarka GBH 2-28Fwiercenie udarowe w betoniekorony SDS-plus do 68 mmadapter GDE 16GAS 12-25 P
8Akumulatorowy młot kombi GBH 18V-36 Cwiercenie udarowe w betoniekorona SDS-max do 162 mmadapter GDE 162 (korona SDS-max)GAS 12-25 P
9Przewodowa szlifierka mimośrodową Bosch GEX 34-150szlifowanie blatu pilśniowegoperforowany krążek ścierny 150 mm o granulacji P60własny system odpylania szlifierki z króćcemGAS 12-25 P
10Akumulatorowa pilarka Bosch GKS 18V-68 Ccięcie deski sosnowejtarcza pilarska 190 mmwłasna osłona pilarko z króćcemGAS 12-25 P
11Akumulatorowa pilarka stołowa Bosch GTS 18V-216cięcie warstwowych desek podłogowychtarcza pilarska 216 mmwłasny system odpylania pilarki z króćcemGAS 18V-10
12Akumulatorowa ukośnica Bosch GCM 18V-216cięcie kantówek ze sklejki budowlanejtarcza pilarska 216 mmwłasny system odpylania pilarki z króćcemGAS 18V-10
13Akumulatorowa zagłębiarka Bosch GKT 18V-52 GCcięcie deski sosnowejtarcza pilarska 140 mmwłasny system odpylania pilarki z króćcemGAS 18V-10
14Akumulatorowa Bosch GEX 18V-125szlifowanie blatu pilśniowegoperforowany krążek ścierny 125 mm o granulacji P40własny system odpylania szlifierki z króćcemGAS 18V-10
15Akumulatorowa
młowiertarka Bosch GBH 18V-28 D
wiercenie udarowe w betoniewiertła SDS-plus 4-28 mmadapter GDE 28 D

Sprzętowe konfiguracje systemów odsysania Bosch

Omówiony sprzęt do usuwania pyłu w zależności od potrzeb i używanych elektronarzędzi Bosch można różnie konfigurować. W jego doborze należy się kierować ilością powstającego pyłu podczas obróbki oraz stopniem zagrożenia zdrowotnego, który stwarza, wykorzystując do tego podaną wyżej klasyfikację. Jest oczywiste, że im pyłu powstaje więcej, tym odkurzacz powinien skuteczniej pracować. Dlatego w wielu wypadkach prawidłowy jego dobór jest podstawowy dla czystej pracy elektronarzędziami.
15 przykładowych konfiguracji systemów odsysania Bosch, które uwzględniają to zalecenie, zawiera zamieszczona w artykule tabela. Są one utworzone pod konfiguracje robocze wymienionych w niej elektronarzędzi i wykonywane nimi zadania. Należy zwrócić uwagę, że oprócz odpowiedniego sprzętu do odsysania liczy się też umiejętna praca i regulacja elektronarzędzi, która w dużym stopniu może obniżyć negatywne zjawisko pylenia.
Naszym zdaniem, oferowane przez firmę Bosch systemy umożliwiają uzyskanie wysokiej skuteczności usuwania pyłu podczas pracy elektronarzędziami. Jest to sprzęt, który gwarantuje czyste środowisko pracy, i wyróżnia się wysoką jakością oraz solidnością wykonania, jak też dużym zaawansowaniem technicznym.
pins

* Pyły klasy L – o niskim zagrożeniu dla zdrowia, pyły klasy M – o średnim zagrożeniu dla zdrowia, pyły klasy H – o wysokim zagrożeniu dla zdrowia.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments