SYSTEMY ODPYLAJĄCE HUSQVARNA

Produkty Husqvarna od momentu pojawienia się ich na rynku zawsze utożsamiane były z najwyższą jakością. Nie inaczej jest przypadku nowej linii odkurzaczy przemysłowych.

 

Cząsteczki pyłu unoszące się w powietrzu na placach budów zawierają wiele różnych substancji. Niektóre z nich mogą być szkodliwe lub powodować podrażnienia układu oddechowego. Należą do nich włókna azbestu, kryształy krzemionki, pleśnie, sadza, PCB (polichlorowane bifenyle) i niektóre mikroorganizmy. Pył powstający w procesie cięcia, wiercenia czy szlifowania betonu, cegieł i podobnych materiałów budowlanych zawiera krzemionkę, która w postaci bardzo drobnych cząstek jest niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego, jeżeli dostanie się do płuc (w postaci lotnej). Cząstki w postaci lotnej,

jak wiadomo, mogą dostawać się głęboko do płuc, powodując ich poważne uszkodzenie. Cząstki te są tak małe, że niewidoczne dla oka mogą pozostawać zawieszone w powietrzu przez wiele godzin. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie metod pracy umożliwiających wyłapywanie pyłu w miejscu jego powstawania i zapobieganie mieszaniu się jego z powietrzem. Stosowanie wysokiej jakości profesjonalnego sprzętu do kontroli zapylenia oraz środków ochrony indywidualnej zdolnych wyłapać nawet najmniejsze drobiny krzemionki jest najlepszym sposobem poradzenia sobie z problemem pyłu. Np. w USA poziom dopuszczalnego narażenia (PEL) dla respirabilnej krzemionki krystalicznej (RSC) wynosi 0,000025 g/m3 powietrza w 8-godzinnym okresie średniej ważonej w czasie (TWA). W UE dopuszczona jest wartość 4-krotnie wyższa i wynosi 0,0001 g/m3 TWA

Krajowe przepisy i zasady

Ponieważ wdychany pył może stanowić zagrożenie zdrowia pracowników, większość krajów przyjęła przepisy i zasady dotyczące dopuszczalnego narażenia na jego działanie. Przepisy te mogą być odmienne w różnych krajach i dlatego więcej informacji można uzyskać we właściwym urzędzie danego państwa.
Jednym z najlepszych sposobów kontroli zapylenia jest użycie wody. Tam, gdzie to możliwe, należy podczas cięcia czy wiercenia używać tyle wody, aby wiązać pył bezpośrednio w miejscu jego powstawania. Kolektor do zbierania mieszaniny wody z pyłem można podłączyć do odkurzacza przemysłowego w celu utrzymania miejsca pracy w czystości. Jeżeli użycie wody w danym miejscu jest niemożliwe, maszyna do cięcia/wiercenia/szlifowania powinna pracować ze zintegrowanym separatorem pyłu lub szczelnie dopasowaną osłoną przeciwpyłową, wyłapującymi pył w miejscu jego powstawania. Urządzenie takie powinno być podłączone do odkurzacza przemysłowego klasy H o odpowiednim do danego zastosowania przepływie powietrza i wydajności oraz wyposażonego w filtry HEPA H13.

Podczas sprzątania miejsca pracy, np. do oczyszczenia posadzek, należy użyć zgarniacza zamiast szczotki. Do odkurzania zaś należy używać odkurzacza przemysłowego klasy H, wyposażonego w filtry HEPA H13. Należy wiedzieć, że typowe domowe odkurzacze i warsztatowe klasy L nie są w stanie wyłapać cząstek pyłu w postaci wdychalnej. Dlatego nie nadają się do tego typu prac. Ponadto zastosowanie jednego lub kilku przenośnych oczyszczaczy powietrza wyposażonych w skuteczne filtry HEPA H13 jest prostym sposobem na dalsze ograniczenie poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu i zapewnienie dodatkowej ochrony wszystkim pracownikom pracującym w pobliżu.

Bez-nazwy-2
Maszyny Husqvarna do usuwania pyłu i ścieru

Odkąd produkty Husqvarna pojawiły się na światowych rynkach, od pierwszej chwili utożsamiane były z najwyższą jakością. Nie inaczej jest przypadku wprowadzenia na rynek nowej linii odkurzaczy przemysłowych – 1-fazowe urządzenia przeznaczone do usuwania pyłu, jak też odkurzacze do szlamu i ścieru oraz duże, 3-fazowe odkurzacze przemysłowe do intensywnej pracy to klasa sama w sobie. Urządzenia te pracują w klasie H i mają najwyższą wydajność. Dostępne są również wygodne przenośne oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA H13, które dopełniają całość oferty, gwarantując maksymalne bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy.

Czym jest odkurzacz przemysłowy klasy H?

Międzynarodowa norma testowania odkurzaczy przemysłowych pracujących na sucho i na mokro (IEC-60335-2-69, EN-60335-2-69) dzieli urządzenia na trzy kategorie: L (niską), M (średnią) oraz H (wysoką), przy czym kategoria H jest najbardziej rygorystyczna (nie należy mylić tego „H” z HEPA H13).
Urządzenia Husqvarna, oprócz

pracy w najwyższej kategorii wydajności i efektywności filtracji, wyposażone są w filtry HEPA. Jest to skrót od angielskiego High Efficiency Particulate Air filters, czyli wysokosprawne filtry cząstek stałych. Norma HEPA (EN 1822-1), w zależności od skuteczności filtrowania, dzieli się na kilka poziomów (E10 do H14). Husqvarna używa filtrów poziomu H13 zdolnych oddzielić 99,95% cząstek stałych wielkości od 0,15 do 0,30 μm. Cząstki tej wielkości są najtrudniejsze do wyłapania – zarówno większe, jak i mniejsze łatwiej zatrzymać na filtrze.
Kompletna oferta urządzeń pozwoli dobrać sprzęt idealnie do wykonywanej pracy, dzięki któremu użytkownik spełni również wymogi obowiązujących przepisów, nie obniżając przy tym wydajności pracy. Dzięki połączeniu wiedzy fachowej dotyczącej cięcia betonu, wiercenia i szlifowania z najnowocześniejszą technologią usuwania pyłu i ścieru, Husqvarna dostarczania bardzo praktyczne rozwiązania dla bezpiecznej i skutecznej pracy na budowie.

Bez-nazwy-1
Odkurzacze przemysłowe Husqvarna S-Line

Kompaktowe urządzenia z silnikami 1-fazowymi 230 V to S-Line. Lekkie, turbinowe odkurzacze pracujące z wykorzystaniem efektu „tornada”, wyposażone w trwały filtr stożkowy wielorazowego użytku o dużej powierzchni filtrującej, z możliwością czyszczenia na mokro oraz rękaw foliowy na odessany pył. Są to urządzenia łączące w sobie wysoką trwałość i niezawodność. W zależności od oczekiwanej wydajności do wyboru mam trzy urządzenia: 1-, 2- lub 3-turbinowe. Prosta konstrukcja, łatwa obsługa i możliwość opróżniania odkurzaczy bez ich otwierania gwarantuje czystą pracę i trwałość urządzeń. Bardzo istotną cechą jest również wyposażenie odkurzaczy w filtr HEPA H13. Urządzenia S-line to doskonały wybór przy wierceniu, cięciu, szlifowaniu betonu niewielkimi maszynami, takimi jak, wiertnice, ręczne przecinarki do betonu, małe szlifierki do posadzek itp.

Oczyszczacze powietrza Husqvarna A-Line

Uzupełnieniem linii S jest Husqvarna A-Line obejmująca jedne z najnowocześniejszych przenośnych oczyszczaczy powietrza na rynku. Dzięki nim wzrasta bezpieczeństwo pracy i możliwe jest sprostanie bardziej wyśrubowanym normom bezpieczeństwa. Kompaktowa konstrukcja to łatwy transport urządzeń. Dzięki bezpiecznemu systemowi filtracji oraz budowie dostosowanej do użycia filtrów HEPA H13, oczyszczacze powietrza zapewniają powietrze ISO 5 klasy 100, o najwyższej jakości, niezależnie od tego, czy są używane do pyłu betonowego, drobnego pyłu powstałego w czasie piaskowania czy pyłu gipsowego. Urządzenia sygnalizują zapchanie lub uszkodzenie filtra, wyposażone są w dwa biegi pozwalające dobrać prędkość przepływu powietrza do warunków pracy wraz z opcją podłączenia przewodu do wylotu powietrza. Chcąc zadbać o zdrowie należy tak dobrać liczbę urządzeń, aby powietrze wymieniane było co najmniej 6 do 10 razy na godzinę

Odkurzacz przemysłowy Husqvarna W-Line

Przeznaczony jest do najcięższych prac, jakie może wykonywać odkurzacz przemysłowy szlamu i ścieru. Tam, gdzie większość odkurzaczy do pracy na mokro radzi sobie tylko z odprowadzaniem wody, Husqvarna W-Line stworzony został do pracy ze ścierem betonowym, olejami i chłodziwami do maszyn. Wysokiej jakości, trwałe, wydaje i bezproblemowo pracujące maszyny W-Line zyskują status współczesnych klasyków. Dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości podzespołów ze stali nierdzewnej, systemu 3-stopniowej filtracji oraz dużego przepływu ścieru sięgającemu ponad 250 l/min odkurzacze W-Line zapewniają nieprzerwane odprowadzanie ścieru przez cały dzień. Po wyposażeniu w opcjonalny filtr HEPA H13 mogą być także sporadycznie wykorzystywane do usuwania pyłu. Filtr ze stali nierdzewnej, system zabezpieczający przed

przepełnieniem i zalaniem turbiny, 70-litrowy zbiornik na szlam z zabezpieczeniem przed wylaniem, pompa pozwalająca pompować ścier na wysokość 10 metrów w pionie lub na 200 metrów w poziomie stawiają ten odkurzać jako wzorzec w swojej klasie.

Odkurzacze przemysłowe Husqvarna T-Line

Odkurzacze przemysłowe przeznaczone do dużych projektów wymagających odprowadzania dużych ilości pyłu to Husqvarna T-Line. Maszyny te radzą sobie z trudnymi do wyłapania cząstkami, w tym z pyłem o różnym składzie powstałym podczas szlifowania i wyburzania. 3-fazowe silniki o dużej mocy wytwarzają skuteczny strumień powietrza niezbędny do obsługi szlifierek jezdnych wszelkiego typu, a także systemów odkurzania miejscowego i centralnego stosowanych w budownictwie. Systemy filtrów przeznaczone do intensywnej pracy pochłaniają pył w trzech etapach, zaczynając od największych cząstek, a kończąc na najdrobniejszych, co daje im dużą wydajność zbierania i zapewnia trwałość filtrów. Wyposażone w filtry HEPA H13 niezbędne do wyłapania zawieszonego w powietrzu pyłu krzemionkowego, które montowane są standardowo. Tak jak odkurzacze S-Line wyposażone w zewnętrzny, workowy system gromadzenia odpadów zapewniają czystą ich zmianą bez rozkładania maszyny.

opr. HB (mat. Husqvarna)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar